Jak kochać dziecko

Seria: Książki, które pomagają żyć
Wydawnictwo: Czarna Owca
wiech

Esej napisany w czasie I wojny światowej, pedagogiczne confiteor Korczaka. To żarliwe wyznanie wiary w dziecko, w wyjątkowe miejsce najmłodszych w życiu świata. Uwzględnia, obok wiedzy pediatry i mądrości pedagoga, także spojrzenie poety i zadumę filozofa. Ciepły i bliski, służący radą opiekun idzie tu w parze z chłodnym mentorem, nieraz zmieniającym się w prześmiewcę. To refleksja o uciążliwej, codziennej i wyczerpującej pielęgnacji dziecka, ale też o radości, satysfakcji i dumie rodzicielskiej. Odsłania proces nabywania przez niemowlę sił fizycznych i psychicznych, wrastanie w życie społeczne i kulturę. Prawo do dzieciństwa - do miłości, radości oraz poczucia bezpieczeństwa - wymaga zmiany myślenia o dziecku, wymaga też przebudowy świata, w którym żyjemy.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/jak_kochac_dziecko,p353160750

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/jak_kochac_dziecko,p353160750

wiech | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Książka niezwykłego człowieka. Wielkiego przyjaciela dzieci.
Pełna mądrości, ciepła, zadumy.
Nie zestarzała się. Jest ponadczasowa.
Może być traktowana jak wyjątkowa lekcja.
Dla wszystkich rodziców!
I dla każdego, komu dobro dziecka leży na sercu.
Korczak uczy nas, jak rozumieć dziecko.
Ale także jak uczyć się od dziecka.
Jak wnikliwie obserwować dziecko.
Jak wsłuchiwać się w sygnały, które wysyła.
Jak mądrze wspierać i mądrze wychowywać.
I jak kochać. – Miłością mądrą. Refleksyjną.
Książka wyjątkowa. Wybitna!

PS
Janusz Korczak poświęcił dzieciom całe swoje życie. Był dla nich zawsze na wyciągnięcie ręki. Był z nimi do końca. I to on przeprowadził je wszystkie na drugą stronę. Wielki Człowiek.

Garona | 2017-01-24

Tak, dla mnie arcydzieło. Arcydziełem dla mnie jest sama postać, osoba Korczaka, jego poglądy, czyny.
Prostym językiem opisuje jak szanować człowieka od jego najmłodszych lat. Jak kochać. Niemalże na każdej stronie książki zdanie do głębszej refleksji, zapamiętania.

Dla mnie osobiście bardzo wzruszająca pozycja. Jak podróż w lata dzieciństwa z tęsknotą spotkania na swojej drodze takiego DOROSŁEGO, pełnego Miłości,Mądrości,Zrozumienia i Dobra.
Wzór do naśladowania. Mam nadzieję dościgły.

Besia | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

O dziecku zupełnie inaczej niż we współczesnych poradnikach. Książka mądra i dojrzała. Zadziwia trafność oceny motywów zachowania dziecka, zadziwia szacunek i zrozumienie dziecka.
Pełna pięknych i dających do myślenia wskazówek
Cudowne sformułowanie praw dziecka - Korczak wymienia 3 zasadnicze:
1. prawo dziecka do śmierci
2. prawo dziecka do dnia dzisiejszego
3. prawo dziecka, by było tym, czym jest.

Warto się nad tymi prawdami pochylić razem z Korczakiem.

P0krzywa | 2012-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2012

Jako przyszła mama i absolwentka pedagogicznego kierunku studiów z zainteresowaniem śledzę literaturę związaną z wychowaniem, nauczaniem, psychologią dziecka. Miałam w rękach już kilka poradników, odpychających swoim dyktatorskim tonem, męczących drobiazgowym rozwodzeniem się nad każdą drobnostką czy wręcz drażniących nieuaktualnionymi informacjami czy podejściem mitycznym, jak to nazywam - powoływaniem się nie na wyniki badań i obserwacji, tylko utrwalone "nie, bo tak robi się od lat" i "nie, bo lepiej nie ryzykować". Dlatego też publikacje uznane za bestselery czy zwieńczone instruktażowym tytułem przyjmuję z dystansem.

Książka Korczaka to bardzo pozytywne zaskoczenie. Po pierwsze, autor nie daje jedynie słusznych rad i wskazówek, nie zaleca z wagą aptekarską ile, jak często, o jakiej porze podać, zabrać, kołysać, karmić, chwalić itd. Przeciwnie do wielu innych, nie rości on sobie prawa do nieomylności - ale to nie wszystko. Sposób w jaki zwraca się do czytelników wskazuje na...

elianka | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Dawno już tak wysoko nie oceniłam książki.

Książka Korczaka ma prawie 100 lat. Język jest trudny, nawet nie rozumiałam wszystkich słów (taki ze mnie ignorant). Jednak czytając ja miałam cały czas uśmiech na twarzy.

Z poradnika przedwojennego pedagoga bije taki szacunek do dzieci, miłość i zdrowy rozsądek, że zaleciłabym tą książkę jako lekturę obowiązkową dla wszystkich rodziców. Bo cały ten zbiór krótkich myśli, esej raczej niż poradnik to hołd jednej zasadzie -"kochaj bliźniego jak siebie samego". Nawet jeśli bliźni ma rok i sam jeszcze nie mówi.

| 2012-04-27
Przeczytana: 1999 rok

Wielki - mały człowiek. Przyjaciel dzieci. Mądry dorosły.
Jedno przesłanie z filozofii Korczaka utkwiło mi najbardziej:
"Traktuj dziecko poważnie. Nie traktuj je, jak istoty niższej, głupszej od ciebie dorosłego. Słuchaj tego, co ma Ci do powiedzenia. Szanuj jego uczucia."
Wśród poradników dla rodziców i pedagogów o wychowywaniu dzieci - ważna pozycja.
Choć, jak przypuszczam, zapomniana.

serpentyna | 2014-05-13
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Lektura obowiązkowa dla młodych rodziców a w szczególności dla przyszłych rodziców. Przeczytałam wiele poradników dla kobiet w ciąży i na temat macierzyństwa ale dopiero Korczak odpowiedział na wszystkie moje pytania i rozwiał wszystkie moje wątpliwości. Porusza wiele codziennych, nawet błahych problemów, które niekiedy spędzają matkom sen z powiek. Genialnie opisał jakiej odpowiedzi oczekuje od nas dziecko i czego chce się dowiedzieć zadając w kółko to samo pytanie: "a co to...?". Mój synek jeszcze nie mówi ale cieszę się, że jestem dobrze przygotowana na jego pierwsze pytanie "a co to...?".

Anna Solarska | 2012-10-30
Przeczytana: 26 października 2012

Kwintesencja miłości w wychowaniu. Wyjątkowy język sprawia że czytamy książkę nie jak poradnik a jak poezję.
Książkę czytałam za czasów licealnych jako lekturę i wtedy "przerabiałam" ją jak się potocznie mówiło. Teraz gdy czytałam ją jako mama - naprawdę ją przeczytałam i zrozumiałam. Polecam to mało powiedziane. To powinna być lektura obowiązkowa wszystkich rodziców!

cynaderki | 2013-04-24

Dlaczego takie książki nie zyskują miana bestselerów?

Dorota | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Niemalże broszurowa, bez konkretnych rozwiązań, ale naświetlająca ważne zagadnienia od urodzenia do wieku dojrzałego. Wskazówki cenne, ponadczasowe. Piękny styl wypowiadania zdań.

75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 roku zginął Janusz Korczak. Tego dnia przypada 75. rocznica śmierci tego polskiego pedagoga, lekarza, publicysty i pisarza, a przede wszystkim prekursora działań na rzecz praw dziecka. Aby uhonorować tę zasłużoną postać, przygotowaliśmy zestawienie biografii poświęconych jego osobie i jego losom oraz książek jego autorstwa.

Dziś przypada 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka

Lekarz pediatra, pedagog i pisarz – Korczak znany był przede wszystkim ze swoich działań na rzecz praw dziecka, a jego powieść dla dzieci „Król Maciuś pierwszy” weszła do klasyki polskiej literatury dziecięcej.