75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.08.2017

Prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 roku zginął Janusz Korczak. Tego dnia przypada 75. rocznica śmierci tego polskiego pedagoga, lekarza, publicysty i pisarza, a przede wszystkim prekursora działań na rzecz praw dziecka. Aby uhonorować tę zasłużoną postać, przygotowaliśmy zestawienie biografii poświęconych jego osobie i jego losom oraz książek jego autorstwa.

75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor lub pandoktor) był działaczem społecznym żydowskiego pochodzenia. Jako zwolennik całkowitego równouprawnienia dziecka wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Zainicjował również pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego i opieki nad dzieckiem trudnym.

Aby uhonorować tę zasłużoną postać, polecamy książki poświęcone Korczakowi i napisane przez niego.

Korczak. Próba biografii, Joanna Olczak-Ronikier

W oparciu o plan autobiografii Korczaka pozostawiony w Pamiętniku Joanna Olczak-Ronikier odtwarza historię życia Doktora, wplatając ją w opowieść o losach i wyborach polskich Żydów. Poznajemy bohatera jako chłopca szukającego swojej drogi, młodego lekarza o społecznych zainteresowaniach, pedagoga głoszącego nowatorskie teorie, pisarza, wieloletniego kierownika Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współpracownika Naszego Domu - internatu dla dzieci polskich. Dowiadujemy się, że w młodości pisywał egzaltowane poematy, odrzucane przez wszystkie redakcje. Że założył pierwsze na świecie pismo dla dzieci, redagowane przez dzieci. Że choć zdeklarowany pacyfista, brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej i w I wojnie światowej. Że choć wydawał się racjonalistą i sceptykiem, był człowiekiem głęboko religijnym, a równocześnie interesował się teozofią i należał do loży masońskiej. Nie popierał żadnej partii politycznej. Nie opowiadał się po stronie żadnej ideologii. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara, że można być równocześnie Żydem i Polakiem. Tuż przed śmiercią zanotował: „Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak się to robi".

Korczak. Wielkie biografie, Katarzyna Stachowicz

Seria Wielkie Biografie prezentuje postacie które na stałe zapisały się na kartach historii i których losy - zarówno prywatne jak i zawodowe - warto poznać. Pisząc o Januszu Korczaku niełatwo uniknąć wielkich słów. Znany na świecie już przed wojną lekarz pedagog i badacz dzieci oddany im bez reszty laureat licznych odznaczeń zdolny pisarz osoba wrażliwa refleksyjna symbol najcenniejszych wartości te często powtarzane określenia choć prawdziwe nie oddają całej złożoności najpiękniejszego człowieka jak nazywał Korczaka zaprzyjaźniony z nim Igor Newerly który był postacią o wyjątkowo złożonej osobowości. I o tym także jest tak biografia - nie nadaje Korczakowi statusu pomnika lecz ukazuje go jako człowieka z krwi i kości.

Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak

Maciuś po śmierci swego ojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie, zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum-Drumem, a wreszcie wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie.
Wzruszająca, wspaniała powieść, obowiązkowa lektura kolejnych pokoleń młodych czytelników.

Kajtuś Czarodziej, Janusz Korczak

Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra. Kajtuś Czarodziej to opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. To także książka o dorastaniu. Książka dla dzieci, które mają ochotę na odrobinę magii, i dla dorosłych, którzy tęsknią za czasami, kiedy byli mali i potrafili czarować.

Bankructwo małego Dżeka, Janusz Korczak

Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, podejmuje się bardzo ryzykownego zadania: prowadzenia szkolnej kooperatywy, mimo że taką działalność prowadzą zazwyczaj starsi. Jego sukcesy i porażki, opisane z punktu widzenia dziecka poznającego świat ekonomii, to uniwersalna, przystępna lekcja praktycznych zasad przedsiębiorczości.
Dżek marzy, by zostać kupcem, i do spraw finansowych podchodzi ze wzruszającą powagą. Uczy się, co to kredyt, rabat, ubezpieczenie, ryzyko, jak kupować towar oferowany klientom i jak prowadzić rachunki. Jego etos i oddanie wzbudzają podziw zarówno wśród nauczycieli, jak i doświadczonych kupców, którzy wspierają Dżeka w jego poczynaniach. Czy chłopcu uda się uniknąć bankructwa?

Jak kochać dziecko, Janusz Korczak

Esej napisany w czasie I wojny światowej, pedagogiczne confiteor Korczaka. To żarliwe wyznanie wiary w dziecko, w wyjątkowe miejsce najmłodszych w życiu świata. Uwzględnia, obok wiedzy pediatry i mądrości pedagoga, także spojrzenie poety i zadumę filozofa. Ciepły i bliski, służący radą opiekun idzie tu w parze z chłodnym mentorem, nieraz zmieniającym się w prześmiewcę. To refleksja o uciążliwej, codziennej i wyczerpującej pielęgnacji dziecka, ale też o radości, satysfakcji i dumie rodzicielskiej. Odsłania proces nabywania przez niemowlę sił fizycznych i psychicznych, wrastanie w życie społeczne i kulturę. Prawo do dzieciństwa - do miłości, radości oraz poczucia bezpieczeństwa - wymaga zmiany myślenia o dziecku, wymaga też przebudowy świata, w którym żyjemy.


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 06.08.2017 19:54
Czytelnik

Byłem w Treblince,smutny los.Wielkiego Polaka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agi  - awatar
Agi 06.08.2017 19:20
Czytelniczka

Polska obfituje w tragiczne wydarzenia i miejsca.Taka czarna seria Wybuch II wojny Powstanie Warszawskie źydowskie Wola Ojciec Kolbe Korczak Auschwitz i wiele innych.Trzeba o tym przypominac ale nie wiem czy to cos da.Nadal ludzie sa dla siebie niedobrzy, jeden na drugiego, pieniadz źądzi i te koszmarne zamachy.Mam babcie, ktora przezyla wojne, jest przerazona tym co sie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Meszuge  - awatar
Meszuge 06.08.2017 15:21
Czytelnik

W pierwszej chwili myślałem, że to Lenin.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
apache_server  - awatar
apache_server 06.08.2017 22:19
Czytelnik

Jakie zioła tak deformują obraz o oczach?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Meszuge  - awatar
Meszuge 07.08.2017 06:31
Czytelnik

Ok tam... zaraz zioła. Może zwyczajny etanol...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Leeloo_Dallas  - awatar
Leeloo_Dallas 07.08.2017 12:30
Czytelniczka

@Meszuge, dzięki.Dobry humor mam zapewniony do końca dnia :-)))

Pozdrawiam serdecznie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LeonLumpski  - awatar
LeonLumpski 06.08.2017 14:00
Czytelnik

Myślę, że czcząc pamięć Janusza Korczaka, nie możemy zapomnieć o jego współpracownikach, szczególnie tych wieloletnich, oddanym dzieciom tak samo jak Korczak. Mam na myśli m.in. Stefanię Wilczyńską. Przy okazji polecam książkę "Pani Stefa".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LeonLumpski  - awatar
LeonLumpski 06.08.2017 14:00
Czytelnik

Myślę, że czcząc pamięć Janusza Korczaka, nie możemy zapomnieć o jego współpracownikach, szczególnie tych wieloletnich, oddanym dzieciom tak samo jak Korczak. Mam na myśli m.in. Stefanię Wilczyńską. Przy okazji polecam książkę "Pani Stefa".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 04.08.2017 15:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam