Niezwykłe bitwy i co zadecydowało o ich wyniku

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Amber
The Hinges of Batle
83-7245-930-4
custer, napoleon, attyla, aecjusz
historyczna
masaii

"Bóg jest po stronie silniejszych batalionów" - powiedział w 1665 roku marszałek de TURNNE. Sto lat później zjawił się Napoleon, żeby to udowodnić. Reguła ta obowiązywała do chwili, gdy chmura w kształcie grzyba położyła kres tradycyjnym wojnom, które ludzkość toczyła zawsze. Ale zanim to nastąpiło, o zwycięstwie lub klęsce w wielkich konfliktach zbrojnych decydowało niejednokrotnie coś zupełnie innego niż przewaga liczebna.

* 7 września 451 - bitwa na Polach Katalaunijskich
* 24 kwietnia 1916 - irlandzkie powstanie wielkanocne w Dublinie
* 31 sierpnia 1939 - prowokacja gliwicka
* 19 listopada 1942 - bitwa pod Staliningradem
* 13 marca 1964 - oblężenie Dien Bien Phu

Przypadek, podstęp, nowy wynalazek, zaskoczenie, odwaga, tchórzostwo, niepohamowana ambicja miały rozstrzygające znaczenie w dziewięciu bitwach, toczonych przez różnych przeciwników w różnych epokach. Prześledzenie tła wydarzeń i przebiegu każdej z bitew ujawnia, co zadecydowało o wyniku zmagań i jakie były konsekwencje dla zwycięzców i zwyciężonych.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,1244,0,1,nowosci.html

Koval | 2013-07-20
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2013

Napis na odwrocie okładki głosi „Erik Durschmied – autor bestsellerowych książek o historii wojskowości”. Niestety nie mogę się zgodzić z taką opinią. „Niezwykłe bitwy i co zadecydowało o ich wyniku” świetnie wpisują się w schemat, że wszystko co lekkostrawne, łatwe i podane w prosty sposób ma dużą szansę stać się popularne i zdobyć sobie rzeszę fanów. Autorowi na pewno nie można odmówić wykonania sporej pracy przy zbieraniu materiałów do książki, bo ilość szczegółów powinna zadowolić nawet wybrednego historyka. Podobnie opisy i objaśnienia zjawisk, które towarzyszyły dowódcom i żołnierzom biorącym udział w omawianych bitwach są sprecyzowane w sposób zrozumiały, co dla kogoś kto zupełnie nie miał pojęcia o danym wydarzeniu, jest o tyle cenne, iż pomaga posiąść przynajmniej podstawową wiedzę o tym, co zaszło.

Durschmied stosuje pewien kontrowersyjny zabieg – spotykany np. u Wołoszańskiego – a mianowicie wprowadza do opisów bitew (oraz zdarzeń je poprzedzających i następujących po...

Konradini | 2015-05-04
greyhunter25 | 2011-11-07