Schyłek wielkich dynastii

Untergang der grossen Dynastien
83-7311-487-4
dynastie, królowie, koniec
alex2586

Historia zna monarchów cierpiących na manie prześladowcze, stawiających się ponad prawem, lekceważących sprawiedliwość - dopóty, dopóki naród nie obracał się przeciwko nim. Wtedy - kula, sztylet albo gilotyna, a w najlepszym razie wygnanie kładły kres ich panowaniu. Niektórzy umierali naturalnie, zasłużywszy sobie na marmurowe sarkofagi w katedrach, zwłoki niektórych lądowały w dole z wapnem, aby wymazać z pamięci ogółu, że w ogóle istnieli. Ludwika XVI zgładziła gilotyna, Romanowowie zginęli od bolszewickich kul... Jakie okoliczności towarzyszyły tym dramatycznym wydarzeniom? Jak upadały inne wielkie dynastie? Fascynująca książka Erika Durschmieda opisuje schyłek panowania Burbonów, Romanowów, Habsburgów, Hohenzollernów i Pahlawich, a także kryzys władzy cesarskiej w Japonii 1945 roku.

julia107 | 2018-02-17
Przeczytana: 11 lutego 2018

Uważam, że to wartościowa pozycja. Krótkie streszczenie losów omawianych dynastii. Książka nie przejaskrawiona. Tytułowa dynastie zostały wybrane przy uwzględnieniu dużej różnorodności. Z jednej strony europejskie dynastie, jak Habsburgowie, a z drugiej cesarz Japonii, czy szach z kraju wyznawców Allaha. Czyta się z zaciekawieniem. Historie rodów królewskich opisane są w dość prosty, przystępny sposób. Książka nie jest naszpikowana mnóstwem terminów historycznych, co mogłoby zakłócać odbiór treści. Przyznaję, że zabrakło mi na przykład opisu losów dynastii Tudorów, jednak mimo to przyznaję dość wysoką ocenę.

komestor | 2014-09-06

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz… Co zostało stworzone, zniszczonym być może… Gniew ludu daje koniec władzy tyranów… Tego typu sentencje będą nam stale towarzyszyć podczas lektury książki Erika Durschmieda. Dynastie, o których pisze niemiecki popularyzator historii, trwały od kilkudziesięciu zaledwie lat (Pahlawi), przez całe stulecia (Habsburgowie) aż po dwa i pół tysiąclecia (cesarze Japonii). Bez względu jednak na to, jak długo władcy utrzymywali się na swych tronach, upadały one zawsze w wielkim huku i zgiełku, zmywane przez rzeki krwi ich poddanych. Książka napisana błyskotliwie, potoczyście, jest znakomitą lekturą dla wszystkich zainteresowanych historią. Choć lekcja, którą daje w niej Durschmied, to nie tylko lekcja historii.

bursian | 2013-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Jak na książkę, której wywód dotyczy "zmierzchu tytanów" to nie powinno być błędów faktograficznych.

lasanna1 | 2017-06-23
Przeczytana: 25 czerwca 2017