Bohaterowie bez sławy

Tłumaczenie: Agnieszka Kowalska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojna i Militaria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Unsung heroes : the twentieth century's forgotten history-makers
83-241-1620-6
Historia, xx wiek
historia
Dorota_1988

Zapomniani twórcy historii XX wieku. Nieznane akty odwagi, które wpłynęły na bieg dziejów. Ujawnione heroiczne czyny, dotychczas ukrywane jako politycznie niewygodne. Opowieści o heroicznych czynach są integralną częścią historii narodów. Każda epoka zna jednak także „ciche” akty odwagi – dokonywane bez świadków, często ukrywane, ponieważ prawda o nich była politycznie niewygodna. Oto...

Zapomniani twórcy historii XX wieku.

Nieznane akty odwagi, które wpłynęły na bieg dziejów.
Ujawnione heroiczne czyny, dotychczas ukrywane jako politycznie niewygodne.

Opowieści o heroicznych czynach są integralną częścią historii narodów. Każda epoka zna jednak także „ciche” akty odwagi – dokonywane bez świadków, często ukrywane, ponieważ prawda o nich była politycznie niewygodna. Oto postaci zapomnianych bohaterów, o których nie wspominają podręczniki, ale bez których wiek światowych wojen stałby się dla przyszłych pokoleń jeszcze bardziej okrutny.

- Verdun 1916: feldfebel, który sam wdarł się do niezdobytej twierdzy,
- Monachium 1943: student organizujący opór wobec Hitlera,
- Los Alamos 1946: fizyk jądrowy, który ocalił życie tysięcy ludzi,
- Korea 1951: brytyjski batalion stawiający opór całej armii,
- Budapeszt 1956: „czerwony” pułkownik walczący z sowieckimi czołgami.

tomek | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Książka ciekawa, pisana żywym językiem, przez co relacja nabiera głębi. Autor pokazuje losy nie wybitnych jednostek, ale zwykłych, szarych ludzi, którzy przez swoje czyny zmienili bieg historii. I choć są warci zapamiętania, to jednak, z różnych powodów, ich imiona uległy zapomnieniu. Moim zdaniem dość kontrowersyjny jest wybór kpt. Marinesko jako "zapomnianego bohatera", ale patrząc z drugiej strony,,, skąd kapitan łodzi podwodnej mógł wiedzieć, że "Wilhelm Gustloff" rzeczywiście przewozi uciekinierów z Prus Wschodnich?

Mateusz | 2016-03-10
Marcin | 2012-10-10