1 096
978-83-05-13574-0

Główny bohater przedstawia swoje losy podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Książka pełna jest opisów trudów życia codziennego i problemów, z jakimi musieli radzić sobie więźniowie. Problemy takie, jak głód, chłód, bicie, choroby czy ciężka praca zostały opisane w prostym języku, przez co łatwo trafiają do odbiorcy.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org

źródło okładki: http://www.kiw.com.pl

chrispu | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Czy można napisać świetną książkę przygodowo - survivalową o obozach koncentracyjnych z czasów II wojny światowej? I to książkę po przeczytaniu której człowiek "nie ma doła"? Ta książka pokazuje, że można. Autor opisuje/przedstawia nam w niej swoje "przygody" z 3 różnych obozów koncentracyjnych. Opisuje je w sposób bardzo dosadny, nie jako widz ale długoletni uczestnik całego tego piekła. Pokazuje wiele, pomijanych w większości książek lub traktowanych ogólnikowo, szczegółów z obozowego życia i samych zachowań ludzi (więźniów i strażników). I robi to w sposób bardzo bezpośredni i konkretny, ocierając się miejscami o tzw. "dobry smak" ale dzięki temu nadaje to książce realizmu. Podaje też powody takiego a nie innego zachowania, tak, iż każdy czytelnik może sobie wyrobić zdanie.
Autor opisuje, jak stosując "specyficzną moralność" i idąc na pewnego rodzaju, nie do końca uczciwe kompromisy można było przetrwać. Ta jego moralność "cwaniaczka" w pewnych momentach może drażnić...

chmurka | 2017-01-27

Ta książka to relacja więźnia obozu koncentracyjnego. Relacja naocznego świadka, który przeżył obozy w Dachau, Mauthausen i Gusen.
Relacja bez owijania w bawełnę.
Prosto z mostu i między oczy.
Grzesiuk w swych wspomnieniach jest do bólu szczery. Nie ma tu tematów tabu. Wszystko, co działo się w obozowej rzeczywistości zostało spisane. Bez ubarwień i zaokrągleń, bo może o czymś nie wypada mimo wszystko pisać - bicie, praca, przyjaźnie, wrogowie, homoseksualizm i głód.
Książka jest napisana w typowym Grzesiukowym stylu. Trochę cwaniakowania, trochę humoru i zabawnych anegdot. Nie zabraknie też gorzkich łez i wielu przerażających obrazów.
To, co jest w niej opisane jest dla mnie niepojęte i nie do wyobrażenia.

ewula | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Grzesiuk jak nikt inny pisze o swoich przeżyciach w obozie zagłady,z dużym dystansem,szczerze z humorem,nie bał się podjąć trudnego tematu homoseksualizmu wśród więźniów.Jest to niezwykle wartościowa pozycja wśród literatury obozowej.Kiedy czytałam te wspomnienia jedna myśl kołatała mi się po głowie:,,nie masz cwaniaka nad Warszawiaka",no i bardzo dobrze,dzięki temu powstała ta wyjątkowa książka!POLECAM!

olympique | 2013-12-05

To nie jest książka o której można powiedzieć fajna, to raczej opis tego co zrobi człowiek żeby przeżyć. Opis codziennego życia w obozach koncentracyjnych w których spędził pięć lat jest straszny. Walka o kawałek chleba czy starą brukiew pokazuje do czego można się posunąć żeby przeżyć. Tak niewiele potrzeba do tego, żeby z ludzi zrobić zwierzęta. I może właśnie dlatego warto przeczytać Grzesiuka, żeby nigdy więcej się to nie powtórzyło.

Danway | 2012-09-17
Przeczytana: 17 września 2012

Książek o tematyce obozowej przeczytałem kilka, na pewno nie wszystkie i na pewno wielu nie przeczytam... Jednakże ta obecnie zakończona jest o wiele inna od znanych mi wcześniej "Medalionów", czy "Innego świata"... Przedstawiony przez Grzesiuka to rzeczywiście inny świat od tego znanego z lektur...

"Pięć lat kacetu" to druga część jego trylogii (wraz z "Boso, ale w ostrogach" oraz "Na marginesie życia")... Opowiada w niej swoją walkę o życie w ciągu ponad czterech lat przebywania w trzech różnych obozach koncentracyjnych... Należą do nich Dachau, Mauthausen oraz Gusen, w którym przebywał ponad cztery lata... Grzesiuk w swej książce poruszył wszystkie tematy obozowe, jakie tylko pamiętał (wszak książkę tę napisał 13 lat po wyjściu z obozu)... Nie ominął często omijane w innych książkach tematu męskiej prostytucji i homoseksualizmu... Jednak nie to w niej jest najważniejsze, lecz to w jaki sposób walczył... A walka ta wzbudza mój podziw... Jego cwaniactwo i pewność siebie wiele mu...

Justyna | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

„Pięć lat kacetu” to książka , w której Grzesiuk opisuje swój pobyt w obozach hitlerowskich. Zupełnie inna od tych, które wcześniej przeczytałam. Bardzo szczera, napisana prostym, charakterystycznym dla Grzesiuka językiem, pomimo opisywania wstrząsających wydarzeń nie jest patetyczna.
Grzesiuk od dzieciństwa wychowywany w ciężkich warunkach, nauczony życiowego sprytu i kombinowania, wiedział, że nie należy się wszystkiego i wszystkich bać. Niesamowita chęć życia, niezwykle silna psychika jego charyzma i twarde zasady na pewno przyczyniły się do tego, że był w stanie przeżyć pięć długich lat w takich nieludzkich warunkach. Zresztą niejednokrotnie jego cwaniactwo uratowało życie nie tylko jemu ale i innym więźniom, którym pomagał mimo tego, że sam nauczony był, iż w życiu trzeba liczyć tylko na siebie .

Codzienny obraz krzywd i męki innych więźniów powodował otępienie uczuciowe, które pewnie było jednym z czynników pomagającym przetrwać. Nie było czasu na litość i współczucie,...

Magda | 2014-09-10

Grzesiuk w swoim prostym i naturalnym stylu opisuje życie, a właściwie wegetację w hitlerowskim obozie zagłady. Głównym bohaterem jest on sam, jak w całej zresztą trylogii. Jak cała chyba literatura obozowa, tak i ta książka jest <mocna>. Czytając byłam przerażona, zastanawiałam się jak człowiek może przeżyć co tak traumatycznego i zostać zdrowym psychicznie. Grzesiuk niczego nie analizuje, przedstawia tylko suche fakty i może właśnie dlatego opisy są naprawdę wstrząsające.
Cenie jego książki i styl jakim je pisał, szkoda że tak młodo umarł.

paweł | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Co tu napisać?
Książka przedstawia, bardzo trudne obozowe życie(o ile można to nazwać życiem),ilość gwiazdek, niech posłuży za opinie.

Marta | 2010-10-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam, że miałam spory problem z oceną tej książki. Z jednej strony Grzesiuk opisuje bardzo ciekawą historię, przedstawia obozowe życie w nieco inny sposób niż reszta znanych mi książek o tej tematyce. Niezwykle drobiazgowo, szczegółowo, bez patosu, czasem ma się wręcz wrażenie czytania książki przygodowej, w której bohater nieźle się bawi. Grzesiuk nie unika drażliwych tematów nieporuszanych przez innych autorów, nikogo nie wybiela (no może poza sobą, ale o tym za chwilę), ukazuje życie takim jakie było zarówno w najcięższych dla niego początkowych latach, jak i potem, gdy już wiedział jak się "ustawić". To wszystko liczę książce oczywiście na plus. Było jednak również sporo drażniących mnie rzeczy. Pomijam język jakim książka została napisana (taki wszak urok Grzesiuka), niezmiernie natomiast denerwowało mnie to jego ciągłe podkreślanie własnej zaradności, własnego cwaniactwa. Podkreślanie wprost i niemalże w kółko własnego sprytu. Ja to wszystko umiem sobie wyczytać między...

Sargento_Garcia | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Wracam do tej książki (jak i do całej trylogii Grzesiuka) co jakiś czas i na pewno jeszcze nie raz wrócę.

Trudno mi napisać coś o tej książce, gdyż są to wspomnienia autora z 5 letniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen i Gusen. Jest to historia pokazująca jak człowiek potrafi upodlić innego człowieka, jak bardzo potrafi upodlić się człowiek aby przeżyć oraz jak bardzo trudno w takim miejscu jak obóz zachować w sobie resztki człowieczeństwa. Autor bez upiększeń pokazuje walkę o kawałek chleba, obierki od kartofla, kawałek brukwi, ogryzek jabłka czy miskę "zupy".
Po lekturze tej książki zrozumiemy jak mało trzeba by w człowieku obudzić dzikie zwierzę, dlatego uważam że każdy powinien przeczytać całą trylogię ("boso, ale w ostrogach"; "pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia") żeby nigdy więcej się to nie powtórzyło.