rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: maj 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
04.05.2023

Przed nami maj, a wraz z majem – prawdziwe zatrzęsienie wydarzeń i spotkań organizowanych z myślą o miłośnikach i miłośniczkach książek. W comiesięcznym kalendarzu wydarzeń literackich znajdziecie pełne zestawienie najciekawszych inicjatyw. Sprawdź, co dzieje się w twojej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: maj 2023

------

Wydarzenia Literackie Maj 2023

Festiwal Grzesiuka
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 6–7 maja

6 i 7 maja w Parku Sieleckim w Warszawie odbędzie się 8. Festiwal Grzesiuka, pisarza i pieśniarza wychowanego na warszawskim Czerniakowie. Grzesiuk zadebiutował wydaną w 1958 roku powieścią „Pięć lat kacetu”, w której opisał swój pięcioletni pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych. W kolejnych autobiograficznych powieściach opisywał dorastanie w biedzie przedwojennego Czerniakowa, a także zmagania z gruźlicą, na którą zmarł w 1963 roku.

„W tym roku atrakcje festiwalowe przewidzieliśmy na dwa dni – sobota będzie wypełniona programem dla starszych, a niedziela standardowo minie nam międzypokoleniowo”, informują organizatorzy. Jak zawsze, festiwal cechować będzie wyjątkowa, charakterystyczna dla twórczości i życia Grzesiuka atmosfera: „Nie może was zabraknąć, bo muzyka będzie rżnąć pod nóżkie aż miło, coś na ruszt tudzież na ząb się wrzuci, posłucha się gadki, uśmiechnie do sąsiada, majóweczka prima sort Szanowna Publyko!”.

W niedzielę o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie literackie z cyklu Literackie Sielce. Pełen program festiwalu znajdziecie poniżej, a także na oficjalnej stronie Festiwalu Grzesiuka – http://festiwalgrzesiuka.pl.

Sobota, 6 maja

  • 15:00 Konkurs Piosenki z Ulicy
  • 16:30 Sieleckie śpiewanki z Robertem Lipką i Cała Praga Śpiewa
  • 17:30 Gwara Warszawska (warsztat)
  • 18:00 Warsztaty tańca
  • 19:00 Kosmiczni Warszawa / gościnnie Bilon i Nowa Ferajna
  • 21:00 Fest Afterek w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

Niedziela, 7 maja

  • 12:00 „Legendy Warszawskie” / spektakl dla dzieci Teatr BAZA
  • 12:00 Gra miejska Śladami Grzesiuka
  • 13:00 Spotkanie literackie z cyklu Literackie Sielce
  • 14:00 „Ferajna” / spektakl Teatru BAZA

Koncerty i potańcówka

  • 15:30 Wihajster
  • 17:00 Monysto
  • 18:30 Teściowa Śpiewa
  • 20:00 Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego

Glancuj buty, zbieraj ferajnę i wpadajcie do Parku Sieleckiego. Anawa!

------

Targi BookGame
Gdzie? Kraków
Kiedy? 12–14 maja

W dniach 12-14 maja w Krakowie odbędzie się wielkie planszówkowe granie podczas Book Game 2023. Targi BookGame 2023 to nowe, 3-dniowe wydarzenie z grami planszowymi, książkami oraz kreatywną zabawą, organizowane przez Targi w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków – największym na południu Polski obiekcie targowo-wystawienniczym o powierzchni 14 000 m2.

Targi BookGame to nie tylko szansa na zagranie w gry planszowe w największym Games Roomie w Polsce, ale także na udział w licznych spotkaniach i warsztatach z autorami książek i gier.

Pełne informacje o targach, wraz ze szczegółowym programem wydarzenia, znajdziecie TUTAJ.

Bilety na BookGame 2023 dostępne są pod tym linkiem.

------

[ADBOX2P]

I Grudziądzki Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży Zabajnik
Gdzie? Grudziądz
Kiedy? 13 maja

Jak informują organizatorzy festiwalu w Grudziądziu, „ZABAJNIK to przestrzeń i czas na spotkanie z książką, autorem jej treści i ilustracji podczas rozmów i warsztatów. Chcemy pokazać młodym ludziom, jak wspaniałe może być obcowanie z literaturą, która inspiruje, uczy, porusza ważne tematy, jest rozrywką i odskocznią”.

I Grudziądzki Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży to spotkania autorskie, między innymi z Agatą Napiórską, autorką książki „Ha-Ga. Obrazki z życia”, liczne warsztaty, w tym choćby warsztaty literacko-plastyczne inspirowane twórczością Tuwima, warsztaty przyrodnicze, filozoficzne, komiksowe, a także warsztaty o emocjach, oparte na książce „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz – i wiele, wiele więcej.

Wszystkie informacje o festiwalu, wraz ze szczegółowym programem, znajdziecie TUTAJ.

------

II Chełmskie Targi Książki
Gdzie? Chełm
Kiedy? 15 maja

Chełmskie Spotkania z Literaturą potrwają od 9 do 15 maja, a ich zwieńczeniem będą II Chełmskie Targie Książki, które odbędą się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Od 9 do 12 maja codziennie spotkania z autorami i autorkami, warsztaty i rozstrzygnięcia konkursów będą miały swój temat przewodni. Tak oto wtorkowe wydarzenia poświęcone będą literaturze dziecięcej, środowe – literaturze obyczajowej, czwartkowe – fantasy, a piątkowe – kryminałom.

W Chełmie pojawią się między innymi Anna Strzelczyk-Cichosz, Katarzyna Bonda, Leszek Talko, Izabela Kuna i Janusz Leon Wiśniewski.

II Chełmskie Targi Książki rozpoczną się w poniedziałek 15 maja o godzinie 9.00 i potrwają do 19.00. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ.

------

8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 15–21 maja

Festiwal Silesius po raz pierwszy odbył się w maju 2016 roku – jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius, przyznawanej od 2008 roku. Pierwszego dnia Festiwalu zwyczajowo poznajemy nominowanych do Nagrody Silesius w kategorii Debiut i Książka, a także nazwisko laureata bądź laureatki nagrody za całokształt pracy twórczej.

Większość festiwalowych wydarzeń tradycyjnie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury, a jednym z zagadnień, nad którym pochylą się uczestnicy tegorocznej edycji Festiwalu Silesius, będzie kanon poetycki, a mówiąc ściślej: czym jest, czy jest potrzebny i jak patrzeć na niego w kontekście poezji najnowszej.

8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius to, jak zapowiadają organizatorzy, przede wszystkim: Rok Wisławy Szymborskiej, premiery książek, poezja z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Walii, czytania wierszy i dyskusje o nich, a także turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

------

Targi Empiku
Gdzie? Cała Polska
Kiedy? 17–30 maja

W dniach 17–30 maja, na empik.com a także we wszystkich salonach Empiku.

Weronika Marczak, Marcin Meller, Toshikazu Kawaguchi, Zeruya Shalev, Aleksander Kwaśniewski – książki m.in. tych autorów będą miały swoją premierę podczas Targów Książki.

Na fanów literatury czekać będzie kilkadziesiąt gorących premier, oferty promocyjne, możliwość zdobycia książki z autografem, a także inne atrakcje.

30 wydarzeń, w tym premierowe spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami. Dla młodych czytelników przygotowujemy specjalne eventy stacjonarne z udziałem najpopularniejszych autorek.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TUTAJ.

------

Targi Książki Regionalnej Silesiana
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 18–21 maja

Targi Książki Regionalnej Silesiana, impreza organizowana od 2010 roku przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, odbędą się już po raz dwunasty.

Regionalnym targom książki jak zawsze towarzyszyć będą spotkania autorskie, konkursy i wystawy. Celem wydarzenia jest promocja dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 18–21 maja na Placu Solnym we Wrocławiu.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

------

Targi Książki i Mediów VIVELO 2023 w Warszawie
Gdzie? Warszawa (Stadion Narodowy)
Kiedy? 18–21 maja

W 2023 roku do kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży wydawniczej w Polsce wpiszą się Targi Książki i Mediów VIVELO 2023 na PGE Narodowym.

Ceremonia Otwarcia Targów odbędzie się w czwartek (18 maja) w samo południe.

Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska, Mariusz Szczygieł, Joanna Szczepkowska, Weronika Marczak, Krystyna Mirek czy Alek Rogoziński. To tylko część długiej listy nazwisk znakomitych autorów, których spotkać będzie można w samym sercu Targów Książki i Mediów VIVELO.

Jak informują organizatorzy:

Wizją organizatorów jest stworzenie pierwszego w Europie wydarzenia gromadzącego wydawnictwa książkowe oraz wydawców mediów tradycyjnych i internetowych. W jednej przestrzeni zostaną zaprezentowane książki i media – w drukowanej odsłonie oraz w wersji cyfrowej, w tym online, audio, wideo i w innych formach zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi. Istotnym elementem Targów Książki i Mediów  VIVELO 2023 na PGE Narodowym będą warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania, prelekcje zarówno dla branży wydawniczej, jak i społeczności czytelników oraz booktokerów, niosących w świat wieści z rynku wydawniczego.

Więcej informacji polecamy szukać na Facebooku i stronie wydarzenia.

Patronem medialnym Targów Książki i Mediów VIVELO 2023 w Warszawie jest Lubimyczytać.

------

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Gdzie? Warszawa (PKiN)
Kiedy? 25–28 maja

„Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe w kraju wydarzenie branży wydawniczej, będące kontynuacją Targów Książki w Warszawie, z udziałem ponad 500 wystawców z kilkunastu krajów i dziewięćdziesięciotysięcznej społeczności fanów literatury” – informują organizatorzy.

Targom towarzyszą literackie festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe.

Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się od 25 do 28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad przed PKiN (teren przed PKiN od ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.

Do dyspozycji wystawców oddane zostaną dwie kondygnacje Pałacu Kultury i Nauki – wszystkie sale drugiego, a także – co będzie nowością – większość sal czwartego piętra PKiN. „Po sukcesie frekwencyjnym tegorocznej edycji, w 2023 roku planujemy znacząco powiększyć powierzchnię targów, szczególnie we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki” – poinformowano.

Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna jest online. Gościem honorowym targów będzie Ukraina.

Więcej informacji polecamy szukać na Facebooku i stronie wydarzenia.

Patronem medialnym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Lubimyczytać.

------

VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Warszawa, Radom
Kiedy? 24–28 maja, 29 maja

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci.

Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.

Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.

Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.

A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się aż w 10 miastach.

W maju Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się w Warszawie i w Radomiu.

Szczegółowy program Festiwalu w Warszawie znajdziecie TUTAJ. Szczegóły radomskiego wydarzenia nie zostały jeszcze podane. Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na Facebooku.


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kinia87 08.05.2023 11:59
Czytelniczka

Nie zapominajmy o 19. Sosnowieckich Dniach Literatury (15-21 maja 2023). Wśród gości m.in. Joanna Bator, Ziemowit Szczerek i Toshikazu Kawaguchi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Deppowa 08.05.2023 10:37
Bibliotekarka

Warto również zaznaczyć, że ostatniego dnia maja rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2023.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Urszula 07.05.2023 11:02
Czytelniczka

Fajna ściąga 🤗szkoda, że wszędzie mam daleko 🙃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.05.2023 09:15
Czytelniczka

A w Katowicach nadal bida z nędzą :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 06.05.2023 22:31
Czytelniczka

Planuje pierwszy raz jechać na takie wydarzenie. Najbardziej zaciekawiło mnie Vivelo, ale zdziwiłam się, ze zaczyna się już od czwartku.. czy to norma, ze duże wydarzenia rozpoczynają się w dni pracujące? Czy największe atrakcje są i tak w weekend czy to zależy i nie ma reguły? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalena 10.05.2023 16:17
Czytelniczka

Tak, Vivelo i Targi książki w pałacu to takie duże wydarzenia i za każdym razem zaczynają się od czwartku :) zazwyczaj w weekend jest najlepszy program :) czy tu czy tu jest już udostępniony i można się zapoznać :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 18.05.2023 16:34
Czytelniczka

Dzięki wielkie za odpowiedz 😊 Ostatecznie wybieram się tylko w sobotę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arteminetta 06.05.2023 10:42
Czytelniczka

Chciałabym być na tych w Warszawie (mieszkam w miejscowości pod), ale nie wiem czy się rodzice zgodzą zabrać mnie na nie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 04.05.2023 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post