2/3 sukcesu

Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 4)
Wydawnictwo: ALFA
Dorota_1988

Kolejne przygody Janeczki i Pawełka - przerażająco porządnych i dociekliwych dzieci. Tym razem rozwiązują zagadkę związaną z ich pasją filatelistyczną, w czym wspiera ich dziadek i najmądrzejszy pies pod słońcem - Chaber.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Queequeg | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Wiele zainteresowań miała Chmielewska i na nich często opierała fabuły swoich powieści. Czy to wyścigi konne i okoliczności im towarzyszące, czy to hazard jako taki, podróże, bursztyn czy filatelistyka – niejednokrotnie się na danym hobby wspierała jako, że na danym temacie się znało i żywo nim interesowała. „2/3 sukcesu” dotyczy właśnie jednego z jej zainteresowań czyli filatelistyki.

To kolejna powieść z młodzieżowego cyklu o Janeczce i Pawełku. I najmniej lubiana z całego cyklu. Nie twierdzę, że jest zła ale jakbym z pięciu powieści o rezolutnym rodzeństwie miał ułożyć jakiś ranking ulubionych to ta powieść byłaby na końcu. Porwała mnie najmniej. Po części dlatego, że była troszkę przekombinowała, trochę podkoloryzowana a trochę za bardzo naciągana. Janeczka i Pawełek były wszak uczniami szkoły podstawowej, w „2/3 sukcesu” autorka zrobiła z nich co najmniej detektywów z prawdziwego zdarzenia czy wręcz agentów wywiadu. Mało to było wiarygodne. Raziło mnie to zarówno teraz, czy...

filozof | 2015-07-12

Znaczki, hm dobry pomysł.W końcu kiedyś prawie wszyscy zbieraliśmy.Ja nie.
Nie miałem skąd brać.Ale dobra idziemy do książki.Fajna była, ba nawet bardzo fajna.Uśmiałem się ( w duchu) jak mało kiedy.
Pomysł,był niesamowity.Okularnik,Czesio,pani Jadwiga Piekarska.
Nie chce pisać,że to obecnie moi ulubieni bohaterowie literaccy.
Ale czytanie o tej aferze,bardzo mi się podobało.
I kolejny miło spędzony z książką dzień.

ucho_igielne | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Kontynuacja przygód dwójki pomysłowych dzieciaków Janeczki i Pawełka. Jako, że zasugerowałem się tytułem to przeczytałem jedynie 2/3 książki a resztę pobieżnie przejrzałem. Tym razem niestety mnie nie porwało tak jak przy "Nawiedzonym domu" i jestem trochę rozczarowany. Jest niby intryga wokół znaczków i trochę humoru, ale jak dla mnie autorka napisała to trochę zbyt monotonnie. Oczywiście jest to dalej Chmielewska, ma na pewno ciekawy styl, ale jej pomysły już mnie tak nie zachwycają. Czegoś jednak tu brakuje i mam nadzieję, że znajdę to coś sięgając po "Wielkie zasługi."

Czwarta część przygód Janeczki i Pawełka oraz ich wspaniałego psa Chabra. Tym razem rodzeństwo wpada na tajemniczą aferę, która jest związana z filatelistyką.

Mimo że powieść nie jest tak rewelacyjna jak pierwsze trzy części serii, muszę przyznać, iż jest bardzo dobra. Wartka akcja, świetne dialogi, ciekawe wątki oraz oczywiście charakterystyczny dla Chmielewskiej humor sprawiają, że wracam do utworu już jako dorosła osoba. Dużym atutem powieści są także nowi bohaterowie – koledzy Janeczki i Pawełka. Polecam nie tylko dzieciom.

eMka_Bezunia | 2017-11-30
Przeczytana: listopad 2017

Janeczka i Pawełek znowu w akcji... Afera znaczkowa w tle.
A! No i oczywiście Chaber... jak mogłam zapomnieć... :)

PABLOPAN | 2012-05-17

Super :) Nic dodać, nic ująć, może "Nawiedzony dom" wzbudza największy sentyment, ale kolejne części też świetne.

Renax | 2014-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Bardzo lubię serię o Janeczce i Pawełku. Akcja wartka, ciekawe postacie. Literatura nie tylko dla młodzieży.

Kachusek | 2012-05-28

Fajna dla młodzieży tej młodszej i starszej, która chce poczuć się trochę jak mały detektyw :) Zaczytywałam się przygodami Okrętki i Janeczki za nastoletnich czasów ale i teraz miewam czasem chęć na powrót do tych klimatów ;)

Eliszeba | 2013-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Muszę przyznać, że książki dla młodzieży p. Chmielewskiej bawią mnie nawet bardziej niż te przeznaczone dla dorosłych czytelników. Przygody Janeczki i Pawełka są przeurocze: pełne akcji, humoru, zabawnych postaci i sytuacji, ale także poważnych spraw. W "2/3 sukcesu" rodzeństwo poszukuje zagubionej (rozkradzionej) kolekcji znaczków, wplątując się przy tym w ogromną aferę i narażając na niebezpieczeństwo. Ale dla rezolutnych dzieciaków to pikuś. Zdobywają masę ciekawych przyjaciół i groźnych wrogów.
Ta książka to bardzo przyjemna odskocznia od świata "bardzo na serio". Polecam.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Czytamy całą rodziną "Skarby" ale trudno się zebrać do kupy więc idzie nam powoli. Sięgnęłam zatem po "2/3 sukcesu" w przekonaniu, że razem to raczej nie damy rady przeczytać, a termin w bibliotece się zbliża. Ubawiłam się doskonale, nie wiem czy nie bardziej niż dawno, dawno temu, gdy czytałam to pierwszy raz. A pod koniec naprawdę mnie wciągnęło, nie mogłam się oderwać. Cudowny relaks po ciężkim dniu. Polecam każdemu przytłoczonemu pracą, kłopotami czy obowiązkami.