Kłamstwo na kłamstwie

Wydawnictwo: Świat Książki
Domik tiotuszki łży
83-7391-469-2
kareena

Życie jest pełne niespodzianek! Kolejny raz przekonuje się o tym Daria Wasiljewa, której instynkt detektywa-amatora pomaga rozwiązać najdziwniejsze zagadki kryminalne. Jednak to, co się stało, przeszło jej najśmielsze oczekiwania. Wstrząśnięta nagłą śmiercią Poli, córki serdecznej przyjaciółki, udała się do kostnicy po ciało. Tam odkryła, że dziewczyna... ożyła!!! Na szczęście była to tylko śpiączka. Niestety to nie koniec dramatycznych wydarzeń. Niebawem Pola ginie w wypadku, wcześniej do dziewczyny strzelano, a w jej samochodzie wyleciała w powietrze koleżanka ze studiów. Milicja uważa to za zbieg okoliczności, ale Dasza wie, że ktoś tu kłamie i niezwłocznie przystępuje do śledztwa...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.matras.pl/klamstwo-na-klamstwie.html

Dominika | 2018-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Dasza Wasiljewa to bohaterka rosyjskiej komedii kryminalnej, jej przygody są opisane w wielu tomach - "Kłamstwo na kłamstwie" stanowi któryś z nich. Mimo tego czytelnik nie czuje, że coś przegapił, ponieważ każda historia jest jakby odrębną częścią.

Podczas lektury nasuwały mi się porównania do naszej Joanny Chmielewskiej, wrażenia wcale nie dziwne, ale czy w pełni słuszne? Niekoniecznie. U Doncowej jakby tych bohaterów było mniej, jakby łatwiej było się połapać w dynamicznej akcji, a jednak całość trochę mniej przypadła mi do gustu. Po prostu perypetie pani "detektyw" mnie tak nie wciągnęły, ale i tak czytało się przyjemnie.

Za każdym razem jak czytam taki gatunek, to zastanawiam się czy te pomysły nigdy się nie kończą? Ja nie dałabym rady. :D

BasiaK | 2017-10-09
Przeczytana: 08 października 2017

Po kilku przeczytanych książkach z serii o Lampce, w ręce mi wpadło to dziełko, z inną bohaterką w roli detektywa-amatora. Trochę inna sceneria - zamiast komunałki mamy willę, zamiast gospodyni domowej mamy posesjonatkę, zamiast stada psów, kotów i ropuchy mamy jakieś pojedyncze zwierzaki. A poza tym właściwie nie ma specjalnie różnic. Jak zwykle czyta się sympatycznie i na jeden wieczór jest to przyjemna lektura. Nie rozwijająca specjalnie umysłowo, czysta rozrywka i nic więcej.

Bibliotecznie | 2017-09-02

Daria Doncowa, jak nasza polska Joanna Chmielewska, znów wprowadziła w moje życie trochę humoru. "Kłamstwo na kłamstwie" to kolejna część serii kryminalnej, w której główną bohaterką jest Daria Wasiljewna, detektyw-amator, która zawsze wpakuje się w jakąś kabałę. Tym razem nie było inaczej.
Darię spotykamy w chwili dla niej bardzo trudnej. Właśnie zmarła córka jej bliskiej przyjaciółki Niny - Pola, aktualnie mieszkającej w USA. W związku z tym to Wasiljewa musi zająć się pochówkiem młodej, bo zaledwie dwudziestotrzyletniej, dziewczyny. Kiedy udaje się do szpitala, by załatwić wszystkie formalności związane z pogrzebem, zamiast do kostnicy zostaje zaprowadzona do sali, gdzie leży jak najbardziej żywa... Polina! Okazało się, że dziewczyna była w śpiączce, a orzeczenie zgonu było błędem lekarzy. Oburzona Daria zabiera Polę do siebie, do Łożkina. W domu jednak wcale nie jest spokojnie. Okazuje się, że Kicia, synowa Darii, zaprosiła do ich domku filmowców. W zamian za rolę zgodziła się,...

Agata | 2014-12-25

Lekka i przyjemna lektura. Inteligentnie dowcipny kryminałek z chaotyczną Moskwą w tle, napisany z typową dla Rosjan ciepłą ironią. Uwielbiam taki styl, więc nie będę się czepiała intrygi;) Moim zdaniem "rosyska Chmielewska" nie jest tak irytująca jak rodzima, bohaterka sympatyczniejsza a akcja bardziej logiczna. W Chmielewskiej zaczytywałam się 25 lat temu i raczej do niej nie wrócę, po Doncową pewnie kiedyś sięgnę ponownie.

8_oclock | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z autorką i chyba czwarta książka z cyklu o Daszy, detektywie - amatorze. Powieść miała być zabawnym kryminałem. Czy jest kryminałem, nie mam pewności (Marinina bije autorkę co najmniej o głowę), ale zabawna - tak, rozśmieszyła mnie, przy scenach kręcenia filmu ze zwierzętami śmiałam się już w głos.
Bohaterka była lektorką języka francuskiego (rys częściowo wspólny z autorką). Pracę rzuciła z wielką ulgą, kiedy w bajkowy sposób - obdarowana przez przyjaciółkę;) oraz ... dzięki kotu - zyskała wielką fortunę, niemniej ma lekkie wyrzuty sumienia z powodu "rozpróżniaczonego" trybu życia (ach, te wychowanie). Posiada wielki dom pełen ludzi i zwierząt, odżegnuje się od "nowych Rosjan", a lekkie poczucie nudy (?!) znika, kiedy na własną rękę zaczyna dochodzić przyczyn śmierci córki przyjaciółki. (Rozwiązanie było łatwo przewidywalne, ale że pewności nie miałam do końca, czy autorka mnie nie zaskoczy, napięcie było).
Przede wszystkim powieść jest ciepła, sympatyczna...

anza19 | 2013-01-11
Przeczytana: 25 lutego 2011

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostañ naszym opiekunem!

Od razu na poczatku zastrzegam sobie, że "Kłamstwo..." jest moją pierwszą książką Doncowej (i chyba, niestety, ostatnią), więc mogłem trafić na jej najgorszą pozycję. Bo jest to książka po prostu zła. I jako kryminał, i jako powieść sama w sobie.

Nie wiem, kto nazwał Doncową rosyjską Chmielewską, ale zrobił tym porównaniem krzywdę tej ostatniej. "Mistrzyni zabawnych nieporozumień" nie potrafi sklecić bowiem sceny, która wywołałaby choć cień uśmiechu na mej twarzy, a sposób komponowania wątku sensacyjnego przypomina stare gry przygodowe, w których wybierało się drogę: "w prawo" albo "w lewo", przy czym główna bohaterka "Kłamstwa...", Daria Wasiljewa, zawsze wybiera tę właściwą.

No właśnie, główna bohaterka... Kobieta po przejściach, której los zsyła bajeczną fortunę, z nudów od czasu do czasu zabawiająca się w prywatnego detektywa. Jej metoda na sukces jest prosta. Wsiada w samochód i jeździ od osoby do osoby,...

Basia Siedlecka | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Przeczytałam w jeden dzień. Śmieszna, ciekawa intryga. Napisana bardzo lekko. Sięgam po resztę książek tej autorki.

Małgorzata Petaś | 2012-08-07

Lubię jej książki. Ale to nie Chmielewska .

katarzinap | 2012-07-29
Przeczytana: październik 2010

Super

PABLOPAN | 2012-03-28

Rosyjska Chmielewska :) Bardzo miło się czyta, a bohaterowie wzbudzają sympatię.