Kłamstwo na kłamstwie

Wydawnictwo: Świat Książki
Domik tiotuszki łży
83-7391-469-2
kareena

Życie jest pełne niespodzianek! Kolejny raz przekonuje się o tym Daria Wasiljewa, której instynkt detektywa-amatora pomaga rozwiązać najdziwniejsze zagadki kryminalne. Jednak to, co się stało, przeszło jej najśmielsze oczekiwania. Wstrząśnięta nagłą śmiercią Poli, córki serdecznej przyjaciółki, udała się do kostnicy po ciało. Tam odkryła, że dziewczyna... ożyła!!! Na szczęście była to tylko śpiączka. Niestety to nie koniec dramatycznych wydarzeń. Niebawem Pola ginie w wypadku, wcześniej do dziewczyny strzelano, a w jej samochodzie wyleciała w powietrze koleżanka ze studiów. Milicja uważa to za zbieg okoliczności, ale Dasza wie, że ktoś tu kłamie i niezwłocznie przystępuje do śledztwa...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.matras.pl/klamstwo-na-klamstwie.html

8_oclock | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z autorką i chyba czwarta książka z cyklu o Daszy, detektywie - amatorze. Powieść miała być zabawnym kryminałem. Czy jest kryminałem, nie mam pewności (Marinina bije autorkę co najmniej o głowę), ale zabawna - tak, rozśmieszyła mnie, przy scenach kręcenia filmu ze zwierzętami śmiałam się już w głos.
Bohaterka była lektorką języka francuskiego (rys częściowo wspólny z autorką). Pracę rzuciła z wielką ulgą, kiedy w bajkowy sposób - obdarowana przez przyjaciółkę;) oraz ... dzięki kotu - zyskała wielką fortunę, niemniej ma lekkie wyrzuty sumienia z powodu "rozpróżniaczonego" trybu życia (ach, te wychowanie). Posiada wielki dom pełen ludzi i zwierząt, odżegnuje się od "nowych Rosjan", a lekkie poczucie nudy (?!) znika, kiedy na własną rękę zaczyna dochodzić przyczyn śmierci córki przyjaciółki. (Rozwiązanie było łatwo przewidywalne, ale że pewności nie miałam do końca, czy autorka mnie nie zaskoczy, napięcie było).
Przede wszystkim powieść jest ciepła, sympatyczna...

PABLOPAN | 2012-03-28

Rosyjska Chmielewska :) Bardzo miło się czyta, a bohaterowie wzbudzają sympatię.

książek: 2032
Basia Siedlecka | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Przeczytałam w jeden dzień. Śmieszna, ciekawa intryga. Napisana bardzo lekko. Sięgam po resztę książek tej autorki.

anza19 | 2013-01-11
Przeczytana: 25 lutego 2011

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostañ naszym opiekunem!

Od razu na poczatku zastrzegam sobie, że "Kłamstwo..." jest moją pierwszą książką Doncowej (i chyba, niestety, ostatnią), więc mogłem trafić na jej najgorszą pozycję. Bo jest to książka po prostu zła. I jako kryminał, i jako powieść sama w sobie.

Nie wiem, kto nazwał Doncową rosyjską Chmielewską, ale zrobił tym porównaniem krzywdę tej ostatniej. "Mistrzyni zabawnych nieporozumień" nie potrafi sklecić bowiem sceny, która wywołałaby choć cień uśmiechu na mej twarzy, a sposób komponowania wątku sensacyjnego przypomina stare gry przygodowe, w których wybierało się drogę: "w prawo" albo "w lewo", przy czym główna bohaterka "Kłamstwa...", Daria Wasiljewa, zawsze wybiera tę właściwą.

No właśnie, główna bohaterka... Kobieta po przejściach, której los zsyła bajeczną fortunę, z nudów od czasu do czasu zabawiająca się w prywatnego detektywa. Jej metoda na sukces jest prosta. Wsiada w samochód i jeździ od osoby do osoby,...

kareena | 2011-01-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Daria Doncowa jest wg mnie rosyjską Joanną Chmielewską ;)
wiec jesli odpowiada ci twórczość Chmielewskiej to książka Doncowej na 80% przypadnie ci do gustu.

Główną bohaterką jest Daria, która (analogicznie do Joanny, bohaterki z książek Chmielewskiej) rozwiązuje różne zagadki i natyka sie na przeróżne trudności i dziwne sploty okoliczności okraszone humorem.

---------
update do opinii

pare miesiecy temu ot tak zaczelam czytac ponownie "kłamstwo na kłamstwie" i stwierdzilam ze jakoś... nudne. i nie wiem jak mi sie to moglo podobac ;) może to wina tego ze książke juz znałam

z pewnoscią doncowa poziomem nie dorasta do pięt chmielewskiej ale rzeczywiscie próbuje pisac podobnie. wiec "rosyjska chmielewska" jest poprawnym stwierdzeniem. ale to nie znaczy ze jest tak samo dobra :)

ocenę zostawiam bez zmian - jest ona po moim pierwszym czytaniu pare lat temu i wtedy bylam zachwycona :)

mirekk | 2011-02-12

Super książka jak wszystkie tej autorki. Jednak po którejś z kolei powieści fabuła staje się przewidywalna - jest mało oryginalna, powiela dużo swoich pomysłów. Nie to co Marinina :)

Małgorzata Petaś | 2012-08-07

Lubię jej książki. Ale to nie Chmielewska .

demee | 2012-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Uwielbiam ją!

katarzinap | 2012-07-29
Przeczytana: październik 2010

Super

Agata | 2014-12-25

Lekka i przyjemna lektura. Inteligentnie dowcipny kryminałek z chaotyczną Moskwą w tle, napisany z typową dla Rosjan ciepłą ironią. Uwielbiam taki styl, więc nie będę się czepiała intrygi;) Moim zdaniem "rosyska Chmielewska" nie jest tak irytująca jak rodzima, bohaterka sympatyczniejsza a akcja bardziej logiczna. W Chmielewskiej zaczytywałam się 25 lat temu i raczej do niej nie wrócę, po Doncową pewnie kiedyś sięgnę ponownie.