Zimno mi, mamo

Wydawnictwo: Open
kobiety, psychologia, dusza,
Fijoletka

W ramach swoich zainteresowań zawodowych przeczytałem wiele książek z gatunku "kobiety o sobie" albo "o psychologii kobiety". Powieść Hanny Samson "Zimno mi, mamo" należy zdecydowanie do najlepszych. Autorka, psycholog i psychoterapeuta, porusza się w labiryncie kobiecej duszy z przenikliwością, inteligencją i lekkością chwilami wręcz olśniewającą. Stylistyka ciągu myślowego oraz jasna, odważna i bezpretensjonalna artykulacja sprawiają, że czytając tekst przeżywamy spotkanie z kobietą, którego intensywność, dramatyczność i doniosłość na długo zapadają nam w serca. Obowiązkowa lektura dla kobiet, które chcą lepiej zrozumieć siebie i obowiązkowa lektura dla mężczyzn, którzy chcą lepiej zrozumieć kobiety.

źródło opisu: http://wysylkowa.pl/ks785803.html#recenzje

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks785803.html#recenzje

Monolog będący skargą kobiety pokrzywdzonej przez niekochających rodziców. Jest to rodzaj psychoterapii, próba uporządkowania rzeczywistości od strony emocjonalnej by wyzwolić sie z przeszłości. Dzieciństwo to dla bohaterki głównie wstyd i upokorzenia, wyzbywanie sie własnych potrzeb na rzecz zadowolenia rodziców, wyciąganie ręki po ich akceptację. Ta potrzeba bycia zaakceptowanym przez najbliższych nigdy nie mija, nawet gdy sie dorośnie i posiada własną rodzinę.A moze właśnie wtedy jest ona konieczna do zaakcentowania samego siebie najbardziej, po to żeby nie bać sie żyć.

Dla tych, którzy nie stronią od lektury z dziedziny psychologii szeroko pojętej. A i tak trzeba przygotować się na pewien zabieg stylistyczny, który jak dla mnie nie był łatwy do zaakceptowania, ponieważ zdania potrafią ciągnąc sie tu przez wiele linijek wiec trzeba być czujnym.
Lektura krótka objętościowo, ale nie taka łatwa do przełknięcia ze względu na samą treść, emocje jakie wywołuje w czytelniku.

Anna | 2016-02-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2016

Krótka lekturka, wyczerpujący monolog. Czuję się zmęczona po tej książce, poniekąd nawet obarczona płynącymi z niej emocjami oraz zniesmaczona zachowaniami bohaterki. Książka o tym, że czym skorupka za młodu nasiąknie to tak pozostanie już najpewniej na zawsze. To, co dostajemy w domu rodzinnym powoduje, że często już nie umiemy zamienić tego na nic innego, nie umiemy już sięgać w życiu po coś innego, a ciągle trwamy w tych samych schematach, próbując nasycić ten sam głód.

PolaTola | 2015-05-22

Smutna historia pokazująca trudne relacje matki i córki. Pełna emocji, poważna literatura, zwracająca uwagę na problemy wychowawcze i wzajemne relacje najbliższych członków rodziny.

Cathhhy | 2017-02-08
Przeczytana: 16 listopada 2013

Ta książka ma niewiele ponad sto stron, a ja czytałam ją prawie miesiąc. Gdybym miała wymienić książki, które najtrudniej mi się w życiu czytało, ta byłaby w czołówce. Trafiłam na nią przypadkiem; opis z okładki wskazywał że idealnie pasować będzie do mojej kolekcji książek dla kobiet. Zaczęłam czytać; po trzech stronach odłożyłam bo akurat jechałam autobusem a w autobusie płakać jakoś tak głupio. Sięgnęłam po nią ponownie po jakimś czasie - znów kilka stron i znów odłożyłam na bok, tym razem z irytacją. I tak przez miesiąc odbywałam z tą książką stosunki przerywane aż w końcu szczęśliwie skończyłam. Tylko że dalej nie wiem co mam o niej myśleć. A może wiem, tylko nie chcę głośno przyznać?
Zimno mi mamo to monolog kobiety, która w gabinecie lekarza (psychiatry zapewne) wylewa z siebie potok słów, rzadko używając znaków przestankowych, co daje wrażenie niekończącej się skargi. Kobieta ma depresję, ma poczucie, że jej życie jest bez sensu, nie wie jak to zmienić, w zasadzie to sama...

Olga | 2016-12-27
xexaa | 2016-09-16