O chłopcu wychowywanym jak pies

Okładka książki O chłopcu wychowywanym jak pies Bruce D. Perry, Maia Szalavitz
Okładka książki O chłopcu wychowywanym jak pies
Bruce D. PerryMaia Szalavitz Wydawnictwo: Media Rodzina popularnonaukowa
978-83-7278-557-2
Piotr Żak
nauki społeczne psychologia

Okładka książki Co ci się przydarzyło? Bruce D. Perry, Oprah Winfrey
Co ci się przy... Bruce D. Perry, Opr...

Jeśli ktoś wie, gdzie kupić tę książkę proszę o informację na maila: justyna.pawelek.89@gmail.com

Według mnie wybitna, bo bardzo potrzebna. Napisana prosto i ciekawie, co kilka stron pojawiało się zdanie lub wątek który warto było zanotować. Życzyłabym sobie więcej podobnych książek, bo najlepsza nauka to ta na przykładach.

Książka, którą powinien przeczytać każdy, bez względu na to czy jest rodzicem, czy też nie. Autor pokazuje w bardzo przystępny sposób mechanizmy działania mózgu. Tłumaczy czytelnikowi dlaczego tak ważne są pierwsze lata życia dziecka, jak wielkie spustoszenie sieje przemoc. Polecam lekturę.

Dziś chcę napisać parę słów, o książce "O chłopcu wychowywanym jak pies. z pamiętnika dziecięcego psychiatry " Powiem szczerze,że zanim zaczęłam czytać tę książkę, to towarzyszyły mi dwa odmienne przeczucia co, do treści jaką może ona w sobie zawierać : pierwsze było takie, że książka będzie ckliwa i nijaka drugie przeczucie natomiast sugerowało, że książka będzie prezentowała przerost formy nad treścią. Jakież było moje zdziwienie kiedy zaczęłam czytać. Jednakże zaczynając od początku, książka składa się z jedenastu rozdziałów, a każdy z nich przedstawia historię dziecka, które w swoim życiu doznało traumy.Psychiatra Bruce D. Perry ( jak mogę stwierdzić po przeczytaniu książki ) prawdziwy lekarz z powołania, stara się pomóc z straumatyzowanym dzieciom przejść przez koszmary jakimi musiały się zmierzyć.W książce zostały zawarte, różne traumatyczne dziecięce historie dotyczące miedzy innymi przypadków: dziecięcej psychopatii, molestowania oraz gwałtów na dzieciach, a także dokonania na nich prób morderstw czy uprowadzenia przez sekty religijne.Nie da się ukryć, że zapadną one czytelnikowi na bardzo długo w pamięć, gdyż naprawdę ciężko sobie wyobrazić i zrozumieć skale okrucieństwa, a przede wszystkim zniszczeń psychicznych i fizycznych jakich te dzieci doznały. Z pomocą tych wszystkich historii autor stara się pokazać czytelnikowi, jak rozwija się ludzki mózg i jak ogromnie ważny wpływ na jego rozwój mają wydarzenia szczególnie w początkowych latach życia.Warto zaznaczyć ,że naukowe kwestie poruszane w tej książce przez autora opisane są w sposób bardzo dokładny i przede wszystkim zrozumiałym językiem, co jeszcze bardziej pozwała czytelnikowi zrozumieć mózg straumatyzowanego dziecka, ale także ogólne mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem.Dr Bruce D. Perry ukazuje czytelnikowi także różnice w widzeniu świata oczami dorosłych, a spoglądaniem na świat oczami małego dziecka.Z tej książki dowiedziałam się ogromnie dużo zarówno o dzieciach, do których osobiście nie pałam jakąś nadzwyczajną sympatią, ale także o człowieku dorosłym i muszę przyznać, że moje podejście do tych mniejszych, dzięki tej książce zmieniło się na plus.Gdyż uświadomiłam sobie,że mały człowiek jest niezwykle skomplikowany i przez większą część życia ciężko jemu zrozumieć samego siebie , dlatego niezwykle ważne jest aby dziecko miało choć jednego dorosłego człowieka, który prawidłowo pokieruje jego ścieżką rozwoju i relacji międzyludzkich.Gdybym miała opisać tę książkę w skrócie to powiedziałabym , że jest to książka, którą każdy musi przeczytać,bez względu czy ma dzieci czy nie i czy za nimi przepada czy też nie, bo jest to książka nie tylko o dzieciach lecz śmiało mogę stwierdzić że o nas o ludziach, którzy później kierują losami tych mniejszych, niezależnie czy w roli rodzica czy wychowawcy czy nawet zwykłego sąsiada z którym ten mniejszy człowiek ma styczność w swoim życiu codziennym.Chyba nie przesadzę jeśli stwierdzę, że jest to najbardziej wartościowa a zarazem w jakiś sposób najbardziej przerażająca z książek jaką do tej pory przeczytałam.

Zapraszam również na : https://www.youtube.com/watch?v=HZObFmrW7vQ&t=4s

Obowiązkowa literatura dla osób zajmujących się zagadnieniem traumy, ale nie tylko. Myślę, że obserwacje i wnioski Autora mogłyby dać wiele do myślenia psychologom - diagnostom. Jak pokazuje życie wspólnym mianownikiem wielu różnych diagnoz stawianych tej samej osobie jest "sytuacja", czyli coś co tkwi na zewnątrz osoby a nie w niej samej. I to "sytuację" należy zdiagnozować w pierwszym rzędzie a nie osobę. Objawy są jedynie najbardziej możliwym sposobem poradzenia sobie w sytuacji, w której paradoksdalnie "nie można sobie poradzić inaczej". Największa szansa wyjścia z traumy, jak pisze Perry, leży w sieci relacji społecznych, dobrych, opartych o troskę, empatię, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Jestem tego samego zdania.

Bardzo dobra pozycja ukazująca zapiski psychiatry z sesji terapeutycznych z dziećmi. W książce spotykamy różna przypadki zaniedbań, stresu pourazowego. Smutne, przerażające z czym mogą zmaga się dzieci ,ale i dające nadzieję. Przypadki są opisane z punktu psychologicznego ,ale również medycznego.

Wartościowa z wielu powodów... Myślę, że warta przeczytania przez każdego, ponieważ pokazuje jak ważne jest dzieciństwo, jak istotną rolę pełnią opiekunowie. Z jednej strony smutek, który rodzi się w sercu, gdy czyta się czego może doświadczyć dziecko, a z drugiej nadzieja, że jeśli spotka właściwe osoby na swojej drodze, może wyjść ze swojej sytuacji "obronną ręką. Ważna jest, ponieważ skłania czytelnika do zadani sobie pytań, jeśli ktoś jest inny, zachowuje się dziwnie, co się pod tym kryje? Może rani innych, bo nie wie jak można inaczej... walczy o siebie, walczy o przetrwanie... Otwórzcie szeroko oczy... Polecam, każdemu kto czuje i myśli.

polecam

polecam

Dziękuję Waszce i Zaczytanej za dokładniejsze streszczenie mi tej książki i tym samym namówienie mnie do zakupu :)
Muszę przyznać, że cholernie podoba mi się podejście do funkcjonowania człowieka i leczenie go proponowane przez Perry'go. Jest także inny specjalista, psychiatra od uzależnień, Gabor Mate,osoba którą podziwiam i podzielam w 100% jej poglądy na temat psychologii. Obaj panowie posiadają ten sam punkt widzenia, podczas czytania książki miałam wrażenie jakby Perry cytował Mate, lub odwrotnie. To w każdym razie miało decydujący wpływ na moją sympatię dla dziecięcego psychiatry.
Historie dzieci są przerażające, niektóre były brutalnie traktowane, były świadkami przemocy lub zaniedbywania. Każde z nich zmagało się jednak z problemami i potrzebowało troskliwej opieki.
Książkę zdecydowanie polecam każdego, od specjalistów od zdrowia psychicznego, po rodziców i zwykłych obywateli.

Książka, która zmienia patrzenie na dzieci, ich otoczenie i zachowanie. Jako, hopefully, matka i nauczycielka, książka ta będzie stanowić źródło bezcennych informacji.

• Psychologia
  • Studia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki O chłopcu wychowywanym jak pies