Zatrzymaj się : Wojciech Eichelberger w rozmowach z Renatą Dziurdzikowską
978-83-7554-145-8
czupirek

[opis z okładki] Umysł jest jak naczynie z wodą, którym nieustannie poruszamy. Woda wzburza się, mąci, przelewa. Bywa, że wstrząsany niepokojami umysł nie daje nam wytchnienia nawet w nocy. Budzimy się zmęczeni, rozbici i bez sił do życia. Gdy decydujemy się na to, by przez pewien czas pobyć w samotności, to tak jakbyśmy naczynie z wodą postawili w jednym miejscu. Nikt go nie rusza, nie...

[opis z okładki]
Umysł jest jak naczynie z wodą, którym nieustannie poruszamy. Woda wzburza się, mąci, przelewa. Bywa, że wstrząsany niepokojami umysł nie daje nam wytchnienia nawet w nocy. Budzimy się zmęczeni, rozbici i bez sił do życia. Gdy decydujemy się na to, by przez pewien czas pobyć w samotności, to tak jakbyśmy naczynie z wodą postawili w jednym miejscu. Nikt go nie rusza, nie przenosi, nic nie dodaje; nikt nie miesza wody. Wtedy wszystkie zanieczyszczenia opadają na dno, woda staje się spokojna i przejrzysta.

Renata Dziurdzikowska - dziennikarka zajmująca się zagadnieniami psychologii, rozwoju wewnętrznego i duchowości. Od lat związana ze „Zwierciadłem”. Trenerka rozwoju osobistego, coach. Prowadzi warsztaty dla kobiet, dla par i dla biznesu, także coaching indywidualny. Autorka i współautorka wielu książek, m.in. „Tajemnice kobiet” oraz wspólnie z Wojciechem Eichelbergerem „Mężczyzna też człowiek”, „Siedem boskich pomyłek”, „Co z tym światem”.

Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Autor wielu artykułów i książek z dziedziny psychologii, m.in. „Jak wychować szczęśliwe dzieci”, „Alchemia "Alchemika"” czy nominowany do nagrody Nike esej „Kobieta bez winy i wstydu”.

Dwoje ludzi ,którzy NAPRAWDĘ rozmawiają ze sobą.
-potrafią słuchać
- nie przerywają rozmówcy
-zadają konkretne pytania
-udzielają odpowiedzi na owe pytania
-nie perorują, natchnieni, niedopuszczając nikogo do głosu.

Oglądałam ich kiedyś w jakimś programie,i byłam zszokowana,że ktoś jeszcze tak rozmawia w mediach-jak bym zobaczyła dinozaury na żywo.
I na dodatek mowa ich była piękna,a i mówili mądrze.
Niestety byli za inteligetni do telewizji,a tym samym za nudni.
Przepadli z kretesem.
Dobrze ,że zostały nam jeszcze książki.

iwka | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Zatrzymaj się. Porozmawiajmy o dzieciństwie, miłości, wierności, ciszy. Posłuchaj, zastanów się. Odkryj na nowo to, co oczywiste. Żyj.
Książka godna polecenia.

ewka_beer | 2015-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Uwaga! Przez niektórych wpis może być potraktowany jako spoiler, choć ja uważam, że serwuje Wam tylko ziarna kawy. To Wy musicie ją zmielić, zaparzyć, poczuć i skosztować.

Nawet nie wiem jak to się stało, że zainteresowałam się książką Wojciecha Eichelbergera pt."Zatrzymaj się", ale z pewnością czytanie tej książki wiele mi pokazało i pewnie niejednokrotnie będę wybierała się w tą podróż ponownie.
Tytuł bardzo na czasie, przecież każdy z nas jest w jakiejś gonitwie i większość z nas tak naprawdę nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Poszukujemy chwili wytchnienia, mądrych wskazówek, inspirujących ludzi, którzy wyrwaliby nas z tego pędu. Ale skoro sami zdecydowaliśmy się na "bieg" to i sami musimy podjąć decyzję, żeby się właśnie "zatrzymać". Nawet maszyna potrzebuje chwili wytchnienia w swej pracy.
Teraz do rzeczy; Książka składa się z 19 rozdziałów, każdy z nich jest napisany w formie wywiadu, a więc sporo pytań i tyle samo mądrych i głębokich odpowiedzi.
1. Księżniczka....

monika | 2012-05-09
Przeczytana: 10 marca 2011

Zawsze z wielką przyjemnością sięgam po magazyn "Zwierciadło", by przeczytać rozmowę bądź artykuł napisany przez pana W.Eichelbergera lub panią R. Dziurdzikowską. Lubię ich pisanie, gdyż otwierają oczy na rzeczy zdawałoby się zwykłe i codzienne, ale z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
"Zatrzymaj się" to zbiór rozmów wyżej wymienionych autorów, a dokładniej pytań stawianych przez znaną dziennikarkę, na które odpowiada psycholog. Ciekawe dialogi o rzeczach nam najbliższych, ale niejednokrotnie bardzo dla nas trudnych. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie potrafimy cieszyć się z zabawy, kto nam może dać mocno ugruntowane poczucie własnej ważności, czy pierwsza miłość jest zawsze najmocniejsza ( i co w takim razie z drugą i kolejnymi), jaką rolę w naszym życiu odgrywają mężczyźni, kobiety, matki, ojcowie i inni bliscy nam ludzie. Autorzy rozmawiają o rzeczach lżejszych, ale i o sprawach ostatecznych. Wędrują po zawiłościach ludzkiej psychiki, pokazując, że wiele...

Berenika | 2016-07-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2016

Książka krótka, ale jakże treściwa!

Każdy rozdział, każde niemalże zdanie niesie za sobą zadumę, pogłębioną refleksję i poruszenie w emocjach.

Burzenie schematów myślenia, burzenie zastanego porządku rzeczy, zmiana optyki świata. Tak!
I to jeszcze krótko, zwięźle i na temat. I bez zbędnego pseudo-psychologiczno - coachingowych gadek!

I wiecie co - zaraz zabieram się do ponownej lektury! A jeszcze nigdy nie miałam takich zapędów, żeby zaraz po skończeniu czym prędzej wracać do początku.

Polecam bardzo gorąco.

Demi | 2012-09-22
Przeczytana: 2006 rok

Dla mnie taka książka z rodzaju "w razie potrzeby zbij szybkę i przeczytaj". Wracam do niej..

pozytywka_1605 | 2013-03-03
Przeczytana: 02 marca 2013

Wojciech Eichelberger wyciąga nas za rączkę z dziecięcego świata i paluszkiem wskazuje nowy horyzont. Zachęca, aby otworzyć oczy, zatrzymać się, spojrzeć w głąb siebie i utulić zranionego dzieciaka, który w nas zamieszkuje i zaufać: sobie, ludziom i życiu. Inspirująca książka, momentami bolesna i zaskakująca ze względu na rodzaj serwowanych prawd, ale czasami musi coś nas zaboleć, żebyśmy aktywowali się i ... Ruszyli swoje cztery literki ;-)

kaparga | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Gorąco polecam ! Poszczególne tematy mogą naprawdę uświadomic, że nasza osoba nie jest osobnym jestestwem, ale połączona z całym wszechświatem nitkami współzależności i współodpowiedzialności. Czytana powoli i w skupieniu podsuwa pewnego rodzaju nowe świeże myślenie o sobie, daje nadzieję, pokrzepia i zmusza do pracy :)

Marysia | 2014-03-06
Przeczytana: marzec 2011

Przeczytawszy większośc książek Eichelbergera, stwierdzam, iż nie zawsze we wszytkim zgadzam się z autorem. Jednak potrzeby "zatrzymania się" zanegowac nie mogę ;) Książka zdeydowanie warta uwagi, pozwalająca na moment wejrzenia w siebie i we włąsne życie. Byc może będzie pomocna w "zatrzymaniu się" lub choć uświadomieniu jakie to jest ważne.

Mmm | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Tego typu książki powinny być nakazane do przeczytania systematycznie przez każdego. Ludzie tak mało wiedzą o życiu... mimo wszystko.