Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-699-5
Scarlett

Aby zapobiec odorowi spod pach, które cuchną capem, należy nacierać skórę gałkami różanymi-takie były zasady higieny minionych epok. Wierzono bowiem święcie, że kąpiel jest szkodliwa, gdyż psuje wzrok, powoduje różne choroby i bóle zębów, a nawet głupotę.Wiarę tę umacniały naukowe teorie, które zaowocowały znanym dobrze powiedzonkiem, że częste mycie skraca życie. Przysłowia bowiem przechowują bowiem nie tylko mądrość, ale i głupotę narodów. Tak więc dylemat:myć się czy wietrzyć?, gnębił przez wieki naszych przodków w całej Europie, a niektórym nie udało się go rozwiązać do dziś. Żartobliwa forma książki niech nie wprowadza czytelnika w błąd: wszystkie informacje są sprawdzone u źródeł.

Ilustrował Bartłomiej Brosz

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.verbicausa.pl/verbicausa/Zapowiedzi.html

Emsi | 2014-08-12
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Baaaardzo ciekawa pozycja, napisana w sposób przystępny, humorystyczny, a na uznanie zasługują tez ilustracje, które rozbawiały mnie do łez :)
PS. Za dużo literowek w tekście!!!

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-02
Przeczytana: sierpień 2011

To jest książka, która może odmienić życie! Poza tym, że dzięki temu niewielkiemu opracowaniu nie trzeba już wertować kilkunastu książek w poszukiwaniu "brudnych" szczegółów, sama lektura stanowi kapitalną rozrywkę - i ze względu na styl autorki, i ze względu na cytaty i wypowiedzi higienistów i lekarzy XVI, XVII i XVIII wieku, które dziś bawią i śmieszą do łez.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: grudzień 2012

Lekka i zabawna lektura opatrzona świetnie przygotowanymi grafikami. Autorka bez skrępowania i prostolinijnie opowiada o higienie i potrzebach fizjologicznych każdego człowieka. Rozwiązana jest zagada spraw, które tak mocno weszły w naszą krew i przyzwyczajenia, że nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób radzili sobie nasi dziadkowie i pradziadkowie. Małgorzata Sokołowska w sposób ciekawy i z dozą humoru przekazuje nam informacje zupełnie niepotrzebne, zaliczające się do wiedzy zbytecznej, jednak dobrze jest wiedzieć, że higiena na przestrzeni lat ewoluowała wraz z rozwojem naukowym i ciągłym podnoszeniem standardów życiowych.

Scarlett | 2011-05-21
Przeczytana: 21 maja 2011

Króciutka książeczka,w której znajdują się anegdotki dotyczące higieny na przestrzeni wieków. Napisana ciekawie i zabawnie, choć przyznam, że przytoczone fakty po prostu mnie przerażają!

Vivienne | 2014-11-05
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Książka ta jest dla mnie marną kopią ,,Historii brudu". Napisana krótko i zbyt zwięźle by zdążyć się w nią wciągnąć. W dodatku posiada mnóstwo obrazków i nawet nie wiem kiedy ale ją skończyłam czytać. Dla mnie to po prostu streszczenie dzieła Pani Katherine Ashenburg.

Jeśli ktoś chce poznać dzieje higieny na świecie polecam zasięgnąć po bardziej obszerną literaturę, a nie po dłuższe ,,opowiadanie".

Dafne | 2016-11-14
Malgosia09 | 2016-09-03