Bunt Długich Spódnic

Wydawnictwo: Śląsk
Emelina Pankhurst
emancypacja, biografia, feminizm
BethLuisNion

Kolejna pozycja z serii biografii wybitnych postaci historycznych. Życie i działalność Emeliny Pankhurst, założycielki i przywódczyni ruchu sufrażystek w Anglii, jest najbardziej widowiskowym i pełnym dramatyzmu fragmentem walki o równouprawnienie szerokich warstw społecznych, o prawa wyborcze kobiet. Autor z wielką wnikliwością odmalowuje obyczajowe i prawne upośledzenie kobiet w wiktoriańskiej Anglii, pierwsze odruchy buntu Emeliny, wpływ szczęśliwego małżeństwa na jej postawę, rozdarcie życia osobistego przez działąlność publiczną, niespożytą energię i poświęcenie w dążeniu do wytkniętego celu, doskonale zorganizowane kampanie protestacyjne oraz popularyzacyjne bojowniczek w długich spódnicach. Rząd i większość mężczyzn-obrońców tradycyjnego modelu rodziny, zaskakiwała wielokrotnie zaciekłość i wytrwałość kobiet, sprzeczna jakoby z ich subtelną, uległą naturą. Kilkudziesięcioletnią walkę Emeliny Pankhrust wieńczy pełny triumf w latach dwudziestych naszego wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

dzosefinn | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Po „Bunt długich spódnic” sięgnęłam, ponieważ tego wymagało jedno z wyzwań czytelniczych (wyzwanie rocznikowe), do których się jakiś czas temu zapisałam. W styczniu wyznaczono rok 1972 – książka musiała być wydana (po raz pierwszy) właśnie w tym roku. W każdym bądź razie, mój wybór padł na biografię Emeliny Pankhurst.
Jest to typowa biografia przywódczyni sufrażystek w wiktoriańskiej Anglii. Emelina, najstarsza oraz zbuntowana córka Gouldenów poślubia o dwadzieścia lat starszego Ryszarda Panhursta i razem rozpoczynają walkę o prawa głosu dla kobiet. Przedstawia dążenia do „wolności kobiet„ nie tylko tej pary, lecz innych bojowych kobiet m.in. córek Emeliny (Adeli, Sylwii, Christabeli) Lady Konstancji Lytton, Elżbiety Garret Fawcett, Flory Drummond, Charlotte Despard oraz małżeństwa Pethick-Lawrence;ów. Jest to walka pełna wyżerze, bólu, poświęcenia… Emelina prowadzi kobiety i zwolenników „głosu kobietom” ku wolności. Maszeruje śmiało, broni swoich idei i dla tej sprawy poświęca...

rudowłosa | 2014-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Wspaniała książka! Pierwsze strony mogą być zniechęcające, styl trochę anachroniczny. Jednak "beletryzowana biografia" to genialny pomysł na opowiedzenie niesamowitej i ważnej historii brytyjskich sufrażystek. To lektura wspaniała tym bardziej, że książek na ten temat jest mało, zbyt mało. Na taką jak "Bunt długich spódnic" polowałam od dawna.

Krystyna | 2011-08-24

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

ira | 2011-12-08
Przeczytana: 1998 rok

Porywająca powieść o kobiecie walczącej o należne jej prawa, nie o histeryczce palącej staniki, ale o kobiecie świadomej swojej równości z mężczyzną.

Ilona | 2011-07-20
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Przejmująco opowieść o długiej i ciężkiej walce kobiet z uprzedzeniami, poniżeniem, i nierozumiejącymi, choć tak bliskimi im, mężczynami. Smutna walka człowieka z człowiekiem... i świetna analiza zachowań społecznych. Różnicy między wizją państwa obu płci. Postaci godne zapamiętania, prazwdziwe reformatorki i reformatorzy. Sama konstrukcja książki, opis losów i zachwycające zakończenie opatrzone zdjęciami - genialne- p o l e c a m :)

Historia ruchu sufrażystek w Anglii, która lepsza jest od niejednej sensacyjnej książki, nawiasem mówiąc bardzo mi przypomina film Niezłomne o ruchu sufrażystek w Ameryce. Czyżby na kanwie wydarzeń angielskich został nakręcony ten film?

Pani-Sokolnik | 2015-01-25
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Prawo do głosowania – coś co teraz uważam za coś oczywistego chociaż nie zawsze z tego korzystam. Po przeczytaniu bibliografii Emeliny Pankburst w pełni zrozumiała jakie ono ma znaczenie i co dzięki niemu miliony kobiet wraz z jego uzyskaniem dostały i jakie niedostępne drogi się przed nimi otworzyły. Pomyśleć tylko, że nie minęło nawet sto lat a opinia i świadomość społeczeństwa po tym względem tak diametralnie się zmieniły.
„Bunt długich spódnic” pióra Georga Bidwella jest nie wątpliwie ciekawą lektura, którą czyta się z ciekawością ze względu na postać w niej opisywaną, jednak trochę brakuje mi lekkości pióra i czasami doskwiera zbyt skrótowe przedstawianie niektórych faktów.
Nie wątpliwie to ciekawa książka i polecam ją każdemu nie tylko kobietą, aby uświadomić sobie, iż czasami rzeczy, które uważamy za oczywiste jeszcze nie tak dawno oczywiste nie były.

Literatka | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Myślałam, że główna bohaterka będzie osobą, która poruszy moje serce. I tak się stało. Niestety im więcej o niej czytałam, tym bardziej kojarzyła mi się z Hitlerem, ponieważ w założonym przez siebie ruchu na rzecz kobiet razem z córką sprawowała rządy autorytarne.

Małgorzata | 2013-08-11

Nikomu nie polecam tej pozycji, sięgnęłam do niej jedynie z tego powodu, że była mi potrzebna do prezentacji maturalnej, ale i tak jej nie skończyłam. Styl w jakim ta książka została napisana jest fatalny.

Iwa | 2014-05-12
Przeczytana: kwiecień 2014

Niestety duże - duże rozczarowanie. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Niestety nie skończyłam tej książki. Nie dało się. Bardzo mi przykro z tego powodu.

Czytamy w weekend

Niespodziewanie dla wszystkich na początku października przyszła zima. Uradowane mole książkowe w te pędy powyciągały z szaf ciepłe swetry, nabyły zapas ulubionych napojów, przysunęły wygodne fotele do źródła ciepła i pogrążyły się w leniwej lekturze...