Człowiek wśród skorpionów. Studium o Stanisławie Brzozowskim

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane Czesława Miłosza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
83-7006-955-X
imie

Inne wydania

Jedna z prac, które po II wojnie zapoczątkowały powrót do zainteresowania twórczością Stanisława Brzozowskiego. Miłosz śledzi recepcję myśli autora "Płomieni", wnikliwie omawia jego filozofię oraz fundamentalną dyskusję z romantyzmem i polską mentalnością zbiorową. Noblista porusza także kwestię głośnej „sprawy Brzozowskiego”, opowiadając się po stronie autora "Legendy Młodej Polski", odrzuca oskarżenia o współpracę pisarza z carską Ochraną. W Brzozowskim widzi jeszcze jedną ofiarę „polskiego piekła”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,75,Cz%C5%...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/files/covers/product/w0986.jpg

Pafnucy | 2011-04-08

Książka niesłychanie pożyteczna. Napisana w obronie żarliwego intelektualisty, który w swoim dzienniku napisał owe pamiętne słowa, że nigdy nie należy pisać ani żółcią, ani limfą, a tylko krwią. Stanisław Brzozowski, który zmieniał poglądy jak rękawiczki, wciąż był w drodze, ciągle szukał i łapczywie asymilował nowe prądy i idee, a za to został - zdaniem Miłosza - zaszczuty przez małoduszną i nienawistną endecję, no i tych wszystkich pseudointelektualistów polskich zachwyconych własną pozycją i sytych własną inteligencją. Wydaje się, że pewien szkolny "epizod" z carską ochraną (wg dzisiejszej nomenklatury byłby chyba Brzozowski "TW") tu zaważył i w dobie szukania rozmaitych agenturalnych zaszłości nie miał by autor "Legendy Młodej Polski" lekkiego życia.

Wszystko pięknie.

Ale książka jest napisana stylem surowym, przyciężkim, niemiłoszowym - za tę książkę z pewnością nie dostał by Miłosz Nobla.

Kasia | 2012-01-28

Świetna, erudycyjna książka Czesława Miłosza. Trochę dlatego że Autor świetnie pisze. Ale przede wszystkim dlatego że świetna jest postać, którą się zajął. Stanisław Brzozowski.

"Ktokolwiek wie, ile fizycznej energii wymaga napisanie jednej książki, z rodzajem zgrozy musi myśleć o tym człowieku, który żył lat 33, był na całe tygodnie i miesiące obezwładniony przez chorobę, operacje, rekonwalescencje po operacjach i zostawił kilka tysięcy drukowanych stronic przewracających do góry nogami pojęcia zadomowione wśród literatów jego kraju." Podczas lektury zastanawiałam się, jak mógł wyglądać dzień Brzozowskiego. Praca od świtu do nocy?

Brzozowski władał sześcioma językami: polskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, francuskim i włoskich. Śledził literaturę równolegle w tych sześciu językach. Jego szalona erudycja, inteligencja oraz błyskotliwość fascynowały mnie od dzieciństwa. I jeszcze ta odwaga, z którą - nie mając żadnego dorobku literackiego (jeszcze) - krytykował uznanego już...

p_j | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017