Sedno sprawy

Okładka książki Sedno sprawy
Graham Greene Wydawnictwo: Sonia Draga klasyka
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Heart of the Matter
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2011-03-30
Data 1. wyd. pol.:
1958-03-01
Data 1. wydania:
1991-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7508-323-1
Tłumacz:
Jacek Woźniakowski
Tagi:
klasyka
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przechodząc do sedna



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
494 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
121
19

Na półkach:

Czym można usprawiedliwiać zachowanie bohaterów? Rzecz dzieje się w końcu na afrykańskim wybrzeżu, życie oscyluje między męczącą, głośną porą deszczową a nieznośnym skwarem powodowanym przez słońce; pełno tu szczurów, karaluchów, jaszczurek, potu, chorób i śmierci; w świecie ogarniętym nieszczęściem wojny. Na oskarżenia, akty desperacji, okazywanie emocji istnieje usprawiedliwienie: „to tylko słońce”. Dzięki temu trudne tematy nie muszą być podejmowane. I wszystko da radę jakoś znieść.
Henry Scobie sam sobie wydaje się być w porządku. Lubi samotność i swoją przestrzeń pozbawioną zbędnych przedmiotów. Pełni z poświęceniem służbę, dba o żonę i chodzi do Kościoła; wszystko jest w miarę poukładane. Wie jednak, że coś się musi zmienić; pragnie spokoju. Właściwie marzy, by poznać ‘sedno sprawy’ i wiedzieć, na czym stoi, co ma sens, co czynić, żeby było dobrze. Henry łudzi się, że wyjazd Luizy wszystko naprawi, on zazna spokoju, błogiej samotności, podczas gdy jednocześnie żona będzie szczęśliwa.
Nie układa się po jego myśli. Popełniając jeden błąd powodowany dobrymi intencjami wywołuje lawinę, której nie potrafi zatrzymać. Łamie zasady; każdy człowiek tworzy je w swojej głowie, by mieć choć cień świadomości tego, kim jest. Wobec tego coraz łatwiej jest mu przeobrażać się w kogoś innego: „(…) W pewnym momencie, zatrzymując się przed lustrem, zobaczył ponad własnym ramieniem twarz kogoś obcego, tłustą, spoconą, podejrzaną twarz. Zastanawiał się przez chwilę: ”Któż to może być”?, nim zdał sobie sprawę, że to tylko nowy, nieznany wyraz litości, że dlatego twarz wydała mu się obca. Pomyślał: „Czy naprawdę należę do tych, nad którymi ludzie się litują?
Problem Scobie’go w relacji z żoną polega na tym, że opiera swoje małżeństwo na… lojalności, litości i przyzwyczajeniu.
Kiedy Luiza wyjeżdża, zdradza ją z młodą, niezbyt piękną czy mądrą Heleną. Wydaje mu się od tej pory, że jest odpowiedzialny za obie panie- odpowiedzialność chyba myli mu się z miłością.
Na początku samobójstwo jest rzeczą nie do pomyślenia, skazującą na wieczne potępienie; samobójca to największy tchórz, któremu wydaje się, że jest bohaterem. Major myślał o śmierci samobójczej Pembertona. „(…)Ludzie, którzy mają umrzeć, skłonni są do gadatliwych rewelacji o sobie samych.” Scobie w ślad za żoną kierował się w życiu zasadami dyktowanymi nauką Kościoła. A jednak... wszystko tak łatwo pękło.
Usprawiedliwiając Henry’ego trzeba powiedzieć, że szczerze kochał Boga i podejmując decyzje rozważał je od strony wiary.
Szkoda tylko, że nie podjął słusznych decyzji.

Czym można usprawiedliwiać zachowanie bohaterów? Rzecz dzieje się w końcu na afrykańskim wybrzeżu, życie oscyluje między męczącą, głośną porą deszczową a nieznośnym skwarem powodowanym przez słońce; pełno tu szczurów, karaluchów, jaszczurek, potu, chorób i śmierci; w świecie ogarniętym nieszczęściem wojny. Na oskarżenia, akty desperacji, okazywanie emocji istnieje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    719
  • Przeczytane
    660
  • Posiadam
    293
  • Ulubione
    20
  • Teraz czytam
    11
  • Klasyka
    9
  • Literatura angielska
    7
  • Literatura brytyjska
    7
  • 2014
    5
  • 2019
    4

Cytaty

Więcej
Graham Greene Sedno sprawy Zobacz więcej
Graham Greene Sedno sprawy Zobacz więcej
Graham Greene Sedno sprawy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także