Sedno sprawy

Jacek Woźniakowski
klasyka
Inne

Przechodząc do sedna

Dla mnie genialna. Uwielbiam takie klimaty. Biały człowiek zagubiony w tropikalnej części świata. Wszystko jest jakby w ciągłej malignie. Upał, pora deszczowa, wszędzie wilgoć, brud, prowizoryczne mieszkania. Główny bohater budzący u mnie sprzeczne uczucia - irytujący a jednocześnie godny podziwu. Ciekawy motyw Boga i wiary - trochę jak Shusaku Endo.

"Posłał jej radosny, sztuczny uśmiech; wielka część życia to odkładanie nieszczęścia na kiedy indziej"

"Prawda - pomyślał - nigdy nie ma dla nikogo istotnej wartości; jest to symbol za którym mogą sobie gonić matematycy i filozofowie. W stosunkach między ludźmi dobre serce i kłamstwo warte są tysiąca prawd."

"Cnota i uczciwe życie kusiły go w ciemnościach jak grzech"

"Posłał jej radosny,...

Książka, która stała w domu odkąd pamiętam. Podobno klasyk powieści katolickiej i ciężko się z tym nie zgodzić. Akcja z początku wlecze się niemiłosiernie, ale takie książki czyta się nie po to , "żeby się działo", zresztą zdaje się, że to celowy zabieg dla oddania klimatu życia w afrykańskich koloniach. Za to życie wewnętrzne i uwikłanie bohatera dostarcza od pewnego momentu czytelnikowi bardzo silnych emocji. W każdym razie takiemu, który kwestie wiary traktuje choć odrobinę poważnie. A nawet dla nietraktującego poważnie, ale ale po prostu ciekawego, lektura może mieć walory poznawcze.

Akcja książki dzieje się w małym miasteczku praktycznie odciętym od świata z powodu toczącej się wojny .Niby nie ma tu wartkiej akcji, powoli mija dzień za dniem głównego bohatera, można by rzec ostatniego uczciwego człowieka w tym mikro świecie. Znudzona żona, upał a w tle handel kradzionymi diamentami i bohater marzący jedynie o świętym spokoju , na swój sposób zadowolony ze swojego życia. Niespodziewany zwrot wydarzeń zmienia jego życie i powoduje, że staje się człowiekiem jakim chyba nigdy nie chciał być- jak jedno zdarzenie może zmienić całe życie niekoniecznie w tym kierunku , w którym by się chciało, że nie zawsze być może warto jest być ,, za dobrym".
Rewelacyjna powieść - dla koneserów.

Bazująca na doświadczeniu Autora w czasie jego pobytu w Sierra Leone powieść, była ponoć kamieniem milowym w jego karierze.
Sugestywny klimat afrykańskiej kolonii i życia w niej brytyjskich urzędników i ich rodzin w czasie II wojny światowej daleki jest od znanych z literatury obrazów wojny. Ona jest przyczynkiem do określonych poczynań i obowiązków, nie mniej nie wydaje się, by znacząco wpływała na codzienne życie mieszkańców kolonii. Jedynym wymiernym aspektem są ataki niemieckich okrętów podwodnych na okręty transportujące ludzi i towary.
Główny bohater major Scobie, zastępca komisarza policji jest człowiekiem uwięzionym w poczuciu powinności i obowiązku. Żyje w rozterce wywołanej powinnościami wiary katolickiej, na którą się przechrzcił dla swej małżonki i chęcią uszczęśliwiania osób, na których mu zależy.
Sugestywny obraz rozterek i walki z własnymi słabościami a raczej poczuciem obowiązku w zestawieniu z wyobrażeniem ofiary Boga dla ludzi.Zapada w pamięć.

Wymęczyłem tą książkę niesamowicie. Mimo,że nie jest długa.
Widocznie fabuła postarzała się.
Dziwi mnie tylko ilość powtórzeń jaka stosował autor.
Kilkadziesiąt razy prosta czynność bohatera była opisywana tak jakby autor nie pamiętał co pisał przed chwilą.
Jako klasyka powieść nie trafiła do mnie.

Wymęczyłem tą książkę niesamowicie. Mimo,że nie jest długa.
Widocznie fabuła postarzała się.
Dziwi mnie tylko ilość powtórzeń jaka stosował autor.
Jako klasyka powieść nie trafiła do mnie.

Mój Boże i "to coś" dostało nominację Modern Library 100 Best Novels of the Century (2000r) czyli setki najlepszych powieści XX wieku ! To z czym "to" konkurowało ?
Zacznijmy od tego , że autor opowiada nam historyjkę jaka przydarza się wielu szarym , nudnym i uczciwym mężczyznom . Otóż bohater jest żonaty z irytującą kobietą , dla której jest gotów zrobić wszystko . Pod jej nieobecność poznaje młodą , pokrzywdzoną przez los wdowę . Reszta jest tak samo banalna jak zaistniała sytuacja . Po powrocie żona wykorzystuje religię do szantażu emocjonalnego na mężu , a on w desperacji wybiera najgorsze rozwiązanie .
Wszystko to nudne i mało odkrywcze . Już od narodzin kościół wmawia nam , że jesteśmy grzesznikami i do końca życia utrwala nas w tym poczuciu winy . Trudno dziwić się , że głównemu bohaterowi odbiło , bo przekazy nauk kościoła są w sprawach seksu niejednoznaczne i często sprzeczne . Na przykład : Gwałt małżeński ; gdy pijany mąż siłą odbywa stosunek z żoną - to nie ciężki grzech , a spółkowanie za zgodą i przyzwoleniem z niezamężną sąsiadką , grozi piekłem i wiecznym potępieniem .
Gdyby mnie ktoś zapytał : O czym ta książka jest (?) , to odpowiedziałbym , że o niczym ważnym , bo przecież nie o rozterkach religijnych czy moralnych . To nudne życie szarych , nudnych ludzi nie budzących sympatii czytelnika i to o nich ktoś napisał jeszcze nudniejszą powieść , która obiecująco się rozpoczyna , głupio kończy i pozostawia tylko niesmak . Próżno tu doszukiwać się jakiejś "głębi" , masy pytań egzystencjalnych bez odpowiedzi , czy jakiegoś przesłania . To tylko smutna historyjka o porządnym człowieku , który zaprzepaścił swoją przyszłość przez złą , pustą kobietę , a prawdziwą miłość porzucił na ołtarzu przesądów i bezrozumnym pojmowaniu wiary . To jeszcze jedna powieść o zakazanej namiętności tłumionej przez lojalność małżeńską , jakich napisano już setki .
Stanowczo odradzam tę lekturę .

Książka skłaniająca do przemyśleń. zwłaszcza dla katolika. Bohaterem jest major Scobie, który ponownie został pominięty przy awansie, który dochodzi do wniosku, że miłość do żony wypaliła się. Jednakże jako katolik w pracy sumiennie wykonuje swoje obowiązki, nie jest przekupny. Jako policjant strzeże prawa. W życiu rodzinnym, gdzie stracił córkę, cały czas jest przy żonie, rozstanie uważa za grzech. Nawet gdy poznaje kobietę i zakochuje się w niej, ma wyrzuty że to grzech. Nie chcąc krzywdzić żony ani kochanki decyduję się na odejście.... poprzez samobójstwo, mając świadomość, że tym czynem skazuje się na wieczne potępienie. Książka nie jest łatwa w czytaniu, jednakże wybory moralne i duchowe ukazane w niej odzwierciedlają codzienne życie każdego z nas

Fascynująca opowieść o tym jak błędnie oceniamy innych ludzi i własnego siebie, o niemożności zrozumienia i fałszywej litości.

Smetny klimat, pesymizm, marazm, nuda, zniewolenie przez konwenanse i przekonania systemu wartosci z ktorym raz pozostaje sie w niezgodnosci, a momentami jest sie im naiwnie do przesady wiernym, rozwleczone rozdarcie wewnetrzne bohatera, rezygnacja, spetanie relacjami i jakis determinizm, moze aura ta jest nawet dobrze oddana ale ciezko przez to przebrnac i musze przyznac ze jest to momentami masochizm by przebijac sie przez projekcje i meandry umyslu bohatera, trudno tu miec przyjemnosc w podazaniu jego sladami, postaci i sytuacje zarysowane wydaja sie tracic banalem - milosc, zazrosc, zdrada, oszustwo, tragizm

1964

Wymagająca lektura. Kiedy się po nią sięga, trzeba zarezerwować sobie czas na przemyślenia. Dylematy, trudne, czasem tragiczne wybory. Realizacja własnych pragnien, ambicji czy poczucie powinności, odpowiedzialność? Doczesność czy wieczność? Życie pozbawione sensu, celu czy śmierć? Decyzje i ich konsekwencje. Zmagania duchowe. Interesujace spojrzenie na problemy wiary. Niepoukładane relacje z Bogiem, najblizszymi i innymi ludżmi.

• Klasyka
  • Literatura angielska