poezja, poezja perska, persja, iran, sufizm, islam,
poezja

Pierwszy tom antologii poezji perskiej, obejmujących dzieła poetów tworzących na przestrzeni wielu dziesięcioleci i reprezentujących zarówno różne nurty poetyckie, jaki i wielość form: są zatem gazale, czterowiersze znane jako rubajjaty, są fragmenty "Księgi królewskiej", poematy dydaktyczne i epigramy. Całość opracował, przełożył i zredagował Władysław Dulęba.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

PureLogos | 2019-04-12
Przeczytana: kwiecień 2019

„Dywan perski” to zbiór wierszy perskich poetów z okresu średniowiecza. Tomik wzbogacony jest o krótkie noty biograficzne poszczególnych autorów oraz mini słownik pojęć, dzięki czemu lepiej możemy zrozumieć prezentowaną treść. Całość wzbogacają piękne, kolorowe ilustracje z perskich rękopisów.

Tomik przenosi nas w świat estetycznych odczuć średniowiecznych mieszkańców Persji, a przynajmniej tych, którzy parali się pisaniem i czytaniem poezji. Muszę przyznać, że kolejne wiersze, opiewające budzącą się do życia wiosnę, urok wczesnego poranka, ogrody pełne kwiatów i cyprysów, cudowność rubinowego wina oraz miłosne rozterki, zmusiły mnie do refleksji, jak my sami dalecy jesteśmy od tego typu estetycznej wrażliwości. Dla przykładu, brzask poranka jako zjawisko estetyczne w naszej obecnej kulturze jest prawie niezauważalne. Z różnych powodów. Wiersz „Obudź się, bo już pierzchają przerdzewiałe gwiazdy nocy...” (Szamsuddin) pozwala zrozumieć, jak wiele tracimy. Ten opis porannego ogrodu...

Prezentowany wybór wierszy zawiera arcydzieła średniowiecznej literatury perskiej. Przeważają w nim utwory odnoszące się do miłości, pełne porównań do najwspanialszych elementów przyrody. Nie brak także nawiązań do legend, kultury i filozofii perskiej. Czytając przenosimy się do minionego już świata, który znamy z dawnej literatury bliskowschodniej. Żal ogarnia na myśl, że to co z tego świata dotrwało do naszych czasów, jest obecnie tak bezmyślnie niszczone (bo przecież kraje położone na zachód od Iranu także są spadkobiercami kultury starożytnej Persji).

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-27

Egzotyczny, zaskakujący, na swój sposób bardzo piękny zbiór poezji perskiej, prezentujący możliwie jak najszerzej jej bogactwo i różnorodność: od skarg kochanków po poematy dydaktyczne, od pochwał piękna ukochanej i sufickiej mistyki do fragmentów eposu historycznego, od poezji mistycznej do filozoficznych rubajjatów.