Utwory wybrane.

Ausgewählte Gedichte und Prosa
83-08-03390-3
poezja, poezja współczesna, celan,
poezja

Najobszerniejszy wybór wierszy wielkiego poety austriackiego w wersji dwujęzycznej. Wiersze Celana (19201970), dające możliwość różnorodnych interpretacji, cechuje niezwykła oryginalność, zwartość oraz intensywność wyrazu poetyckiego. Po utworach związanych tematycznie z koszmarem wojny i sytuacją człowieka prześladowanego (Celan był z pochodzenia Żydem; cała jego rodzina zginęła w obozie zagłady) pojawiają się obrazy z życia powojennego, wypełnione przejmującą wizją ludzkiej samotności.
Niezwykłe spotkanie znakomitych tłumaczy różnych generacji szczególnie zasłużonych dla upowszechnienia poezji Celana w Polsce.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=171

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=171

Kaj | 2016-07-22

Oceniam książkę oczywiście wyłącznie ze względu na jakość tłumaczeń i opracowanie, sama poezja Celana nie funkcjonuje w żadnych kategoriach tego typu. W każdym razie tłumaczenia Feliksa Przybylaka są niestety naprawdę bardzo słabe, zarówno jeśli chodzi o wiersze jak i "Południk". Zdecydowanym plusem tego wydania jest niewątpliwie obecnosć tłumaczeń Tymoteusza Karpowicza- myślę, że są najwyższej klasy.

Paprykarz Szczeciński | 2016-11-19
taniec_chochola | 2016-03-29