Przeludnienie i sztuka

Tłumaczenie: Andrzej Sosnowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-63129-01-9
poezja
biedronkax

Przeludnienie i sztuka to pierwsze (!) w Polsce książkowe wydanie utworów Johna Cage’a, a zarazem charakterystyczny przykład jego twórczości poetyckiej – awangardowej, eklektycznej, niestroniącej od przypadku, a zarazem niezwykle precyzyjnej. Ten formalny i językowy eksperyment pomimo upływu lat nie stracił nic ze swojej oryginalności. Autorem ekwilibrystycznych przekładów jest Andrzej Sosnowski.

źródło opisu: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113930

źródło okładki: http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro.php?site=1A0&news_ID=2012-04-05

Adrian Tync | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

20 lat po śmierci Johna Cage'a po raz pierwszy ukazały się jego wybrane prace literackie w języku polskim jako odrębny tom "Przeludnienie i sztuka" w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego. I wielka chwała tłumaczowi, jak i Biuru Literackiemu za włożony wysiłek. Dostajemy bowiem do ręki cztery dzieła absolutnie awangardowe. Teksty, przy których autor działał z pomocą działań losowych, brał pod uwagę czas i sposób ich ewentualnego wykonania to swoiste poematy/traktaty o sztuce, zwłaszcza muzyce, którą parał się autor.
Pomimo formalnego nowatorstwa, teksty są całkiem klarowne i względnie łatwe w odbiorze.
Chciałoby się poczytać więcej prac wielkiego muzycznego nowatora - napisał on dużo więcej rozważań i wykładów, które - miejmy nadzieję - zostaną kiedyś udostępnione polskiemu czytelnikowi w przekładzie.

PolihymniaCadavre | 2016-06-15

kupiłam za 1,99 w sklepie "wszystko po 2,50"

kocham Kraków.

basklar | 2012-09-05

John Cage - człowiek, który wpłynął na estetykę muzyczną jak żaden komopzytor od wielu lat. Zainteresowani nim jako człowiekiem i artystą mogą się bardzo dużo o nim dowiedzieć z jego pism, których pozostawił po sobie mnóstwo.

papisotoromek | 2018-05-23
znk | 2018-03-12