Wszystko rozumieć to wszystko przebaczyć ..cierpienie może hartować duszę zbyt wielkie zniszczyć ją może nawet zmarnować Człowiek n...
Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Blizny jak skrzydła” Erin StewartLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Buyno-Arctowa
Źródło: wikipedia
Znana jako: Jagmin, Ciocia Mania, J....Znana jako: Jagmin, Ciocia Mania, J. Brzostek
17
7,2/10
Urodzona: 16.07.1877Zmarła: 13.06.1952
Polska autorka utworów dla dzieci i młodzieży, redaktorka pism dziecięcych. Żona znanego wydawcy Zygmunta Arcta (1871-1935). Jej synem był lotnik i pisarz Bohdan Arct.Debiutowała w 1890 r. wierszem Na widok trumny, wydrukowanym w piśmie "Światełko" pod pseud. Ciocia Mania ; pierwszą książkę - rozprawę John Ruskin i jego poglądy wydała w 1901 r. Wiele swych utworów drukowała w pismach, które redagowała, choć zwykle pod różnymi pseudonimami.Napisała 67 książek dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych należą Kocia Mama i jej przygody (z elementami autobiograficznymi) oraz Słoneczko. W jej twórczości można wyróżnić powiastki, opowiadania, powieści obyczajowe, powieści fantastyczne, przeróbki polskich i obcych dzieł.
Buyno-Arctowa była w okresie międzywojennym najpłodniejszą pisarką dla dzieci i młodzieży. Bardzo popularne były jej powieści dla dziewcząt, np. Kocia Mama i jej przygody była do 1937 r. siedmiokrotnie wznawiana. W 1930 r. ukazała się jej powieść fantastycznonaukowa Wyspa mędrców, opublikowana w "Tygodniku Przygód i Powieści"
Buyno-Arctowa była w okresie międzywojennym najpłodniejszą pisarką dla dzieci i młodzieży. Bardzo popularne były jej powieści dla dziewcząt, np. Kocia Mama i jej przygody była do 1937 r. siedmiokrotnie wznawiana. W 1930 r. ukazała się jej powieść fantastycznonaukowa Wyspa mędrców, opublikowana w "Tygodniku Przygód i Powieści"
7,2/10średnia ocena książek autora
1 099 przeczytało książki autora
365 chce przeczytać książki autora
18fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Zielony Szaleniec. Powieść dla młodzieży
Maria Buyno-Arctowa
5,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
1936
Perły księżniczki Maji: Bajka nie bajka Błękitnemu Chłopcu opowiedziana, dla młodszych i starszych napisana
Maria Buyno-Arctowa
7,3 z 3 ocen
12 czytelników 0 opinii
1931
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Zaborcy pragnąc zniszczyć w zarodku polskość Polski poddawali najokrutniejszym prześladowaniom tych wszystkich,którzy wbrew zakazom i ro...
Zaborcy pragnąc zniszczyć w zarodku polskość Polski poddawali najokrutniejszym prześladowaniom tych wszystkich,którzy wbrew zakazom i rozporządzeniom nieraz z niebezpieczeństwem życia krzewili myśl polską,krzepili dusze osłabłe i nie pozwalali zagasnąć przepięknej gwieździe-nadziei!Ginęły w tych strasznych kazamatach co najdzielniejsze jednostki ,jak kwiaty koszone okrutną ręką padały młodzieńcze siły ,dawały ofiarnie życie kobiety-dzieci nawet! I nigdy ich nie brakło!Zawsze pełne "tiurmy" dowodziły ,iż ducha narodu gwałtem zabić nie można!
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Koledzy Maria Buyno-Arctowa
10,0
Napisałam w opisie opinię.Maria Buyno - Arctowa w każdej swojej książce umieszcza prawdy życiowe,cała mądrość wypływająca z przeżyć własnych lub innych.Prawdziwie powiedziane :"Są czasami łzy gorzkie palące ,które zatrzymane przemocą mogą zatruć serce ,przepalić duszę!"Nic dodać nic ująć!Żałuję ,że Autorki już nie ma ,chciałabym Ją spotkać....
Słoneczko Maria Buyno-Arctowa
7,5
Oj, mocno trzeba uważać na to, co się obiecuje swojej najkochańszej przyjaciółce, gdyż można skończyć z nie swoim dzieckiem do opieki. Przekonała się o tym pani Dębska. W dawnych czasach ślubowała wraz z również owdowiałą z Anielką, że w razie śmierci którejś z nich druga zaopiekuje się osieroconą latoroślą i teraz umierając, Anielka powierza jej w liście swój złotowłosy, kilkuletni skarb.
Marysieńka Orwiczówna nie spotyka się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem, a raczej - cóż tu ukrywać - ze zdecydowanie wrogim przynajmniej ze strony starszej dwójki dzieci (8-letnia Basia jest najprzyjaźniejsza). Janek i Hanka wypowiedzieli "lizusowi" otwartą wojnę, o ile ostatecznie jednak Janek kruszeje jego siostra posuwa się o krok za daleko. Dla mnie trudne do pojęcia jest, że podobny zamysł mógł się zagnieździć w umyśle w dalszym ciągu jeszcze dziecka.
Urocza historia, obowiązkowa wręcz dla młodszych czytelników. Ukazuje wartość pracy (czego ta Marysieńka nie potrafi i do czego się nie rwie!),dobroci, życzliwości w zjednywaniu innych. Książka z morałem, ale takim, który warto wkładać łopatą.