Czarne Stopy

978-83-05-13545-0
harcerstwo
Lemma

Inne wydania

Zgrany zastęp Czarnych Stóp wyrusza na letni obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy, dla Marka, Fobusza, Felka i małego No - Bo to pierwsze samodzielne wakacje. Pierwsze ognisko, pierwsze podchody, pierwsze nocne alarmy. Trzydzieści dnia życia obozowego na zboczu Diabelskiego Kamienia wypełniają wspaniałe przygody, zabawne pościgi, ćwiczenia spostrzegawczości, strachy i niespodzianki. Podczas tropienia harcerze trafiają na ślad tajemniczej postaci Leśnego Oka, która z gąszczy obserwuje poczynania chłopców. Bohater książki, Marek Osiński, chłopiec samotny i nieszczęśliwy, odnajduje w czasie tych pierwszych harcerskich wakacji przyjażń, optymizm i wiarę w siebie.

Northman | 2016-01-24
Przeczytana: 12 czerwca 1998

Super książka dla wszystkich uwielbiających harcerskie przygody. Ale nie tylko. To książka o młodzieńczej radości i właściwej wszystkim nastolatkom energii, która ukierunkowana we właściwy sposób krzewi w młodych ludziach dobro i kształtuje ich osobowość. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to jedna z najlepiej przeze mnie zapamiętanych książek z czasów dzieciństwa.

Harcerstwo to kawał dobrej, zdrowej szkoły życia i książka ta bardzo dobrze to pokazuje. Zasady, dyscyplina, poczucie obowiązku, uczciwość, solidarność - to wszystko wpaja w człowieka harcerstwo. Świetnie się o tym czyta na łamach tej książki, więc rzeczywiście jest dobra. Nie moralizuje, lecz przekazuje pewne treści bawiąc i ucząc. A to już cecha dobrych lektur.

Z czystym sercem polecam. Czas przeznaczony na "Czarne stopy" z pewnością nie będzie czasem straconym.

Danway | 2011-12-20
Przeczytana: 1995 rok

Niesamowita i napisana z humorem książka o przygodach grupy młodych harcerzy, którzy nazwali swój zastęp "Czarne Stopy", co powodowało kolejne zabawne historie, chociażby ze sprawdzaniem czystości nóg...

Książka napisana przyjaznym dla młodego czytelnika językiem nie pozwala od siebie odejść... W książce ciągle się coś dzieje, a od momentu pojawienia się "Leśnego Oka" robi się bardziej tajemniczo i jeszcze bardziej ciekawie...

Lektura ta należała do moich ulubionych i każdemu ją zdecydowanie polecam... Satysfakcja gwarantowana...

Shahrivar | 2014-05-25
Przeczytana: 1999 rok

Jedna z moich ulubionych książek młodości. ;) Przy czym, odmiennie niż większość czytelników nie przerabiałam jej jako lektury szkolnej, tylko przeczytałam z własnej, nieprzymuszonej woli.

Przezabawny humor i wyraziści bohaterowie to najmocniejsze punkty tej książki. Miło również, że znalazło się w niej miejsce na dylematy moralne, problemy społeczne, wspomnienie o koszmarze II Wojny Światowej oraz literackie inspiracje (Żeromski, choć za jego twórczością akurat nie przepadam).

Czytałam "Czarne Stopy" już nie raz, ale ostatnio po wielu latach znów odświeżyłam sobie jej treść. Nadal zachwyca.
Nie będę ukrywać, że w dzieciństwie i teraz głównym powodem, dla których wracałam do tej książki, była i jest postać drużynowego Andrzeja Wróbla. Świetny, charyzmatyczny facet z dużym poczuciem humoru i wreszcie obdarzony wspaniałym, głębokim głosem. Mój idol i miłość nastoletnich lat. Obecnie również podtrzymuję swoją opinię o nim, chociaż nieco straciła na aktualności, gdyż jestem już od...

Niby nie jest zła, jednak jako uczennicę 4 klasy podstawówki nie zaciekawiła mnie i mama musiała mnie zmuszać do czytania tej lektury ;P

Książkowo_czyta | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Propozycja według mnie przeznaczona przede wszystkim dla nastoletnich odbiorców, czyta się ją łatwo, lekko i przyjemnie. Jest to opowieść o grupie chłopców, którzy część swoich letnich wakacji spędzają na obozie harcerskim, podczas tego pobytu ich udziałem staje się wiele rozmaitych przygód.
Książka napisana z ogromnym poczuciem humoru lecz także ukazująca, iż nawet najbardziej zagubiony życiowo człowiek przy odrobinie wsparcia i życzliwości ze strony innych może odnaleźć siebie i ujawnić swoje najlepsze strony; tak jak dzieje się to w przypadku Marka Osińskiego, jednego z głównych bohaterów w/w tytułu.

Megi | 2015-12-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czytałam ją będąc dzieckiem i pamiętam, że ciekawiły mnie przygody chłopców przebywających na obozie harcerskim. Postanowiłam, że przeczytam tę książkę mojemu synowi (w końcu to o chłopakach). I rzeczywiście, słuchał z zainteresowaniem. Z tego wynika, że książka jest ponadczasowa.
Napisana ładnym językiem, uczy m.in. dobrego zachowania, szacunku dla innych.
Gorąco polecam

Angiee | 2015-04-01
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki

Nie pamiętam, czy w dzieciństwie czytałam "Czarne stopy". Ale skoro nie pamiętam, to pewnie nie. Na pewno oglądaliśmy całą klasą film i kilka jego fragmentów zapamiętałam. Książka zabawna, pouczająca. Nie tylko dla dzieci. Świetnie się bawiłam czytając ją i wspominając te milsze chwile związane z harcerstwem.

Przemysław Zyra | 2014-11-28
Na półkach: Polecam, Próby, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Nie wiem jakbym odbierał książkę, gdybym sam nie miał za sobą harcerskich przygód. Ale mam i książka bardzo mi się podobała. Obóz harcerzy i przygody młodego zastępu harcerskiego. Czytając byłem tam razem z nimi, więc wciągnęło mnie na całego.

Anna Ja | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Z wielką przyjemnością przypomniałam sobie lekturę, którą czytałam jakieś 100 lat temu ;) Szkoda, że dzisiaj już tak rzadko dzieciaki zapalają się do takich akcji. Wielka szkoda, że dobre uczynki, czy też nawet kultura osobista wśród młodzieży zamiera. Grono dzieciaków z naturalną ciekawością świata, historii jest tak bardzo nieliczne. A to wszystko wina postępu, cywilizacji, pośpiechu, braku czasu...
Książkę oczywiście polecam, choćby dlatego, żeby sobie ją przypomnieć. Moja niepełnosprawna córka słuchała tej opowieści ze spokojem i zainteresowaniem :)

Książka pięknie opisuje obozy harcerskie. Choć teraz nie są organizowane już takie trwające 30 dni to ja czytając widziałam tyle wspólnych wydarzeń dla biwaków na które jeżdżę ja.
Całość pisana łatwym językiem, szybko się czyta i naprawdę warto :D

Nowe stare lektury