Dzień, noc i pora niczyja

Wydawnictwo: IBIS
978-83-618-0457-4
aar

"Róża zostaje wysłana na wakacje do dawnych znajomych swojej mamy. Trafia do tajemniczego, starego domu. Dziewczynka ma wrażenie, że zamieszkujący go starsi ludzie cały czas coś przed nią ukrywają. Tropiąc skrywane sekrety, Róża dowiaduje się czegoś zupełnie nowego o przeszłości swojej rodziny..."

źródło opisu: Okładka książki

Emisunflower | 2013-12-11
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Ciekawa i również , wciągająca jak książka " Emilia z kwiatem lilii " Fajna i idealna dla każdej nastolatki nie zależnie od wieku :D POLECAM!!!

PABLOPAN | 2012-06-24

Przeczytana, zapomniana, więc chyba nic specjalnego.

KateKatieKatrin | 2013-12-01
Przeczytana: 25 października 2013

Ta książka wpadła w moje ręce w bibliotece szkolnej, ot tak, po prostu stała sobie na półce. Zwróciłam na nią uwagę, ponieważ pośród lektur wyróżniała się twardą, zieloną okładką, a one były obłożone w brązowy papier.

Styl pisania autorki i cała opowieść przypomina mi trochę książki Małgorzaty Musierowicz. Może dlatego, że cała opowieść dzieje się w drugiej połowie dwudziestego wieku, tak jak było to w książkach tamtej autorki. Autorka pisze językiem łatwym, lecz czasem opisy są lekko chaotyczne i trochę niezrozumiałe.

Ewa Nowacka

Główną bohaterką jest Róża, która zostaje wysłana przez mamę do jej dawnych znajomych, u których ona ma "wielki dług". Bohaterka uważa, ze matka przesadza, ponieważ ona ma u kogoś zaciągnięty "wielki dług", gdy ktoś pójdzie jej do sklepu po mąkę. Jednak okazuje się, że ten dług jest naprawdę wielki. Pierwszego dnia u znajomych, czyli pewnej starszej pani, jej męża oraz gospodyni Natalią, ma niezwykle, jej zdaniem, straszne przygody. Wkrótce Róża...

Książka jest sama w sobie jakaś nudnawa, ale jednak przekazuje ważną wiadomość.
"W jaki sposób miała wyjaśnić Róży, która "nie znosi" gołąbków, zupy fasolowej, bigosu, co to jest głód? Jak opowiedzieć dziewczynce, która zawsze mieszkała w ciepłym, czyściutkim mieszkaniu, co to znaczy ukrywać się po leśnych wądołach, trząść się z zimna, nie móc wysuszyć przemoczonych szmat okręcających bose stopy, odmrozić palce do sinej białości, do bezczucia, i próbować je rozgrzać jedynym dostępnym ciepłem, ciepłem własnego oddechu. Co to znaczy rozgniatać robactwo zatajone w faldach łachmanów, swędząca skóra głowy, włosy przysypane gnidami jak białym piaskiem, czyraki nalane ropą, wzdymające bąblami łydki, ramiona, barki. Jak przekazać komuś, kto zawsze czuł się bezpieczny, co to znaczy strach zbliżający się wraz z każdym ludzkim głosem, uczucie zaszczucia, krótki, czujny sen pośród pobielałych szronem chaszczy, sen z wytężonym słuchem i półotwartymi oczami, żeby przechytrzyć śmierć, żeby przed...

Ina1973 | 2011-09-13
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2011

Okładka-może i ładna,ale ABSOLUTNIE nie pasuje do tej książki. Widzimy na niej współczesną,umalowaną nastolatkę oraz nastolatka z nażelowaną fryzurą.Przyjmując,że matka Róży miała 13 lat jak skończyła się wojna(aktualnie ma dużo powyżej 30 lat-ma pierwsze siwe kosmyki włosów) a Róża ma 14 lat to akcja książki przypada na lata 60-te lub wczesne 70-te.Tak wynika z wyliczeń wg informacji podanych w książce.To skąd reklamówka foliowa w ręku Marka? Skąd dżinsy marki Levis? Poza tym-bohaterka miała włosy krótkie,trudne do ułożenia-to co robi nieadekwatna fotka na okładce? Nie było ładnej nastolatki z krótkimi sterczącymi włosami? To trzeba było dać fotkę starego domu.Wielki minus dla wydawnictwa.

KasiaKo | 2014-12-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Najpierw był spektakl telewizyjny, chyba w Teatrze Młodego Widza, następnie wpadła mi w ręce książka.
Dwa światy obok siebie: jeden naznaczony wojną, w którym żyje kobieta niemogąca pogodzić się z tragiczną śmiercią syna i drugi świat współczesnej nam dziewczyny.
Znakomita atmosfera. Mimo że, czytałam książkę bardzo dawno, nadal jestem pod wrażeniem.

Karolina | 2016-01-14
Przeczytana: 2010 rok

Tą książkę czytałam mając jakieś 12-13 lat. Jest to książka dla młodzieży ale mam wrażenie, że im starszy czytelnik tym więcej z niej zrozumie. Te kilka lat temu czytało mi się ją dość ciężko ale uważam, że warto ją przeczytać bo to wartościowa i POLSKA powieść;D

Pyciaaa_Pyśka | 2014-12-25

Powieść ma bardzo ciekawą fabułę i interesująco się rozwija. Autorka wie jak rozbudzić ciekawość czytelnika i korzysta z tego. Cała akcja utworu krąży w okół tajemnicy matki Róży, jednak możemy także znaleźć w książce ciekawe epizody.
Książka jest skierowana do młodzieży, jednak sięgnąć po nią mogą także osoby dorosłe. Ewa Nowacka doskonale wie jak nie zanudzić czytelnika i sprawić by miał ciarki podczas czytania historii o młodej i inteligentnej dziewczynie.

Scratched | 2011-06-28
Przeczytana: maj 2011

Początek książki jest zachęcający jednak gdy bardziej zagłębiłam się w jej stronice, zmieniłam zdanie. Przestałam ją czytać, bo tylko zmarnowałabym swój czas. Nie byłam ani trochę ciekawa jak skończą się wakacje Róży.

Ervisha | 2010-10-22
Przeczytana: 22 października 2010

Lekka i da się przeczytać