Heliogabal, Wnuk Mezy

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-321-7
Heliogabal, cesarz, Rzym
Pistacia

W roku 218 Heliogabal został obwołany przez żołnierzy cesarzem rzymskim. Słynął ze swoich transseksualno-orgiastycznych zachowań. Kolekcjonował pajęczyny. Widywano go także jeżdżącego po Rzymie rydwanem zaprzężonym w nagie młode dziewczyny. W 222 r. został wraz z matką i dworzanami zamordowany przez pretorianów podburzonych przez swoją babkę Julię Mezę.

[opis wydawcy]

Bartłomiej Grabowski | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Sięgając po Heliogabala spodziewałem się mrocznej, usłanej zbrodnią historii z czasów starożytnego Rzymu. Na próżno jednak szukać w książce Nowackiej opowieści o kolejnym cesarzu, bowiem bohaterem powieści jest ktoś inny, szlachcianka, kobieta, która zdobyła władzę i poparcie w najpotężniejszego Imperium wszech czasów. Prócz mylącego tytułu, treść mnie jednak nie zawiodła.

Tak więc głównym bohaterem utworu stała się Julia Meza (czy o to chodziło autorce tego nie wiem? Jak wspomniałem wcześniej liczyłem na opowieść o cesarzu.). Julia jest babką młodego, skrzywionego moralnie Heliogabala. Świetnie odnajduje się pośród pozbawionych skrupułów i rządnych władzy polityków rzymskich. To co jednak najbardziej podoba mnie się w tej lekturze, to nie polityka, a sposób w jaki pisarka wykreowała bohaterów. Sami musimy ocenić, czy wybory jakimi kierowali się możni, były słuszne. Nie jest to łatwe, gdyż na ocenę wpływa czas akcji, czyli lata dwudzieste trzeciego wieku naszej ery, czasy w...

MacG | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

Wbrew tytułowi nie jest to książka o samym imperatorze, ale raczej o jego babci, Julii Mezie i o tym jak ona sama postrzegała świat, w którym przyszło jej żyć. Autorka podzieliła tekst na trzy przeplatające się relacje - Mezy, która wspomina swoje wcześniejsze życie, poprzedników Heliogabala (Septymiusza Sewera, Karakallę...), a także obecny czas, w którym stara się kontrolować niesfornego wnuka-władcę Rzymu; biegłych, którzy oceniają imperatora pod kątem psychiatrycznym i pedagogicznym, a także autorów zbioru "Historia Augusta", którzy przekazują w biogramach informacje o kolejnych panach imperium. Sam pomysł bardzo dobry, ale wykonanie ciut gorsze. Opowieść Mezy jest tylko niezła, opinie biegłych nie wydają się specjalnie przekonujące czy odkrywcze, zaś biografie starożytnych historyków zdecydowanie lepiej czytać w (wydanym także po polsku) oryginale niż jako wyrwane fragmenty. Największym problemem książki jest to, że mało w niej tytułowego cesarza - odnoszę wrażenie, że typowa...

Ludi | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Powiem tak - to nie książka historyczna. Autorka "zgubiła" główną postać, wmówiła Heliogabalowi otyłość i kretynizm, nie za bardzo też przemówiły do mnie afektowane rozmowy ze specjalistami.
I gdyby nie to, że to naprawdę diabelnie wciągająca powieść historyczna o Julii Mezie, rzuciłabym nią w kąt za przekłamanie cesarza.
Ale to jest naprawdę diabelnie wciągająca powieść historyczna o Julii Mezie. Super wykreowana bohaterka, ciekawy styl i zero nudy.
Dlatego ocena jest taka, a nie inna - całe cztery gwiazdki poleciały do nieba za skopanie postaci cezara. Sześć zostało - za Mezę.

legendarna | 2014-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Całkiem niezła, ale nie mogłam doczytać do końca... Pewnie to kwestia wydania, ale było sporo błędów, które raziły i zniechęcały do dalszej lektury...

epops85 | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016