Pięcioro dzieci i "coś"

Cykl: Piaskoludek (tom 1)
Wydawnictwo: Znak emotikon
tłumaczenie
Irena Tuwim
Five Children and It
9788324019854
Irena

Inne wydania

Edith Nesbit to znakomita pisarka angielska, klasyk literatury dziecięcej, twórczyni nowoczesnej literatury fantastycznej, autorka słynnego cyklu, w skład którego wchodzą: Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan oraz Historia amuletu. Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział...

Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” – przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów. Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Zawsze jednak najważniejsze są dla nich przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność.

Dodatkową wartością książki jest fantastyczny przekład Ireny Tuwim, świetnej pisarki dla dzieci i autorki słynnego tłumaczenia „Kubusia Puchatka” oraz przepiękne, utrzymane w stylu epoki rysunki Marii Orłowskiej-Gabryś.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3536,Piecioro-dzieci-i-cos

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3536,Piecioro-dzieci-i-cos

Sklep

• Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Dobry kłamca
  • Dotrzymana obietnica
  • Arystokratka w ukropie
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Zero

5,92 (48 ocen i opinii)
Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

7,05 (21 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,76 (34 ocen i opinii)
Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,58 (24 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Zazdrośnice
Éric-Emmanuel Schmitt

6,89 (35 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Evik | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Było raz sobie pięcioro dzieci: Robert, Antea, Janeczka, Cyryl i Baranek. W czasie wakacji wyjechali na wieś. Pewnego dnia, gdy bawiły się w kamieniołomie wykopali tajemniczego stworka. Chcieli wykopać dziurę do Australii (kto kiedyś nie chciał ;) ). Dziury nie wykopali, ale wykopali Psammetycha - duszka Piaskoludka. Duszek ten może spełniać życzenia. Dzieci chętnie korzystają z tej możliwości
- chcą być piękne jak dzień
- chcą mieć złote dukaty
- jedno z nich staje się przedmiotem pożądania
- chcą mieć skrzyła
- mieszkają na zamku
- jeden z nich staje się olbrzymem
- Baranek staje się dorosły
- Spotykają Indian
- ich mama znajduje ukradzione klejnoty

Większość ich życzeń była nieprzemyślana, lub wypowiedziana bez zastanowienia. Z większości życzeń wynikły problemy.
Nie chcę tu dawać spojlerów, ale jaka jest korzyść z bycia pięknym jak dzień, skoro nikt ich nie poznawał? Po co mieć złote dukaty, których nie można wydać?

Kiedyś na świecie żyło dużo duszków - Piaskoludków. Ludzie...

Magdalena | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Lubię książki dla dzieci. Dużo w takiej książce nie potrzebuje, jedynie by były ciekawe, wciągające przygody.

Pięcioro dzieci, czwórka większych i jeden niemowlak, spotykają piaskowego duszka, który spełnia życzenia. Od tego momentu życie dzieci się zmienia. Zaczynają mieć przygody, wpadają w kłopoty i się świetnie przy tym bawią.
Każde życzenie kończy się o zachodzie słońca. Na jeden dzieci przypada jedno życzenie. To dwie główne zasady. I od życzenia odwrotu nie ma, przez co dzieci mają kłopoty, gdyż przeważnie życzenia były nie przemyślane.

Wiecej: http://msmagi18.blogspot.com/2015/09/ksiazka-piecioro-dzieci-i-cos.html

Adrian | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Pierwsza prawdziwa książka fantasy jaką przeczytałem i chciałbym ją polecić nie tylko dzieciom ale także dorosłym. Opisuje ona spełnione marzenia oraz sytuację i zachowanie osób po ich stracie.

Isadora | 2010-10-28

Ciekawa,całkiem przyjemna bajka dla dzieci.
Piątka rodzeństwa: Antea, Janeczka, Cyryl i Robert oraz ich mały braciszek zwany Barankiem spędzają wakacje na wsi. Pewnego dnia w starym opuszczonym kamieniołomie znajdują dziwnego stworka. Jest to Piaskoludek, mający moc spełniania każdego życzenia, jakie się wypowie. Dzieci umawiają się z nim, że będą mieć jedno życzenie dziennie od wszystkich czworga. Tak zaczynają się ich przygody i kłopoty, bo spełnione życzenia okazują się często kłopotliwe, a nawet niebezpieczne...

Opowieść tę czyta się może nie z wypiekami na twarzy,ale na pewno ze sporym zainteresowaniem.Jest i morał,choć nienachalny,acz skłaniający do refleksji.
Polecam!

A-- | 2010-10-08
Na półkach: Przeczytane, Dziecięca
Przeczytana: 2007 rok

Całkiem przyzwoita opowieść dla dzieci. Akcja dzieje się w tych samych czasach i okolicznościach co opowieści z Narnii. Rodzeństwo wyjeżdża na wieś w dla ochrony przed bombardowaniem wielkich miast podczas drugiej Wojny Światowej. Spotykają je niezwykłe przygody związane ze stworzeniem spełniającym życzenia. Oczywiście życzenia, nawet te niewinne, mają zawsze swoje nieoczekiwane konsekwencje. Książeczka z moralizatorskim zacięciem, ale nie nudna. Powieść doczekała się również ekranizacji.

| 2013-11-20

Czytałem ją jeszcze w dzieciństwie. Wspaniała lektura dla dzieci. Przyznaję jej 10 na 10 możliwych gwiazdek.

Emma | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Tak to już w życiu bywa, że czasami jesteśmy zmuszeni do powrotu do swoich ukochanych książek z dzieciństwa.
Ja się pasjonowałam głównie klasyczną angielską literaturą, a jedną z autorek, które wyjątkowo kochałam była Edith Nesbit. Teraz wróciłam do niej i z pełną satysfakcją stwierdzam,że jej książki nadal są wspaniałe i przeczytałam je z wielkim zadowoleniem. Myślę, że znalazłam w nich to, co sobie bardzo ceniłam jako dziecko: świat stworków potrafiących spełniać życzenia (Pięcioro dzieci i coś), wspaniałe podróże na latającym dywanie(Feniks i dywan) i cudowne opowieści o starożytnym Egipcie, Babilonie i Atlantydzie.
Wspaniałe jest to,że mimo braku tzw "smrodku dydaktycznego", możemy się przekonać, że nie wszystkie nasze wybory są dobre i że nie wszystko może się dobrze skończyć, że musimy ponieść konsekwencje naszych czynów.
Co te opowieści mogą dać małemu, współczesnemu czytelnikowi? Pokażą one świat, który już nie istnieje, świat wiktoriańskiej Anglii, domy oświetlane lampami...

kyriake | 2015-12-28

Szczerze mówiąc, mnie też mocno wciągnęła historia rodzeństwa, które podczas wakacji odnajduje w starym kamieniołomie Piaskoludka - marudne stworzenie spełniające życzenia. Jako że Pamsuk to nie złota rybka, życzeń można mieć całą masę. Ale, by nie było kolorowo, o zachodzie słońca wszystko wraca do normy. Dzieci, zachwycone odkryciem, każdego dnia starają się wymyślić wyjątkowe życzenie, które uszczęśliwi je i wszystkich wokół. Jednak okazuje się, że, niezależnie od tego, jak bardzo się starają, to spełnione marzenia przynoszą raczej więcej szkody niż pożytku, a piątka bohaterów marzy tylko o tym, by słońce schowało się za horyzontem, uwalniając ich tym samym od skutków nietrafionych życzeń.

Więcej: http://kyriakczyta.blogspot.com/2015/12/piecioro-dzieci-i-cos.html

Jarka | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Są w moim życiu książki, do których lubię wracać, gdyż kojarzą mi się z pewnymi etapami, które przeszłam. Ostatnio dzięki uprzejmości Zielonej Sowy z ogromną radością zatapiam się w moich ukochanych lekturach z dzieciństwa. Obecnie przyszła więc pora na piątkę rozbrykanych dzieciaków i ich przygody.

Wakacje poza miastem to wspaniała sprawa. Nie ma hałasu, szkoły, a dodatkowo rodzice musieli wyjechać załatwić kilka ważnych spraw. Robert, Cyryl, Antea, Janeczka i Baranek nie martwią się jednak chwilowym brakiem rodziców i robią co mogą aby uprzyjemnić sobie wolne chwile. Pewnego dnia wpadają oni na pomysł, że pójdą pobawić się w nieopodal leżącym piaskowym kamieniołomie. Ku ich wielkiemu zdziwieniu okazuje się jednak, że jest on zamieszkany przez jakieś dziwne stworzonko- Piaskoludka, który oznajmia, że będzie spełniać codziennie jedno ich życzenie. Podekscytowane dzieciaki nawet nie podejrzewają ile przygód zaserwuje im to "coś" i w jak wiele tarapatów wpadną przez swoje...

Przemek | 2013-11-01
Przeczytana: 04 listopada 2013

Historia jest przyzwoita, jest tu magia i dziecięce spojrzenie na świat, ale do połowy książki denerwowało mnie wodolejstwo w takim stylu (s.159, rozdział IV "Skrzydła"):
"[...] A słońce tymczasem chyliło się powoli ku zachodowi. (Musiałam napisać, że ku zachodowi, bo zawsze tak się pisze w książkach z obawy, że ktoś nieuważny mógłby pomyśleć, że słońce zachodzi na wschodzie. Ściśle mówiąc, nie był to najdokładniej zachód, ale coś koło tego). Więc słońce, powtarzam, chyliło się powoli ku zachodowi, a dzieci spały sobie beztrosko pod ciepłym przykryciem [...]"
Druga połowa książki była już lepsza pod tym względem, jakby autorka miała bardziej skrystalizowane wyobrażenie tego, o czym chce pisać.
Zastanawiam się tylko, dlaczego dzieci nie wpadły na to by poprosić Piaskoludka aby spełniał ich życzenia tylko po wypowiedzeniu jakiegoś hasła, np. "W Paryżu najlepsze kasztany są na Placu Pigalle":)

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.