Kilka miesięcy całe życie

Wydawnictwo: IBIS
Wiola-M

Inne wydania

Bohaterem książki jest trzynastoletni Piotrek, który jak co roku przyjeżdża na wakacyjny wypoczynek do dziadka, mieszkającego na wsi niedaleko Warszawy. Rodzice Piotrka ciężko pracują, by zapewnić mu wszystko, czego im brakowało w dzieciństwie. Mimo to Piotrek czuje, że w domu jest mu „duszno”. Odetchnąć może u dziadka, gdzie nie słyszy ciągle zakazów i nakazów. Dziadek zawsze mu tłumaczy, dlaczego coś jest tak, a nie inaczej. Pozwala mu mieć własne zdanie. A dla ojca istnieje tylko to, co sądzi on sam, racja zawsze leży tylko po jednej stronie. W domu Piotrek musi się zachowywać jak dorosły, ale kiedy rodzice rozmawiają o ważnych dla niego sprawach, okazuje się, że jeszcze jest zbyt dziecinny, by to zrozumieć.

Wydaje się, że te wakacje będą takie same jak wszystkie poprzednie. Piotrek jak co roku chodzi popływać z kolegami, wymienia się z nimi znaczkami, jeździ na rowerze i robi wycieczki z Muckiem, starym psem dziadka. Nowością jest odkrycie zainteresowania Elką, którą zawsze nazywał Marchewką. Teraz uważa ją za złotowłosą i walczy o jej względy z jednym z kolegów..

Haerowen | 2011-09-15

Prawdę mówiąc to po prostu nie lubię polskich książek, a ta nie jest wyjątkiem. Nie zdołałam doczytać jej do końca, ale w końcu to zrobię i z satysfakcją dodam ją do półki „przeczytane”.
Nawet nie jestem w stanie wymienić wszystkich powodów dlaczego nie podoba mi się ta książka. Oprócz tego, że autorka na siłę próbowała pisać stylem młodzieżowym, co nawiasem mówiąc jej ani trochę nie wyszło, to w dodatku bohaterowie nie mają charakteru, a fabuła jest strasznie oklepana i monotonna. Cała książka ma jakieś 150 stron, a większość czytelników odpuszcza sobie przed 30. Sama się sobie dziwię, że czytałam to dalej, zapewne chciałam upewnić się, że książka w rzeczywistości jest kiepska i poinformować wszystkich dookoła.
Muszę dodać, że niestety autorka nie za dobrze radzi sobie z opisem uczuć, dialogi brzmią sztucznie, a porównania są przesadzone.
Co jeszcze negatywnego rzuciło mi się w oczy? BRAK ROZDZIAŁÓW! Wiecie co lubię gdy czytam dobrą książkę? Ciągle powtarzam w myślach „Skończę...

Tiger | 2013-07-07
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2013

Kiedy przeglądałam opinie dotyczące tej książki byłam bardzo zdziwiona. Wiele osób krytykowało autorkę za to,że "próbuje pisać w młodzieżowym języku,ale jej nie wychodzi".
Według mnie książka jest na prawdę dobra. Nie rewelacyjna,ale nie jest kiepska. Spodobał mi się język,w którym została napisana. Miałam okazję cofnąć się do lat 80-90,kiedy luksusem było posiadanie samochodu. Tak jak wspominali czytelnicy minusem było zakończenie lektury. Denerwowało mnie zachowanie rodziców głównego bohatera. Uważam,że te wszystkie kłótnie oraz niedomówienia były za bardzo wyolbrzymione. Chociaż może w tamtych czasach w większości domów rodzice zachowywali się tak jakby pozjadali wszystkie rozumy(?).
Książkę oceniam pozytywnie.

Aneta | 2013-01-26
Przeczytana: 02 lutego 2013

Bardzo przypadła mi do gustu ;)

Zuela | 2013-02-08

Właściwie jakbym czytała o sobie.Dorastanie to trudny czas dla każdego z nas,każdy z nas targany jest wątpliwościamy,pomału odkrywamy kim jesteśmy,co jest dla nas dobre,zauważamy sprzeczności w tym,co robia i mówią rodzice.Dość gorzkie zakończenie bo Piotrek obarczony został winą za to,co zrobili jego rodzice-sprzedanie domu dziadka-przez dziewczynę,w której począł sie zakochiwać i której opinia była dla niego bardzo ważna

Klapa. Po 30 stronach męczarni odłożyłam ją. Nie pamiętam, żeby książka aż tak mnie zmordowała. Książka jest nudna i strasznie chaotyczna, jak dla mnie. Chyba nic więcej nie mogę powiedzieć o tej książce.
Nie polecam.

borowkowa | 2013-08-20
Przeczytana: 2011 rok

Naprawdę nie wiem jakim cudem udało mi się przeczytać całą tę książkę. Jest po prostu beznadziejna.

| 2012-08-28
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Zdecydowanie nie polecam. Nie lubię tego typu książek, więc nie sięgnę po inne publikacje autorki.

Halina | 2012-04-23
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Losy Piotrka i to, jak postrzega nowe sytuacje, to, co się zaczyna dziać w jego życiu najbardziej mi się spodobało i jest godne pochwały. Autorka, pomimo swojej płci, nieźle wczuła się w sytuację swojego bohatera, który jest chłopcem. Myślę, że jednak mężczyzna zrobił by to lepiej, ale i tak jest pełna podziwu. Każda myśl, każde słowo i obraz skłaniały do myślenia nad tym samym tematem, który przecież też dotyczy nas - młodzież. Polecam, naprawdę.

MartaAnnaN | 2010-10-18
Przeczytana: 2010 rok

Po 30 stronach byłam zmuszona odłożyć tę książkę na półkę. W ogóle mnie nie wciągnęła, a wręcz znudziła.

Kamil | 2012-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2012