Niewidomy w Gazie

Tłumaczenie: Maria Godlewska
Wydawnictwo: Pomorze
Eyeless in Ghaza
Jula

Na wpół autobiograficzna znakomita powieść wybitnego angielskiego pisarza Aldousa Huxley'a. Akcja obejmuje okres od poczatku XX wieku aż po lata trzydzieste i maluje życie młodego chłopca, potem dojrzałego mężczyzny. Na uwagę zasługuje nowatorska budowa powieści, zrywająca z utartą dotychczas chronologią w czasie. Tytuł jest zapożyczeniem z Miltonowskiego opisu Samsona jako niewidomego w...

Tytuł jest zapożyczeniem z Miltonowskiego opisu Samsona jako niewidomego w Ghazie pracującego w młynie wraz z niewolnikami,
nawiązującym do ostatniego okresu życia Samsona z XVI rozdziału Księgi Sędziów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1957

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kwyrloczka | 2017-04-10
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy mąż zapytał, jak moja nowa książka, powiedziałam, że powinno się nią usypiać psy. Tutaj postawmy kropkę i odpuście sobie ludzie trud przedzierania się przez 500 stron tego... czegoś. Okropna książka o okropnych ludziach. Nuda, nuda, nuda, połączona z plejadą obrzydliwych charakterów.
Helenka taka przykładowo — arystokratka, komunistka, arystokratka, niezdecydowana, w międzyczasie mała aborcyjka. Sypiał z nią facet jej matki, kiedy była nastolatką, potem sypiała z głównym bohaterem i z kim się nawinie. Nie sypiała tylko ze swoim mężem. Mąż kochał ją jak muzę, czystą i nieskalaną, po wieki niezdecydowaną. Matka Heleny sypiała z interesującymi facetami, ją interesującymi. Starszymi, młodszymi, z głównym bohaterem i kręciła cały ten paskudny towarzyski młyn. Kończąc z elegancją jako podstarzała morfinistka bez grosza. Dalej. Pederaści - jeden konkretnie. Biedactwo takie, bo nie mógł pokochać nikogo. Nikt z jego sfer nie przyznałby się wszak do bycia pederastą. Musiał więc za...

| 2014-04-12

Pozycja "Niewidomy w Gazie" po raz kolejny przedstawia analizę człowieka, przekroju społecznego, czasów, tak jak w innych pozycjach Huxley'a. W tej książce otrzymujemy wydarzenia w postaci niechronologicznych fragmentów różnych zdarzeń z różnych etapów życia głównego bohatera, bądź osób z nim związanych. Początkowo to, co wydaje się chaosem pozwala spojrzeć w ciekawy sposób na wszystkie wydarzenia (wpływ lat młodzieńczych na życiu w późniejszych etapach). Dzięki temu zabiegowi literackiemu możemy śledzić mentalność osób w różnym wieku. Przyznam, że jest to ciekawe rozwiązanie. Główny bohater, jako socjolog, przekazuje nam kilka swoich refleksji na temat życia i społeczeństwa. Czasem są to bardzo wnikliwe i interesujące analizy. Jednak te pozytywne aspekty dostrzega się w późniejszych etapach książki, którzy początkowe fragmenty bywają męczące i nużące. Z pewnością nie zakwalifikuję tej książki do moich ulubionych tego autora, jednak w "Niewidomym w Gazie" i tak widać jak...

Wyspana-Fiolka | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Książka miała kilka ciekawych momentów i refleksji (np. "Rozmyślanie ma wartość nie jako przyjemny cel, tylko jako środek zaprowadzenia pożądanych zmian w osobowości i sposobie życia."), ale 560 stron nie było tego warte. Jest to pozycja bardziej skierowana do tych, którzy interesują się Huxleyem jako osobą, a nie jego pomysłami na fabułę - w "Niewidomym w Ghazie" można znaleźć sporo wątków autobiograficznych (por. ze stroną wikipedii o Huxleyu)

Maciej | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Życie Antoniego Beavisa i jego znajomych/przyjaciół, przedstawicieli angielskiej burżuazji, w formie nieuporządkowanego dziennika. W całość zgrabnie wkomponowane przemyślenia, przeważnie głównego bohatera - socjologa, na temat natury ludzkiej. Brak chronologii może trochę przeszkadzać i dezorientować, ale można przecież przeczytać drugi raz;)

Marek Błachowski | 2016-08-12
Stardust | 2016-07-29