Niewidomy w Gazie

Tłumaczenie: Maria Godlewska
Wydawnictwo: Pomorze
Eyeless in Ghaza
Jula

Na wpół autobiograficzna znakomita powieść wybitnego angielskiego pisarza Aldousa Huxley'a. Akcja obejmuje okres od poczatku XX wieku aż po lata trzydzieste i maluje życie młodego chłopca, potem dojrzałego mężczyzny. Na uwagę zasługuje nowatorska budowa powieści, zrywająca z utartą dotychczas chronologią w czasie. Tytuł jest zapożyczeniem z Miltonowskiego opisu Samsona jako niewidomego w...

Tytuł jest zapożyczeniem z Miltonowskiego opisu Samsona jako niewidomego w Ghazie pracującego w młynie wraz z niewolnikami,
nawiązującym do ostatniego okresu życia Samsona z XVI rozdziału Księgi Sędziów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1957

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mikosek17 | 2014-04-12

Pozycja "Niewidomy w Gazie" po raz kolejny przedstawia analizę człowieka, przekroju społecznego, czasów, tak jak w innych pozycjach Huxley'a. W tej książce otrzymujemy wydarzenia w postaci niechronologicznych fragmentów różnych zdarzeń z różnych etapów życia głównego bohatera, bądź osób z nim związanych. Początkowo to, co wydaje się chaosem pozwala spojrzeć w ciekawy sposób na wszystkie wydarzenia (wpływ lat młodzieńczych na życiu w późniejszych etapach). Dzięki temu zabiegowi literackiemu możemy śledzić mentalność osób w różnym wieku. Przyznam, że jest to ciekawe rozwiązanie. Główny bohater, jako socjolog, przekazuje nam kilka swoich refleksji na temat życia i społeczeństwa. Czasem są to bardzo wnikliwe i interesujące analizy. Jednak te pozytywne aspekty dostrzega się w późniejszych etapach książki, którzy początkowe fragmenty bywają męczące i nużące. Z pewnością nie zakwalifikuję tej książki do moich ulubionych tego autora, jednak w "Niewidomym w Gazie" i tak widać jak...

Maciej | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Życie Antoniego Beavisa i jego znajomych/przyjaciół, przedstawicieli angielskiej burżuazji, w formie nieuporządkowanego dziennika. W całość zgrabnie wkomponowane przemyślenia, przeważnie głównego bohatera - socjologa, na temat natury ludzkiej. Brak chronologii może trochę przeszkadzać i dezorientować, ale można przecież przeczytać drugi raz;)

Marek Błachowski | 2016-08-12
Stardust | 2016-07-29