W drodze. Poeci pokolenia beatników

Tłumaczenie: Joanna Raczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
On the Road. Die Beat-Poeten
83-244-0026-5
Beat Generation, Kerouac,
magdalena

Hans-Christian Kirsch jest autorem biografii wielu znanych osób (m.in. Simone Weil, Sylvii Plath, Che Guevary, Waltera Benjamina), jednak książka o przedstawicielach pokolenia beatników jest w jego dorobku utworem szczególnym. Jej bohaterowie (Neal Cassady, William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Jack Kerouac) są czołowymi postaciami tego nieformalnego ruchu kulturowo-literackiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2006.

źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,20945,0,0,0,0,w_drodze....»

grzech-pierworodny | 2012-07-27
Przeczytana: 06 lipca 2012

Rewelacyjna książka.
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, William S. Burroughs i Neal Cassady.
To główni przedstawiciele nurtu beat, który rozwinął się latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Beatnicy, to ojcowie hippisów, którzy swoim życiem i twórczością łamali przyjęte obyczaje i konwenanse. Buntowali się przeciwko amerykańskiemu konsumpcjonizmowi oraz typowemu mieszczańskiemu stylowi życia a wolność seksualna była jednym z głównych postulatów ich nieformalnego ruchu.
Interesowali się także filozofią wschodu, sztuką oraz narkotykami.
Czterej wymienieni panowie, żyli w zagmatwanych relacjach i związkach.
Także między sobą.
Posiadam cztery książki Jacka Kerouac`a. Twórczość pozostałych panów niestety nie jest mi znana. Wynika to także z małej dostępności książek na rynku wtórnym.
„Skowyt”, najwybitniejszy poemat Ginsberga, kosztuje około 140 zł za używany egzemplarz, wcale nie tańszy jest „Nagi Lunch” Burroughs`a.
Ciekawi mnie dlaczego te pozycje nie są wznawiane?
Natomiast jedyna...

Anna Musioł | 2014-10-31

Przeczytałam tę książkę już jakiś czas temu, wypożyczając ją z biblioteki, niedawno udało mi sie zdobyć tę perełkę (jest bardzo ciężko dostępna), dzięki niej moja skromna biblioteczka wydaje się być już spełniona. Dzięki tej pozycji poznałam najwybitniejszych przedstawicieli Beat Generation, którzy zaciekawili mnie na zajęciach z literatury i filmu. Książka była dla mnie świetnym przygotowaniem przed sięgnięciem po twórczość Kerouac'a czy Ginsberga. Pisarz nie ma oporów przed spisywaniem ich kontrowersyjnego życia pełnego narkotyków, brudnego seksu i podróży. Jeśli już mowa o podróżach - to właśnie tego zazdroszczę "poetom pokolenia bitników" - beztroskich podróży z jednego końca kraju do drugiego, bez grosza przy duszy, zaczepiania się bez problemu o wszelką pracę, żeby opłacić kolejny pokój w hotelu czy powrót. Zazdroszczę im tego beztroskiego podejścia do życia, przeplatanego naprawdę poważnymi i ważnymi rozmowami o życiu i literaturze. Wszystko to zaowocowało na twórczości...

szalalaszalupa | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Tapla się w schematach, nie analizuje ani twórczości beatników ani ich złożonych osobowości. Ujmuje historię liniowo, schematycznie, nie wnosi nic od siebie. Denerwująca jest również perspektywa z której pisze narrator - pretenduje do znajomości najskrytszych myśli pisarzy, kwestie pozostawiające sporo miejsca do dywagacji przedstawia jednowymiarowo.

sentymentalna | 2014-12-28

Bardzo dobre źródło informacji o pokoleniu beatu- pomogła mi w pisaniu pracy licencjackiej. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych faktów, uzupełniając swoją wiedzę. Polecam.

Nett | 2017-03-21
galos6 | 2017-01-15