W drodze. Poeci pokolenia beatników

Okładka książki W drodze. Poeci pokolenia beatników Hans-Christian Kirsch
Okładka książki W drodze. Poeci pokolenia beatników
Hans-Christian Kirsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry językoznawstwo, nauka o literaturze
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tytuł oryginału:
On the Road. Die Beat-Poeten
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
83-244-0026-5
Tłumacz:
Joanna Raczyńska
Tagi:
Beat Generation Kerouac
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
258
143

Na półkach: ,

Bardzo dobre źródło informacji o pokoleniu beatu- pomogła mi w pisaniu pracy licencjackiej. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych faktów, uzupełniając swoją wiedzę. Polecam.

Bardzo dobre źródło informacji o pokoleniu beatu- pomogła mi w pisaniu pracy licencjackiej. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych faktów, uzupełniając swoją wiedzę. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
48
11

Na półkach: , ,

Przeczytałam tę książkę już jakiś czas temu, wypożyczając ją z biblioteki, niedawno udało mi sie zdobyć tę perełkę (jest bardzo ciężko dostępna),dzięki niej moja skromna biblioteczka wydaje się być już spełniona. Dzięki tej pozycji poznałam najwybitniejszych przedstawicieli Beat Generation, którzy zaciekawili mnie na zajęciach z literatury i filmu. Książka była dla mnie świetnym przygotowaniem przed sięgnięciem po twórczość Kerouac'a czy Ginsberga. Pisarz nie ma oporów przed spisywaniem ich kontrowersyjnego życia pełnego narkotyków, brudnego seksu i podróży. Jeśli już mowa o podróżach - to właśnie tego zazdroszczę "poetom pokolenia bitników" - beztroskich podróży z jednego końca kraju do drugiego, bez grosza przy duszy, zaczepiania się bez problemu o wszelką pracę, żeby opłacić kolejny pokój w hotelu czy powrót. Zazdroszczę im tego beztroskiego podejścia do życia, przeplatanego naprawdę poważnymi i ważnymi rozmowami o życiu i literaturze. Wszystko to zaowocowało na twórczości każdego z beatników. Pokolenia, które jest blisko mojego serca, ale jednak dalej od mojego rozumu...

Przeczytałam tę książkę już jakiś czas temu, wypożyczając ją z biblioteki, niedawno udało mi sie zdobyć tę perełkę (jest bardzo ciężko dostępna),dzięki niej moja skromna biblioteczka wydaje się być już spełniona. Dzięki tej pozycji poznałam najwybitniejszych przedstawicieli Beat Generation, którzy zaciekawili mnie na zajęciach z literatury i filmu. Książka była dla mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
421
6

Na półkach:

Tapla się w schematach, nie analizuje ani twórczości beatników ani ich złożonych osobowości. Ujmuje historię liniowo, schematycznie, nie wnosi nic od siebie. Denerwująca jest również perspektywa z której pisze narrator - pretenduje do znajomości najskrytszych myśli pisarzy, kwestie pozostawiające sporo miejsca do dywagacji przedstawia jednowymiarowo.

Tapla się w schematach, nie analizuje ani twórczości beatników ani ich złożonych osobowości. Ujmuje historię liniowo, schematycznie, nie wnosi nic od siebie. Denerwująca jest również perspektywa z której pisze narrator - pretenduje do znajomości najskrytszych myśli pisarzy, kwestie pozostawiające sporo miejsca do dywagacji przedstawia jednowymiarowo.

Pokaż mimo to

avatar
323
126

Na półkach: ,

Rewelacyjna książka.
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, William S. Burroughs i Neal Cassady.
To główni przedstawiciele nurtu beat, który rozwinął się latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Beatnicy, to ojcowie hippisów, którzy swoim życiem i twórczością łamali przyjęte obyczaje i konwenanse. Buntowali się przeciwko amerykańskiemu konsumpcjonizmowi oraz typowemu mieszczańskiemu stylowi życia a wolność seksualna była jednym z głównych postulatów ich nieformalnego ruchu.
Interesowali się także filozofią wschodu, sztuką oraz narkotykami.
Czterej wymienieni panowie, żyli w zagmatwanych relacjach i związkach.
Także między sobą.
Posiadam cztery książki Jacka Kerouac`a. Twórczość pozostałych panów niestety nie jest mi znana. Wynika to także z małej dostępności książek na rynku wtórnym.
„Skowyt”, najwybitniejszy poemat Ginsberga, kosztuje około 140 zł za używany egzemplarz, wcale nie tańszy jest „Nagi Lunch” Burroughs`a.
Ciekawi mnie dlaczego te pozycje nie są wznawiane?
Natomiast jedyna książka Neal`a Cassady`ego „The first third” ,nie miała w ogóle polskiego przekładu.
Sam Neal Cassady to ciekawa postać.
Był muzą/natchnieniem dla Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga.
Ten drugi miał z nim romans.
W późniejszych latach, to znaczy w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy przyjaźń z Kerouakiem znacznie osłabła, zaprzyjaźnił się z Kenem Keseyem, autorem „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Jest także bohaterem książki Johna Clellona Holmesa „Go” oraz „Próby kwasu w elektrycznej oranżadzie” Toma Wolfe'a.
Ktoś może zapytać, kim więc ów człowiek był, że zawładnął najwybitniejszymi umysłami Ameryki lat pięćdziesiątych XX wieku?
Był typowym amerykańskim młodzieńcem, który wychowywał się w rozbitej rodzinie. Szybko stał się samodzielny. Był drobny złodziejaszkiem.
Kochał kobiety i czerpał z życia pełnymi garściami.
Widocznie te aspekty wzbudziły zainteresowanie pozostałej trójki, która co by nie mówić, pochodziła z dobrych rodzin.
Książka dostarcza mnóstwo ciekawostek z życia artystów, o których mało wiadomo jest w podstawowych informacjach. Możemy się między innymi dowiedzieć, iż Kerouac miał związek z pewnym morderstwem a Burroughs zabił swoją żonę podczas mini-pokazu strzeleckiego. Ciekawym rozdziałem i pewną nowością była dla mnie ta część dotycząca ostatnich lat Kerouac`a. Nie miałem pojęcia jak wielki wpływ miała na niego matka.
Popadał także coraz bardziej w alkoholizm i odsuwał się od swoich przyjaciół.
Zmarł w 1969 roku.
Jeśli ktoś choć trochę interesuje się tymi pisarzami i czasami w jakich żyli, książka w stu procentach zafascynuje go i pochłonie.
Gorąco polecam.

Rewelacyjna książka.
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, William S. Burroughs i Neal Cassady.
To główni przedstawiciele nurtu beat, który rozwinął się latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Beatnicy, to ojcowie hippisów, którzy swoim życiem i twórczością łamali przyjęte obyczaje i konwenanse. Buntowali się przeciwko amerykańskiemu konsumpcjonizmowi oraz typowemu mieszczańskiemu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    156
  • Przeczytane
    107
  • Posiadam
    47
  • Beat Generation
    12
  • Ulubione
    7
  • Chcę w prezencie
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Biografie
    2
  • Biografie, reportaż, literatura faktu
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W drodze. Poeci pokolenia beatników


Podobne książki

Przeczytaj także