Doktorze, lecz się sam

Wydawnictwo: Graf-Punkt
The Doctor is Sick
83-86091-08-8
Ehidna

Bohater powieści, w penym sensie alter ego pisarza, trafia nieoczekiwanie w egzotyczne dlań środowisko londyńskich lumpów, prostytutek, drobnych oszustów i równie groźnych, co groteskowych, kryminalistów. Jego wędrówki po Londynie to prawdziwa szkoła życia, w której komromitują się dotychczasowe zasady i autorytety, triumfuje zaś prosta filozofia zwykłej ludzkiej solidarności w biedzie i korzystania z dostępnych nawet maluczkim uroków życia.

Stebbins | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017

Anthony Burgess, zanim zmarł na raka płuc oczywiście, był całkiem spoko gościem. Współcześni krytycy używają w odniesieniu do niego takich zwrotów jak: „autor wybitny”, „pisarz nietuzinkowy”. Zresztą wszyscy dobrze wiemy, jakim był geniuszem. Któż z nas nie zaczytywał się w ponad dwudziestu powieściach i o wiele większej liczbie innych tekstów uznanego Brytyjczyka? Któż z nas nie przesypiał nocy, by dokończyć kolejne dzieło faceta, który sam o sobie mówił: „kompozytor pisujący książki”? No właśnie, problem polega na tym, że prawie nikt. A już na pewno niewielu, zwłaszcza w naszym kraju. Choć krytyka nie szczędzi pochwał, a czytelnicy na całym świecie zachwycają się prozą Anthony’ego Burgessa, nad Wisłą próżno szukać miłośników jego talentu. Tak naprawdę kojarzony jest (jeśli w ogóle) wyłącznie z ekranizacją najpopularniejszej powieści, a i tak śmietankę z całego tego przedsięwzięcia spija (a raczej spijał) Stanley Kubrick, bo owa ekranizacja to niejaka Mechaniczna pomarańcza...

VandrerUggle | 2013-11-11
Przeczytana: październik 2013

Dziwne. Jeszcze nie rozgryzłam rozterki głównego bohatera. Było to li prawdą czy snem? Życie.

DrumSand | 2013-10-23
Przeczytana: 1995 rok

Zakończyła moje dzieciństwo. Pokazała, że świat przede mną może być niebezpieczny, szalony ale i zabawny.

Urzekła mnie i rozbawiła ta niewielka powieść

Rebel | 2014-02-22

Niezłe, ale czegoś w mi tej książce brakowało.

puszkin | 2013-03-25

genialne, czytać koniecznie