Szukaj Boga we wszystkim. Rozważania nad Ćwiczeniami duchowymi świętego Ignacego Loyoli

Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Swwk God Everywhere: Reflections on the Spiritual Exercises of St. Ignatius
978-83-7506-762-0
religia
Nieznośna

"Ćwiczenia duchowe" świętego Ignacego Loyoli należą do kanonu chrześcijańskich arcydzieł. Z tego zbioru medytacji i praktyk prowadzących do duchowej doskonałości przez wieki korzystało miliony zakonników i ludzi świeckich. "Szukaj Boga we wszystkim" odsłania przed czytelnikiem głębię praktyk świętego Ignacego, przekazując proste rady i mądrość, które pomagają człowiekowi poruszać się po często...

"Szukaj Boga we wszystkim" odsłania przed czytelnikiem głębię praktyk świętego Ignacego, przekazując proste rady i mądrość, które pomagają człowiekowi poruszać się po często trudnych, nieznanych drogach w wędrówce do Boga. Autor wzywa nas, byśmy wznieśli się na nowy poziom duchowego zrozumienia, uczyli się, jak słuchać głosu Boga, modlić się w sposób niepowierzchowny, a także praktykować skruchę i żyć na co dzień miłością.
Książka została spisana na podstawie wykładów wygłoszonych przez Anthony'ego de Mello przed jego przedwczesną śmiercią w 1987 roku. Ucieszy każdego wielbiciela talentu autora "Przebudzenia", "Śpiewu ptaka" czy "Modlitwy Żaby".

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: matras.pl

dario | 2012-09-16
Przeczytana: 24 października 2012

Biorąc tę książkę do ręki trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to zredagowany zapis wykładów i konferencji dla kierowników duchowych prowadzonych przez autora w Centrum Duchowości w Puny w Indiach. Ten styl czuje się przy lekturze książki. Po drugie odradzam lekturę wszystkim, którzy sami nie przeszli przez CAŁE Ćwiczenia duchowe tzw. Rekolekcje ignacjańskie. Jest to bowiem komentarz do tekstu św. Ignacego Loyoli. Do zrozumienia bardzo cennych swoją drogą spostrzeżeń o. Antoniego de Mello SJ potrzeba jednak własnego doświadczenia. Bez tego książka pozostanie czymś abstrakcyjnym lub dziwnym. Potrzeba własnych mocnych fundamentów, które pozwolą na lekturę z dużą dozą zdrowego rozsądku i krytycyzmu. Sam znalazłem pewne sformułowania, z którymi się nie zgadzam. Mimo wszystko polecam!

Podzielę się tylko kilkoma myślami, które we mnie wzbudziła w trakcie lektury (część z nich to cytaty):

- Nie pomyl się: masz nienawidzić swój grzech, ale nie siebie.

- Nie musimy się...

Meszuge | 2014-03-09
Przeczytana: 02 listopada 2011

„Exercitia spirytualia” (ćwiczenia duchowe, ewentualnie duchowne) – taki tytuł nosiło pierwsze wydanie (1548 rok) książki Ignacego Loyoli, na której opiera się cały zespół różnorakich ćwiczeń o charakterze rekolekcyjnym, których podstawą jest wnikliwy rachunek sumienia. Ćwiczenia te, krytykowane do dziś za woluntaryzm, wraz z medytacjami ignacjańskimi, stanowią podstawę duchowości ignacjańskiej – chodzi, rzecz jasna, o jezuitów (Towarzystwo Jezusowe).

Ćwiczenia są trudne i wymagają pomocy kierownika duchowego. Od czasu ich powstania minęło prawie pięć wieków. De Mello stara się dopomóc współczesnemu czytelnikowi przede wszystkim zrozumieć je (ideę, istotę, praktykę), a może nawet, w sprzyjających okolicznościach, zastosować. Jeśli jednak we wcześniejszych swoich dziełach autor „Modlitwy żaby” kierował się raczej duchowym, niż religijnym aspektem zagadnienia, w przypadku „Szukaj Boga we wszystkim” jest inaczej, ale pamiętać trzeba, że prezentuje ona cykl rekolekcji, jakich de...

Jakub | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 16 października 2014

Książka jest wyjątkowa. Słowo wyjątkowa - wg mnie - najlepiej oddaje "charakter" tej książki. Myślę, że z perspektywy osoby szczerze wierzącej to teksty de Mello są znacznie pomocne w życiu duchowym. Autor zwraca uwagę na ważne aspekty dla naszej wiary, podkreśla i przybliża naukę i duchowość św. Ignacego, i przede wszystkim daje naprawdę dobre rady. Jezuita skupia się i prowadzi swoje rozważania w sferze rekolekcji ignacjańskich. Owe rekolekcje są źródłem refleksji. Tę książkę polecam czytelnikom szukającym mocnych wrażeń duchowych, bowiem dzieło de Mello nie jest takie proste do przyjęcia jakby się wydawało. Ja osobiście cenię sobie tę rozważania.

technomaro | 2012-09-09

Jest to jedyna książka której nie przeczytałem do końca, chociaż de Mello jest jednym z moich ulubionych pisarzy:D

ChiHeng | 2016-04-20
Krzem88 | 2016-02-04