Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu

Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Wydawnictwo: Helion
All you ever wanted to know from his holiness. The Dalai Lama on happiness, life and living
978-83-246-2546-8
Religie, buddyzm, Dalajlamna
religia
Loyzek

Niniejsza książka stanowi zapis rozmów z Dalajlamą - zawiera jego przemyślenia i spostrzeżenia, wyrażane i dokumentowane w ciągu ponad dwudziestu pięciu lat. Przekonują nas one, że możemy podążać jego śladami i powtarzać jego sukcesy. Dalajlama konsekwentnie przypomina, że nie można przyjmować żadnej nauki czy filozofii w sposób bezkrytyczny, dogmatyczny i czołobitny. Chociaż pewne tezy mogą wydawać się przydatne z duchowego punktu widzenia, należy zawsze poddać je weryfikacji logicznej. Buddyjski przywódca oczekuje, że jego samego, a także wszystko inne, rozpatrywać będziemy w takiej właśnie perspektywie. Prosił, by w ten sposób podchodzić i do tej książki.

źródło opisu: helion.pl

źródło okładki: helion.pl

SJ58 | 2019-01-21
Przeczytana: styczeń 2019

Większość książki to trudne do zrozumienia wywody dla laika w tej materii. Niemniej jest trochę ciekawych fragmentów dla których warto przebrnąć przez tę pozycję.

Pavlo | 2016-08-16
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Wgłębienie się dzięki książce w podstawy nauczania buddyzmu pozwala zastanowić się nad innym podejściem do otoczenia. Studiując słowa Dalajlamy niejednokrotnie odnosiłem wrażenie życia w "powierzchownym" świecie.

Patrycja | 2016-01-07

To nie tylko książka... To przewodnik dla każdego, kto chce żyć tak, aby być pięknym nie na zewnątrz, tylko w środku.

Przemek | 2015-08-19

Czyta się świetnie. Wcale nie trzeba być buddystą, wcale nie trzeba rozumieć tego systemu. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie w tej książce, każdy natrafi na pytanie, które kiedyś zadawał sam sobie. Pokój i radość życia to niesie ze sobą lektura tej pozycji.

Natalia Ciecierska | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Liczyłam na książkę czysto-światopoglądową. Jak w tytule. O życiu, szczęściu i przemijaniu. A w większości i tak naczytałam się o założeniach buddyzmu.

Magdalena Nowakowska | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

To nie jest łatwa książka. Wymaga cierpliwości i częstych przerw w czytaniu, żeby zastanowić się nad słowami Dalajlamy. Pogrupowane tematycznie wypowiedzi stanowią formę pośrednią między wykładem a zapisem rozmów. Jest to ciekawa poznawczo pozycja dla osoby, która niewiele wie o buddyzmie. W słowach Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy buddyzm jawi się przede wszystkim jako sposób życia pełen spokoju i współczucia, a także religia akceptująca osiągnięcia współczesnej nauki. Ten myśliciel wprost mówi, że gdyby nauka dała dowody nieistnienia reinkarnacji, to buddyści musieliby to zaakceptować i przeformułować swój sposób myślenia. Dotyczy to także wielu innych dziedzin, np. w pismach buddyjskich Ziemia jest płaska, a obecnie żaden z wyznawców nikt nie powraca do takiej wizji świata. Także naukowe rozumienie umysłu rozszerza buddyjskie spojrzenie na duchowość i myślenie człowieka.
Znamienne dla buddyjskiej kultury wydał mi się szacunek, jaki Hindusi, spośród których wyrósł buddyzm,...

Katarzyna | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Książki dla wszystkich, zawiera w sobie tyle mądrości i zrozumienia dla drugiego człowieka. Oprócz tego możemy zgłębić sens buddyzmu i historię Tybetu. Dalajlama jawi się jako postać wyjątkowa i skromna.