Opowieść o Darwinie

The Origin. Biographical Novel of Charles Darwin
978-83-7495-946-9
Darwin
Dorota_1988

Irving Stone zadziwia. Każda z jego powieści to niesłychane bogactwo szczegółów historycznych i faktów z życia bohaterów, wiernie oddane realia i autentyczny język epoki – a wszystko to ujęte w wysmakowaną literacką formę i okraszone pisarską wyobraźnią. „Opowieść o Darwinie” musi więc zadziwiać tym bardziej: ta ogromna książka nie jest ani trochę nużąca. Kim naprawdę był ów człowiek, który –...

„Opowieść o Darwinie” musi więc zadziwiać tym bardziej: ta ogromna książka nie jest ani trochę nużąca. Kim naprawdę był ów człowiek, który – przekonany, że jego teoria jest słuszna – nie zawahał się zaryzykować reputacji, pozycji towarzyskiej i przyjaźni, był gotów znosić brutalne ataki, szyderstwa i groźby? Skąd czerpał odwagę, by zmierzyć się z głęboko zakorzenionymi przekonaniami ludzi, co w wiktoriańskiej Anglii było chyba trudniejsze niż kiedykolwiek? Powieść Stone’a to hołd dla wielkiego naukowca, ale zarazem historia zwykłego człowieka.

Ewa | 2016-06-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Każda książka Irvinga Stone`a to fascynujące spotkanie z wielkimi ludźmi. Tym razem poznajemy życie podróżnika i geologa, Karola Darwina.
Ten wielki uczony to bardzo skromny i rodzinny człowiek, ceniący przyjaźń a przede wszystkim niezwykle pracowity, konsekwentny i zdyscyplinowany, mimo że cierpiał na częste zawroty głowy.
Jego pięcioletnia wyprawa naturalistyczna na statku "Beagle" , przyczyniła się do zrewolucjonizowania ówczesnej nauki na temat powstawania świata i pochodzenia człowieka. Ale właściwie fascynowało go wszystko, począwszy od ukochanych pąkli a skończywszy na dżdżownicach. Obserwując zwierzęta i rośliny, robiąc różne doświadczenia dochodził do fascynujących spostrzeżeń, które skrupulatnie notował. Pisał książki i traktaty, które z reguły przyjmowane były entuzjastycznie.
Kontrowersje wywołały prace o doborze naturalnym ale prawdziwa burza rozpętała się kiedy wydał książkę o pochodzeniu człowieka. Jego teorie przysporzyły mu wielu wrogów, zwłaszcza wśród...

Monika | 2011-05-26

Darwin (nie)zwykły. Irving Stone „Opowieść o Darwinie"

Rewelacyjna, nietuzinkowa, arcyciekawa, trudno znaleźć jeden, odpowiedni przymiotnik do nowo wydanej w Polsce książki Irvinga Stona „ Opowieść o Darwinie”. Publikacja bowiem zachwyca już po lekturze pierwszej strony i fascynuje przez kolejne 712. Stone po raz kolejny udowodnił, że potrafi pisać świetne i niebagatelne teksty biograficzne.

Opowieść o życiu i pracy Charlsa Roberta Darwina rozpoczyna się w momencie, gdy młody, dwudziestodwuletni, przyszły naturalista otrzymuje niebagatelna propozycję. Może wyruszyć w niezwykłą podróż dookoła świat na statku HMS „Beagle” w charakterze geologa. Młody Darwin nie waha się długo, bo aprobacie ze strony ojca i stryja decyduje się na tą niezwykłą podróż, która potrwa prawie pięć lat. Owocem tej niezwykłej egzotycznej wyprawy będzie m.in. wydana ponad dwadzieścia lat później, jedna z najbardziej znanych, rewolucyjnych tekstów w historii ludzkości „O powstawaniu gatunków”. Powrotem do...

Agnesscorpio | 2011-05-12
Przeczytana: 11 maja 2011

„Darwin, marnujesz czas bezużytecznie. Trzymaj się greckiej gramatyki i literatury łacińskiej. To niezawodne umiejętności angielskiego dżentelmena”.

I gdyby Karol Darwin posłuchał słów doktora Samuela Butlera, dyrektora elitarnej szkoły, założonej przez Edwarda VI i szedł drogą wytyczoną mu przez rodzinę, tradycję i kulturę, na pewno wiele dziedzin nauki by na tym ucierpiało. A Darwin byłby może miernym lekarzem, nieprzekonanym duchownym, spełniłby oczekiwania wszystkich wokół, ale nie własne. Lecz na szczęście tak się nie stało. O drodze od ciekawego świata młodzieńca do człowieka, którego odkrycia na zawsze zapisały się w historii światowej nauki, w spektakularny sposób napisał Irving Stone w swojej książce „Opowieść o Darwinie”. To wielka sztuka w taki sposób przedstawić losy wielkiego człowieka, który niemal całe życie nie wierzył w siebie i nie był pewien własnego geniuszu.

W książce wspaniale opisane są losy i zmagania Karola Darwina ze światem go otaczającym, z ludźmi,...

desaparecido | 2014-10-23
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Pasjonująca opowieść o długim życiu i mozolnej pracy. O człowieku, który dążąc do poznania prawdy, zrozumienia mechanizmów rządzących rozwojem życia na Ziemi, cały czas musiał iść pod prąd oficjalnej akademickiej nauki i niewzruszonej nauki kościoła. Jest to też opowieść o fascynującej podróży dookoła świata na pokładzie HMS Beagle, od której wszystko się zaczęło i bez której życie Darwina zapewne potoczyłoby się zupełnie inaczej.

Stefi | 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Kolejna książka pana Stone, która mnie nie zawiodła. Autor z zaangażowaniem prowadzi przez życie kolejnego ważnego dla świata człowieka. W charakterystyczny dla siebie sposób przenosi czytelnika w świat bohatera. Śmiało mogę powiedzieć, że spacerowałam po kamiennej ścieżce z człowiekiem, który powiedział, że człowiek pochodzi od małpy, choć wcale tego nie powiedział.... polecam!

ira | 2012-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 14 maja 2012

Każdą książkę Irvinga Stone'a - jeśli czytam ją po raz pierwszy - czytam stosunkowo długo. Dawkuję ją sobie w starannie odmierzonych porcjach starając się pozostać z bohaterem powieści jak najdłużej. Lubię, kiedy powoli rozwija się przede mną droga jego życia i osiągnięć, kiedy wydarzenia następują w swoim, niespiesznym tempie. To jak wchodzenie po raz pierwszy do miejsca, które budzi zachwyt - nie biegnę od razu do kresu, ślepa na wszystko naokoło - zatrzymuję się przy każdym pięknym detalu, zanim zrobię następny krok.
"Opowieść o Darwinie", ponad 700-stronicowe tomiszcze, była ze mną wystarczająco długo, żeby nacieszyć się nią w pełni. A jednak, kiedy dziś dotarłam do ostatniej strony, czuję żal, że kolejna podróż w towarzystwie pana Stone'a dobiega końca. Wrócę do tej powieści jeszcze nie raz, ale to już nigdy nie będzie ten pierwszy, ten czas zachwytu i podziwu.
O samej powieści - cóż mogę powiedzieć. Dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat Karola Darwina, jego pracy...

Fille | 2016-07-12
Przeczytana: 08 lipca 2016

Bardzo wnikliwie opisana historia życia Karola Darwina. Mnóstwo faktów, anegdot i odniesień, dzięki czemu czytelnik ma poczucie zanurzenia w biografii. Niewiarygodna wydaje się walka z zakorzenionymi przekonaniami o kreacjoniźmie, z którymi trudno walczyć - niestety do dzisiaj istnieje grupa ludzi przekonanych o boskiej interwencji w akcie tworzenia.
Karola Darwina cechowało niezłomne przekonanie, że warto poświęcić życie rozwojowi nauki i ta książka jest swoistym hołdem złożonym jego osobie.

Jarosław Jastrzębski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Przepiękna opowieść o niezwykłym człowieku. Dzięki niej mój zachwyt nad błyskotliwością umysłu Darwina nabrał nowego wymiaru.
Jednak w przypadku tej książki chętnie dałbym dwie oceny, pierwszą dla Autora, który niewątpliwie wykonał kawał dobrej roboty, i w niesamowicie interesujący sposób przedstawił losy niezwykłego człowieka, jakim był Charles Darwin. Drugą ocenę wystawiłbym tłumaczowi i wydawnictwu, które oddało czytelnikom tekst niegotowy, niedopracowany, wymagający wielu poprawek stylistycznych.

Karo | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Długo czytałam, ale tego nie można czytać od tak.. Musi być czas, czas skupienia i "ciszy życiowej"... Dobra, naprawdę dobra, choć bardziej podobała mi się książka o Freudzie, Pasje utajone.

AdamB92 | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Zdecydowanie warto przeczytać i zapoznać się z życiem pana Darwina.