Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni

Okładka książki Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni Charles Nicholl
Okładka książki Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni
Charles Nicholl Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Leonardo da Vinci. The Flights of the Mind
W.A.B.
2006-10-05
2006-10-05
Andrzej Grabowski
Leonardo da Vinci

Bardzo dobra biografia artysty, bynajmniej nie jest to hagiografia. Sporo można się dowiedzieć o jego twórczości, historii powstawania jego najsłynniejszych obrazów, próbach "lotniczych" czy dziełach pisanych.

Doskonała biografia wielkiego myśliciela. Autor śledzi życie da Vinci podążając za śladami, jakie zostawił w postaci notatek, dzieł, a także przeszukując kroniki i biografie. Z wielką dokładnością opisuje jego dzieła starając się poznać ich historię i genezę. Sporo pisze też o życiu mistrza. Niestety, materiał źródłowy jest dość skąpy, więc wiele tu niedopowiedzeń i przypuszczeń. Mnie się to podobało, a da Vinci słusznie otacza aura tajemnicy, co sprawia, że czytelnik może popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak było. Z drugiej strony to bardzo skrupulatne grzebanie w śladach pozostawionych po da Vinci sprawia, że książkę trochę ciężko się czyta i nie każdemu może ona przypaść do gustu.

Lubię biografie, lubię LDV, więc nie miałam wyboru, tę książkę trzeba było przeczytać. Szkoda jedynie, że książka o genialnym szaleńcu czy też szalonym geniuszu jest taka poukładana, nie rzuca o ścianę, chwilami przypomina raport biegłego księgowego. Szczegóły są cenne, jeśli nie przygniatają i nie przysłaniają pełnego obrazu mistrza. Tak czy siak, polecam tym, którzy chcą wiedzieć. Może nie odczują, ale poznają.

Miałam zupełnie inny obraz da Vinci, nim sięgnęłam po tę książkę. Czytając miałam wrażenie, że odzieram tego geniusza z jego tajemnicy. Zobaczyłam twórcę i myśliciela jako człowieka. Chyba wolałam poprzednią wersję.
Ale książka dobrze napisana, pełna faktów i kontekstu epoki. A to także jest bardzo cenne.

Leonardo da Vinci człowiek, z którego geniuszu korzystamy po dziś dzień. Zastanówmy się co by było bez jego wynalazków, obecny świat nie wyglądał by tak jak teraz. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień mogłoby nie istnieć albo zostałoby wynalezione w późniejszym okresie. To są jednak tylko nasze spekulacje. Niezaprzeczalnym faktem jest za to wybitność tego człowieka. Na dodatek oprócz wynalazków zapisał się w historii sztuki. Można tu wymieniać inne dziedziny nauki jakimi się zajmował, ale poprzestanę na tych dwóch, które osobiście uważam za najważniejsze. Namalował dwa obrazy, które bezbłędnie rozpoznaję i umiem je nazwać: Mona Lisa, Dama z gronostajem. Inne dzieła sztuki co z przykrością muszę przyznać są mi obce. Żył w fascynującej epoce włoskiego renesansu i zapisał się na kartach historii dużymi literami, w końcu kto o nim nie słyszał? Dzięki tej książce można dowiedzieć się znacznie więcej o życiu i działalności Leonarda.

Nicholl zaserwował nam biografię m o n u m e n t a l n ą: ponad 700 stron profesjonalnej oceny dzieł geniusza, tak doskonałą, że przytłaczającą czytelnika. Powiedzmy jednak szczerze: wszyscy podziwiają wszechstronność geniusza, ale mało kogo interesują szczegóły dotyczące jego tytanicznej pracy. Dla tych mniej wytrwałych postanowiłem wyłuskać ciekawostki, które czynią jego osobę nam bliższą. Więc najprzód - nie tylko bękart, ale jeszcze mańkut; w dodatku bez znajomości szkolnej łaciny.
Fizycznym tatusiem był ser Piero da Vinci, mamusią Caterina, biedna plebejuszka, którą wydano za mąż, za Accattabriga, czyli awanturnika (s.45):
"...ten, który szuka (accatta) zaczepki (briga)"
Naprawdę nazywał się przepięknie: Antonio di Piero Buti del Vacca. Prawdziwy ojciec, ser Piero, interesował się synem, zorganizował naukę na wsi, a gdy Leonardo ukończył 14 lat (w 1466) (s.83):
"...Pewnego dnia ser Piero zaniósł kilka szkiców syna do Andrei del Verrrocchia, z którym był w przyjaźni, i spytał, czy warto Leonarda uczyć rysunku. Zdumiony niezwykłym talentem chłopca Andrea namówił Piera, by zachęcił syna do nauki przedmiotu. Po omówieniu warunków terminu zachwycony decyzja ojca Leonardo został uczniem w pracowni mistrza..".
A teraz wypada przyswoić język wtedy używany, by zrozumieć niuanse edukacji Leonarda. Gdy mówimy, że Leonardo „trafił do pracowni” Andrei, to chodzi nam o bottegę (s.113):
„..Bottega była nie tylko warsztatem i wytwórnią sztuki, ale także miejscem spotkań i dyskusji artystów, plotkarskim forum oraz kuźnią nowych technik i idei. Dla niewykształconego Leonarda była uniwersytetem...”.
Może i kuźnia, może i uniwersytet, ale z mojej strony to podziw dla pracowitości ludzi tamtych czasów. Nicholl opisuje wszystkie czynności towarzyszące powstaniu dzieła sztuki, w tym skomplikowane sporządzanie farb i uświadamia mnie do jakiego lenistwa doprowadził nas postęp cywilizacyjny, gdy wszystko mamy „gotowe”. Z tą bottegą jeszcze jeden problem - seksualny; autor nie może się zdecydować, czy na wzór Sokratesa kopulującego Platona, mistrz Andrea czynił to z Leonardem, czy też ino czeladnicy chucie rozładowywali w homoseksualnych igraszkach.(ok.s. 115).
Tak czy inaczej młody Leonardo był wciągany przez młodych florentczyków w hedonizm, o czym pisał sam Machiavelli (s. 123):
„...Bardziej niż dotąd rozwiązła młódź zaczęła ponad miarę wydawać na stroje, biesiady i zbytki, próżniacząc się i trwoniąc pieniądze na hazard i kobiety...”
Takim to dobrze... Barwny opis życia we Florencji wzbogaca biografię Leonardo, z którą zostawiam Państwa sam na sam, tłumacząc tylko, ze stosunkowo niska ocena (7 gwiazdek) spowodowana jest fragmentami nudnawymi dla czytelnika – dyletanta, jakim ja się czuję

Obszerna i ciekawa (wręcz fascynująca) biografia geniusza :)

Obszerna i ciekawa (wręcz fascynująca) biografia geniusza :)

Bardzo szczegółowa ale zarazem ciekawa biografia wielkiego mistrza Leonarda da Vinci. Polecam każdemu kto chociaż trochę jest zainteresowany tą osobą :)

Wspaniale napisana biografia Leonarda.Czytanie jej to uczta dla duszy.Polecam.

Wspaniale napisana biografia Leonarda.Czytanie jej to uczta dla duszy.Polecam.

Perfekcyjnie napisana biografia, kiedy czytasz chesz poznać dokladnie każde dzieło mistrza Leonarda. Mam egzemplarz bez reprodukcji, więc zaopatrzylem sie w dwa albumy o malarstwie Da Vinci, jest to niezbędne przy lekturze tego znakomitego dzieła.

• Biografie
  • Sztuka