Kamień i cierpienie

Państwowy Instytut Wydawniczy
1987-01-01
1956-01-01
Maria Erhardtowa

Dla mnie szczególna lektura, niedokończona...Michał Anioł w pełni swojej trudnej biografii. Czytałam, choć to niełatwe i polecam.

Niełatwa książka. Dla wielbicieli Michała Anioła, ale nie w wersji "anielskiej" czyli upiększonej na potrzeby "miłej lektury". Świetnie pokazane wstrząsające historyczne tło. Zdecydowanie polecam!

Świetna! Opowiada o życiu i twórczości Michała Anioła. Bardzo polecam.

Świetna! Opowiada o życiu i twórczości Michała Anioła. Bardzo polecam.

Nie jestem jakąś wielką miłośniczką twórczości Michała Anioła, ale czasów, w których żył - już tak. I z tego powodu "Kamień i cierpienie" jest dla mnie rewelacyjny".

Książka, którą kupiłam przypadkiem i jakiż to był szczęśliwy przypadek. Niesamowita książka, ma się wrażenie że przenosimy się w świat Michała Anioła i przechadzamy po ulicach Florencji, Rzymu, Bolonii, Wenecji... Świat odmalowany przez autora jest tak realny, że niemal namacalny. Nigdy nie byłam fanką Odrodzenia, a już na pewno nie Odrodzenia włoskiego, ale dzięki tej książce dzieła mistrzów stają się niemal namacalne. Tło historyczne tak realne, że niemal czujemy emocje bohaterów, widzimy zmieniających się papieży, jesteśmy obserwatorami spisków i knowań tamtych czasów. Fantastyczna, czyta się ją niemal jednym tchem. Żal, że Karol Schulz nie zdążył skończyć dzieła o życiu i twórczości Michała Anioła.

Na dość rozlegle ukazanym tle historycznym przedstawiono postać Michała Anioła i Leonardo da Vinci. Oraz Savonaroli.

Jedna z najpiękniejszych książek, które przeczytałem w życiu. Wybitnie przedstawiona biografia jednego z najbardziej genialnych artystów. Karol Shultz przedstawił Buonarottiego od zupełnie innej strony. Ukazał człowieka pełnego zwątpienia, a jego droga nazaczona była ogromnym cierpieniem.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, który znają i cenią dzieła Michelangelo.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, który znają i cenią dzieła Michelangelo.

Lektura od samego początku bardzo mnie wciągnęła i okazała się nieocenionym źródłem wiedzy nie tylko o procesie twórczym genialnego mistrza włoskiego Odrodzenia - Michała Anioła, ale i o czasach w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Losy wielkiego artysty opisane są na szeroko rozbudowanym tle historycznym Włoch na przełomie średniowiecza i renesansu.

Książka jest bardzo dobrze osadzona w czasie, bogata w autentyczne zdarzenia przez co doskonale oddaje klimat epoki przełomu wieków. Pełno tu dworskich intryg i watykańskich spisków, okrutnych zbrodni. Spotykamy w książce całą galerię znanych postaci: Leonarda da Vinci, Niccola Makiavelego, Bramante, Guliana San Gallo i inne. Poznajemy kolejnych przedstawicieli sławnych rodów możnowładców: Medicich z Florencji, Bentivogliów z Bolonii, rodzinę Borgiów z kardynałem Rodrigo Borgia na czele, kardynała Ippolito d Este z Ferrary, kardynała Rafaela Riario z Wenecji i wiele, wiele innych postaci.

Powieść jest jednak fikcją literacką i nie brakuje w niej wątków, w których autor popuszcza wodze fantazji. Snuje niesamowite, zagadkowe opowieści ocierające się o magię, zaczerpnięte z mitów i legend. Wszystko to ubarwia fabułę powieści, fragmentami przypominającą czarny kryminał.

Nieukończona powieść Karola Szulca w założeniu miała obejmować trzy tomy i całość życia wielkiego artysty renesansu Michała Anioła. Śmierć przerwała pracę pisarza nad powieścią, która urywa się na początku drugiego tomu. Autorowi udało się ukończyć pierwszy tom i początkowe rozdziały drugiego. Warto sięgnąć po interesującą książkę Karola Szulca „Kamień i cierpienie” i przenieść się w odległe czasy do Italii, żeby móc poczuć klimat epoki przełomu wieków, w której żył Michał Anioł - artysta oszpecony i pozbawiony fizycznego piękna, który jakby na przekór swej brzydocie tworzył dzieła niezwykłe, wynoszące ponad wszystko piękno ludzkiego ciała.

Pełna recenzja na http://mojewloskieimpresje.blogspot.it/2011/12/kamien-i-cierpienie-powiesc-karola.html

Książka jest bardzo...

Uwielbiam. Dzięki tej książce miałam to szczęście odkryć twórczość M.A. Buonarrottiego.

• Dom
  • Domowa biblioteka