Kamień i cierpienie

Tłumaczenie: Maria Erhardtowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kamen a bolest
corrum

Książka poświęcona życiu i twórczości genialnego mistrza Odrodzenia włoskiego – Michała Anioła. Niezwykłe dzieje wielkiego artysty, jego tragiczne zmagania, miłość, triumfy i klęski – ukazał autor na szerokim tle historycznym renesansowych Włoch, dworskich intryg i watykańskich spisków. Książka Schulza już od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród czytelników polskich i doczekała się przekładów na wiele języków europejskich.

mojewloskieimpresje | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Lektura od samego początku bardzo mnie wciągnęła i okazała się nieocenionym źródłem wiedzy nie tylko o procesie twórczym genialnego mistrza włoskiego Odrodzenia - Michała Anioła, ale i o czasach w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Losy wielkiego artysty opisane są na szeroko rozbudowanym tle historycznym Włoch na przełomie średniowiecza i renesansu. Książka jest bardzo dobrze osadzona w czasie, bogata w autentyczne zdarzenia przez co doskonale oddaje klimat epoki przełomu wieków. Pełno tu dworskich intryg i watykańskich spisków, okrutnych zbrodni. Spotykamy w książce całą galerię znanych postaci: Leonarda da Vinci, Niccola Makiavelego, Bramante, Guliana San Gallo i inne. Poznajemy kolejnych przedstawicieli sławnych rodów możnowładców: Medicich z Florencji, Bentivogliów z Bolonii, rodzinę Borgiów z kardynałem Rodrigo Borgia na czele, kardynała Ippolito d Este z Ferrary, kardynała Rafaela Riario z Wenecji i wiele, wiele innych postaci. Powieść jest jednak fikcją literacką i nie...

atimere | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Książka, którą kupiłam przypadkiem i jakiż to był szczęśliwy przypadek. Niesamowita książka, ma się wrażenie że przenosimy się w świat Michała Anioła i przechadzamy po ulicach Florencji, Rzymu, Bolonii, Wenecji... Świat odmalowany przez autora jest tak realny, że niemal namacalny. Nigdy nie byłam fanką Odrodzenia, a już na pewno nie Odrodzenia włoskiego, ale dzięki tej książce dzieła mistrzów stają się niemal namacalne. Tło historyczne tak realne, że niemal czujemy emocje bohaterów, widzimy zmieniających się papieży, jesteśmy obserwatorami spisków i knowań tamtych czasów. Fantastyczna, czyta się ją niemal jednym tchem. Żal, że Karol Schulz nie zdążył skończyć dzieła o życiu i twórczości Michała Anioła.

benia86 | 2013-09-18
Przeczytana: wrzesień 2013

Fantastyczna książka!!!! Uwodzi czytelnika już pierwszymi zdaniami. Pisana jest niezwykle obrazowym językiem, może nawet lekko poetyckim, momentami "dramatyczno- teatralnym" ;). Opowiada ona o życiu i twórczości, jednego z najbardziej znanych artystów w historii- Michaelangelo Buonarotti. Książka po prostu zachwyca- klimatem, tematyką sztuki, kreacją postaci, oddaniem realiów epoki, a jednak ma jeden minus- jest nieskończona, i taka już pozostanie. I jestem pewna, że ten "głód" pozostały po tej historii sprawi, że wrócę do niej jeszcze kiedyś.

libertas | 2014-08-13

Jedna z najpiękniejszych książek, które przeczytałem w życiu. Wybitnie przedstawiona biografia jednego z najbardziej genialnych artystów. Karol Shultz przedstawił Buonarottiego od zupełnie innej strony. Ukazał człowieka pełnego zwątpienia, a jego droga nazaczona była ogromnym cierpieniem.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, który znają i cenią dzieła Michelangelo.

Kiriza | 2013-03-24

Muszę docenić niesamowitą pracę,którą włożył autor w zebranie danych nie tylko na temat Michała Anioła, ale praktycznie wszystkich chyba znanych postaci z tamtych czasów. Jest to nie tylko żywot bohatera, z realiami codziennymi. To malownicze i często okrutne opisy tego co działo się w Watykanie i innych miastach włoskich. Natłok nazwisk. Szybko można się pogubić kto był z kim z tła historycznego. Przez to nieco cięższe do czytania. Historia bohatera rozwija się powoli,ale ciekawie. No i niespodzianka .Właściwie powinnam była się spodziewać jej już przy końcu książki. Zastanawiałam się czy na koniec będzie streszczenie pozostałych lat , czy wiele opuszczonych, bo stron zostało niewiele ,a życiorys "daleko w polu". Dotarłam do końca ,a tam koniec pierwszego tomu. Doczytałam notkę ,że śmierć autora nie pozwoliła napisać pozostałych tomów. Mimo przeładowania informacjami pobocznymi z chęcią przeczytałabym kolejne.

Na pewno nie można jej nazwać łatwą i przyjemną lekturą do poduszki, ale warta jest tego aby się nad nią "pomęczyć", bo jak dobiegnie się truchtem do kończących ją stron, to ma się żal do autora, o to w jaki sposób kończy się ta opowieść

nina19 | 2016-02-20

Nie jestem jakąś wielką miłośniczką twórczości Michała Anioła, ale czasów, w których żył - już tak. I z tego powodu "Kamień i cierpienie" jest dla mnie rewelacyjny".

Georgia | 2014-05-31

Uwielbiam. Dzięki tej książce miałam to szczęście odkryć twórczość M.A. Buonarrottiego.

kornelious | 2012-07-03
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Powieść Karola Schulza zachwyca. Najbardziej ujmujące są opisy dzieł sztuki. Niesamowita plastyczność i pomysłowość metaforyki pozwala niemalże wytworzyć w wyobraźni realny obraz, takim jakim jest w rzeczywistości. Książka jest zapisem życia Michała Anioła (niestety tylko części, gdyż w założeniu miała być to trylogia). Pisarz skrupulatnie, z dokładnością najlepszego kronikarza odnotowuje wszystkie istotne momenty z życia artysty. Kontrastuje się z historycznymi realiami Włoch XV wieku. I ta sztuka! Wszechobecna w utworze. Szczególnie polecam miłośnikom prozy historycznej, wielbicielom Włoch i renesansu... no i koneserom sztuki, przelanej na słowa.

Trezor | 2013-05-15

absolutnie wybitna, każdy powinien przeczytać