Ja, prezydenta i inne głosy

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-256-1
dramat współczesny

Hanna Samson napisała, być może proroczy, dramat political-fiction o wyborach prezydenckich, w których jedyną kandydatką pośród wielu panów jest kobieta łudząco podobna do pewnej pierwszej damy... Tekst w kontekście II Kongresu Kobiet Polskich i wcześniejszych wyborów prezydenckich wyjątkowo aktualny.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

Alicja | 2014-08-04

„Ja prezydenta”, jak przystało na literaturę feministyczną, przedstawia w krzywym zwierciadle obraz jak najgorszych mężczyzn i, co ciekawe, beznadziejnych kobiet. Postaci spokojnie przychodzą, wypowiadają swoje role i odchodzą, a czytelnik… może się uśmiechnąć. W zamiarze autorki powinien też zastanowić się nad sytuacją kobiet we współczesnym społeczeństwie i w polityce, ale nie wiem, czy przedstawiony obraz nie jest na to zbyt mało subtelny. Jeśli ktoś ma tak przerażającą opinię o mężczyznach (chamy najgorszego gatunku) i kobietach (biedne, skłócone, ogłupione przez mężczyzn) to szczerze, ale to szczerze współczuję. Jednak mam nadzieję, że czytelnicy są na to zbyt inteligentni i odczytają dramat jako satyrę na walki płci. Podsumowując, „Ja prezydenta” nie jest odkrywcza, ale może być miłą, a nawet intelektualną rozrywką, jeśli tylko… nie weźmiemy sobie jej zbyt poważnie do serca.
Dwa pozostałe dramaty: „Z gier i zabaw dziecięcych” i króciutki „Salon Dulskich” dotykają tematu...

Jo_Black | 2016-01-22
sil18 | 2016-01-14