Requiem dla gospodyni

Seria: sami swoi
Wydawnictwo: Muza
8372007373
literatura polska

Dramat "Requiem dla gospodyni" to pierwszy utwór literacki Wiesława Myśliwskiego ogłoszony cztery lata po powieści "Widnokrąg", uhonorowanej w pierwszej edycji Nagrody Nike. Sztuka opublikowana najpierw na łamach październikowego numeru miesięcznika "Dialog". Nad inscenizacją dramatu w Teatrze Narodowym pracował Kazimierz Dejmek. W "Requiem dla gospodyni" sprawdza pisarz dzisiejsze...

W "Requiem dla gospodyni" sprawdza pisarz dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci, w ludzkich postawach wobec niej. Ta konfrontacja zawiera w sobie ukryte odniesienie do największych dzieł dramatu i tragedii

Sebastian | 2016-09-12

Wiesław Myśliwski – pisarz, który zasługuje wg mnie ze wszech miar na Nobla. To moje drugie spotkanie z Autorem jako dramaturgiem. Kilka lat temu czytałem genialne „Drzewo” teraz zdobyłem „Requiem…”. W mojej subiektywnej opinii utwór jest nieco słabszy od wcześniej wspomnianej pozycji, jednakże nadal reprezentuje poziom, o którym inni autorzy mogą tylko pomarzyć. Akcja toczy się podczas czuwania przy zmarłej wiejskiej Gospodyni. Pojawia nam się cały katalog wyrazistych postaci, które z jednej strony celnie opisują rzeczywistość, a z drugiej wnoszą nieco ironii i magii. Myśliwski jest tu dość oszczędny w słowach, jednak dalej widać kunszt pisarski, dzięki któremu jedno zdanie potrafi przejąć człowieka do szpiku kości. Polecam.

Kramer | 2014-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Gdy otwierałem pierwszą stronę, miałem przed oczami pustą scenę teatru. Gdy zacząłem czytać, z każdym kolejnym słowem przybywało na scenie postaci i przedmiotów, a opowieść budowała się w wyobraźni. Jedyne, czego mi było szkoda, to że skończyła się tak szybko, choć tak wiele zostało powiedziane. Dobre teksty, okraszone delikatnym humorem, ciekawe postaci, wszystko zwięzłe, zwarte i kompaktowe. My w pigułce.

Srebroni | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Gdybym ja potrafił tak oswajać rzeczywistość słowami jak pan Myśliwski.

kasia191kasia | 2013-07-22

Przypomina mi trochę koncepcję Różewicza w 'Kartotece'. Polecam, bo dramat pozwala nabrać dystansu do tego wszystkiego, co nas obecnie otacza. Pozdrawiam :)

mozdzynka | 2017-04-09
opeel20 | 2017-02-14