Sefer

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04353-0
powieść polska 21w
Ev_

Jan Sefer, psychoterapeuta mieszkający w Wiedniu. Ekscentryk, miłośnik literatury i muzyki, zainspirowany wspomnieniami wojennymi ojca, rusza do Krakowa, szukać śladów przeszłości. Jego stany psychiczne i skomplikowana osobowość przekładają się na niezwykłą opowieść, którą można czytać jako literacką reminiscencję miejsc, sytuacji, osób, fascynacji, traum, które są związane z samą autorką lub były przez nią podejmowane w jej poezji. To jednak nie autobiografia, a skrząca się od aluzji, żartów i psychoanalitycznych wariacji literackich proza.

asiula1000 | 2016-07-28
Na półkach: Zrozumieć, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2016

Książka, którą trudno mi ocenić, choć poezja Ewy Lipskiej bardzo do mnie przemawia.

Jej proza jest mocno poetycka, pełna metafor, ukrytych znaczeń.

Lubię książki, z których mogę się czegoś dowiedzieć - a tu wspomniano sporo dzieł muzycznych, kilka książek, wielkich nazwisk.
Są nawet przepisy kulinarne. I kilka innych rzeczy lepiej rozszerzających wiedzę o świecie.
Objętość prozy nieduża, ale mimo to, nie było to dla mnie proste opowiadanie, do przeczytania w jedno popołudnie.
Czytałam je 3-4 lata temu i drugi raz przed tygodniem. Wrażenia właściwie niezmienne.

Brak tu melodii poezji, jest higieniczna sterylność tak dialogów, jak i pozostałych słów - każde wyważone z absolutnie aptekarską dokładnością. Inteligentnie, ale bohater mocno nieprawdziwy, nomen omen, Sefer (księga).
Zgodnie z życzeniem rodziny skończył medycynę. Zajmuje się psychoterapią.
Elokwentny erudyta o nienagannych manierach, w którym nie ma krzty życia, ono jest w pozostałych postaciach - więcej emocji jest...

różaJerycho | 2016-08-15

Mam wrażenie, że książka pisana w pośpiechu, pod przymusem wyrzucenia z siebie ciekawej historii. Co krok nowe epizody godne rozwinięcia, poświęcenia czasu, niestety brak kontynuacji. Urywane, niedokończone wątki genialnie maskowane profesjonalnym kunsztem pisarskim autorki. A chciałoby się więcej. To tak jakby pójść na bazar i kupić tylko po jednym dorodnym, eko warzywie, i ugotować kolację dla 10 osób, niemożliwe. W mojej opinii książka jest bardziej kroniką zapisu przeżyć i obserwacji pisarki z przeszłości niż odkrywaniem twórczym, przygodą w nieznane. Tak czy siak polecam.
dziękuję.

Jowitus | 2016-01-10
Przeczytana: 01 stycznia 2016

dziwna w sumie opowieść - co do zasady poetki - o mieszkającym w Austrii psychiatrze, który przyjeżdża do Polski z pierwszą wizytą

Komaga | 2016-09-16
Przeczytana: 01 października 2016