Cocktail party

83-7052-809-0
bourjois

Mirya | 2016-08-11
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Jak wiecie albo i nie - lubię sobie od czasu do czasu przeczytać jakiś utwór dramatyczny. Na stronie pojawiły się już moje opinie na temat twórczości Mrożka, a także Tennessee Williamsa, teraz przyszła kolej na innego znanego twórcę - T. S. Eliota.

Thomas Stearns Eliot urodził się w 1888 roku, a zmarł 76 lat później w Londynie. Po dziś dzień kojarzony jest przede wszystkim z poezją. W 1948 roku otrzymał nagrodę Nobla za jego ogromny wkład we współczesną poezję. Cocktail Party był najbardziej popularnym dramatem napisanym przez Eliota. Oparty został na jednej ze sztuk Eurypidesa.
Książka wpadła mi w ręce w bibliotece i po przeczytaniu dopisku "komedia" nie wahałam się ani chwili dłużej. Początek sztuki kojarzył mi się jeszcze z angielską komedią, gdzie żart tkwi w ciekawych, zabawnych postaciach (jak plotkarska Julia czy światowiec-znawca-wszystkiego Alex). Jednak już po kilku stronach...

kroofy | 2012-10-27
Przeczytana: 2001 rok

Czytałam ją lata temu, ale do dziś pamiętam dobre psychologiczne portrety postaci.
Książka o dylematach, sensie życia oraz chaosie jaki z pewnością każdy z nas nosi w sobie.

Ilona K | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Nie chcę nawet pisać o poziomie skomplikowania tego dramatu - może nie jest on taki ważny jeśli chodzi o kolejne perypetie, może ważniejsi są sami bohaterowie - ten jakiś dziwny miłosny czworokąt (małżeństwo Edward i Lavinia oraz ich przyjaciele Piotr i Celia), w którym każdy leczy swoje kompleksy?

Tak czy inaczej ma się wrażenie jakiegoś ciążącego nad wszystkimi uczestnikami cocotail party fatum, podstępnej zmowy: wścibskiej Julii, światowca Alexa oraz doktora Reilly'ego (ten ostatni wydaje się wiedzieć więcej, kontrolować sytuację).

To się przeżywa podczas lektury, a z "Coctail..." wyniosłam przeświadczenie jedno: Eliot był bez wątpienia jednym z lepszych znawców ludzkiej natury.

Dziwne uczucie niepokoju czytelniczego zostaje do końca, a nawet dłużej. Godne uwagi dla osób lubiących różnego typu demistyfikacje.

Kathes | 2016-08-18
Edd | 2016-02-01