Nie odchodź, Julio

Telbit
2011-09-28
2011-09-28
julia miłość choroba

O trudnej miłości w chorobie... warto!

O trudnej miłości w chorobie... warto!

Julia to urocza, inteligentna, ambitna nastolatka z pasją do nauki i o nietypowych zainteresowaniach , żyjąca jednak w cieniu pięknej siostry i grona jej znajomych - lokalnej śmietanki towarzyskiej. W jej życiu nieomal jednocześnie pojawia się miłość i nieuleczalna choroba. Mimo uciążliwości terapii, dziewczyna rozkwita, zdobywając serce Wiktora. czy wzajemne uczucie zwalczy ból, strach i zwątpienie? Czy wystarczy do pokonania choroby? czy każdy z nas może pomóc losowi w dopisaniu happy endu?

Julia to urocza, inteligentna, ambitna nastolatka z pasją do nauki i o nietypowych zainteresowaniach, żyjąca jednak w cieniu pięknej siostry i grona jej znajomych - lokalnej śmietanki towarzyskiej. W jej życiu nieomal jednocześnie pojawia się miłość i nieuleczalna choroba. Mimo uciążliwości terapii, dziewczyna rozkwita, zdobywając serce Wiktora. Czy wzajemne uczucie zwalczy ból, strach i zwątpienie? Czy wystarczy do pokonania choroby? Czy każdy z nas może pomóc losowi w dopisaniu happy endu?

Pierwszy Tom O dziewczynie , która zaczynała chorować na nerki ... warto przeczytać :)

miłość w cieniu choroby. książka opisująca postępy niewydolności nerek. bohaterkę poznajemy kiedy jeszcze nie zdaje sobie sprawy, z tego że jest śmiertelnie chora. po diagnozie przeżywamy z nią pobyty w szpitalu i dializy a na końcu kibicujemy żeby znalazł się dawca. jest też wątek romantyczny ku pokrzepieniu serc, żeby nie zapomnieć co w życiu jest najważniejsze i co nam daje siłę do walki z chorobą.

Napiszę krótko, książka dobra, ale aż tak bardzo mnie nie zaciekawiła dlatego daję ocenę 7/10.

"Bała się. Z jednej strony nie chciała, by rządził nią strach, z drugiej pobudzona ostatnimi wydarzeniami wyobraźnia przerażała wizją choroby, cierpienia i przedwczesnej śmierci. Najbardziej bolało ją to, że nieodwołalnie straciła szansę na miłość. "Przecież nikt nie pokocha mało atrakcyjnej dziewczyny z wyrokiem śmierci" - myślała z rozpaczą"

Julia Medyńska jest młodą, inteligentną nastolatką. Lubi czytać książki i interesuje się kulturą starożytną. Nie w głowie jej chłopcy ani imprezy...

Wiktor Polecki - student 5 semestru Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych na politechnice, jest zakochany w swojej olśniewająco pięknej, choć niezbyt inteligentnej dziewczynie - Idzie, dla której robi wszystko - jest na każde jej zawołanie i spełnia wszelkie jej zachcianki. Nie jest dla niego problemem nawet wydanie resztek swoich pieniędzy, by móc z ukochaną spędzić kilka godzin w drogim hotelu.

Pewnego dnia drogi Julii i Wiktora się krzyżują. Wkrótce zaczynają wpadać na siebie coraz częściej w parku i coraz więcej rozmawiać o swoich zainteresowaniach. Wiktor odkrywa, że z Julią rozmawia się mu inaczej niż z Idą - może z nią porozmawiać o wszystkim, podczas gdy Ida zawsze lubiła mówić wyłącznie o sobie i nie potrafiła wysłuchać Wiktora tak jak Julia.

Niestety - wraz z pierwszym poważniejszym uczuciem u Julii zostaje zdiagnozowana choroba, która brzmi jak wyrok - niewydolność nerek. Dziewczyna jest zmuszona poddać się dializom, i czekać - albo na przeszczep, albo na śmierć... Wiktor podejmuje desperacką walkę o życie ukochanej Julii, a Ida - niepogodzona z tym, że to ona została porzucona - chce odzyskać Wiktora.

Książkę przeczytałam w ciągu jednego wieczoru - czyta się miło, lekko i przyjemnie. Pomimo tego, że bohaterowie są dość schematycznie przedstawieni, nie pozbawili mnie jednak emocji. Książka jest napisana prostym językiem i jest niezbyt oryginalna - typowa literatura młodzieżowa, w znacznej mierze przewidywalna, choć nie do końca - nie dowiadujemy się jak kończą się losy Julii i Wiktora, gdyż książka ma swoją kontynuację - "Powrót Julii" - po którą z pewnością sięgnę. Pewnych rzeczy można się jednak domyślać.

Polecam książkę przede wszystkim młodzieży - bo dla niej głównie jest ona przeznaczona - ale też tym, co chcą po prostu oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić czas z lekturą lekką, ale ciepłą i ujmującą w odbiorze - bo właśnie takie wrażenie pozostawia po sobie ta książka.

Julia Medyńska jest młodą,...

Uwielbiam przebywać w bibliotece i polować na nowe książeczki :) chociaż teraz muszę przystopować, bo na liście mam z 30 książek z jednej biblioteki... Przynajmniej nie będę się nudzić.
Książkę złapałam bo ciekawy opis. Przyznam, że rzadko czytam takie typowe młodzieżówki. Częściej buszuje wśród fantasy. Ale nie żałuje, że ją przeczytałam. Naprawdę przyjemna, chociaż trochę smutna historia. Jednak z pewnością życiowa.
Co zrobić, gdy ktoś kogo kochasz umiera? To pytanie zadaje sobie nasz główny bohater. A raczej nie zadaje, tylko od razu szuka sposobu by pomóc dziewczynie. Chłopak idealny? No, nie do końca. Musiał na początku baaardzo dojrzeć, by naprawdę zrozumieć miłość. Naprawdę typowa miłość wśród młodzieży. Ale pozytywnie nastraja i pozwala spojrzeć inaczej na rzeczywistość :)
Książka naprawdę przyjemna i ciekawa, mimo oklepanego tematu. Pokazuje co naprawdę liczy się w życiu i pozwala zwolnić - a tego w dzisiejszych czasach zdecydowanie potrzeba :)
Polecam!

Pierwsze orginalne przeczytanie - 17 styczeń 2015
Drugie przeczytanie w celu przypomnienia sobie tej romantycznej, a zaraz budującej mnie psychologicznie pierwszej części dwuczęściowej serii - 10.01.2019

Pierwsze orginalne przeczytanie - 17 styczeń 2015

Bardzo się zawiodłam. Jak można było tak spłycić temat? Dla mnie potencjał tej książki został zmarnowany. W dodatku moje rozczarowanie nasila fakt, że pokładałam w tej powieści duże nadzieje, ponieważ porusza interesujący mnie wątek (miłość i choroba).
Relacja głównych bohaterów została uproszczona i rozwinęła się w ekspresowym wręcz tempie (sytuacja, kiedy Wiktor po raz pierwszy proponuje Julii oddanie swojej nerki - po kilku/kilkunastu spotkaniach, kiedy nie byli nawet parą, a ich rozmowy ograniczały się do tematyki starożytnych książek rozłożyła mnie na łopatki - serio?) Wszyscy bohaterowie byli potraktowani po macoszemu, schematycznie (np. Ida - stereotypowa gwiazdka, bez żadnych rysów indywidualnych).
Historia naiwna, banalna, przewidywalna. Może gdybym miała naście lat podeszłabym mniej krytycznie do tego dzieła i spodobałoby mi się. Ja raczej nie polecam, chyba, że ktoś gustuje w bajkowych romansach.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to