Dwa wybory

Choices
9788310119353
decyzje, aborcja, marzenia
Edik

Elisabeth musi podjąć bardzo trudną decyzję. Ma siedemnaście lat i właśnie się dowiedziała, że jest w ciąży. Zagubiona, niepewna siebie, czuje, jakby żyły w niej dwie dziewczyny – Libby, skłonna poświęcić marzenia, aby urodzić dziecko, i Beth, dla której najważniejsza jest wolność. Obie połówki Elisabeth przeżywają dramatyczne chwile. Libby zastanawia się, czy zostać matką – samotną matką, bo...

Obie połówki Elisabeth przeżywają dramatyczne chwile. Libby zastanawia się, czy zostać matką – samotną matką, bo nie kocha swojego niedojrzałego chłopaka. Beth bije się z myślami, rozważając aborcję.

Ta wzruszająca i odważna książka z wielką delikatnością i bez moralizowania opowiada o byciu sobą, nieuleganiu presji otoczenia i odpowiedzialności za dokonane wybory.

źródło opisu: http://www.nk.com.pl/dwa-wybory/page,ksiazka,id,1136/index.html

Danoncia | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Na początku ciężko mi było połapać się w fabule książki , w przeskokach z jednego wyboru w drugi z czasem wszystko było jasne i z łatwością odnalazłam się w losach bohaterki . Książka dotyczy bardzo trudnego i kontrowersyjnego tematu jakim jest aborcja, autorka jednak w świetny sposób opisuje dwa wybory młodej dziewczyny , nie krytykuje, nie potępia , pokazuje czytelnikowi, że każdy nasz wybór życiowy wiąże się z jakimiś konsekwencjami .
Polecam nie tylko młodzieży

Muminka | 2015-06-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Bardziej dla młodzieży niż dla dorosłych. Prosto ale bezpretensjonalnie o nieplanowanej ciąży nastoletniej Elisabeth. Na początku nie mogłam zrozumieć dlaczego raz bohaterką jest Libby, a raz Beth. Potem zajarzyłam, że naprzemiennie mamy dwie alternatywne historie: raz jako pragnąca wolności i swobody Beth nastolatka mierzy się ze swoją wpadką i po prostu umawia się na zabieg, a w innym wypadku Elizabeth zwana Libby postanawia urodzić dziecko i je zatrzymać, choć krzyżuje to jej plany edukacyjne. Bez zbędnego moralizowania autorka przedstawia nam koleje losu dziewczyny, jej dorastanie do macierzyństwa, a z drugiej strony konsekwencje aborcji, jej wpływ na psychikę i rozwój duchowy dziewczyny. Co prawda może ona kontynuować naukę i dostaje się na uniwersytet, i oddaje się pasji- graniu na wiolonczeli- ale nie może zapomnieć o małej córeczce, Danni.
Książka pomaga dostrzec pozytywy posiadania dziecka w młodym wieku, na pewno daje też do myślenia co do konsekwencji aborcji....

Marta | 2015-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2015

Na początku nie mogłam "rozgryźć" tej książki, byłam trochę skołowana skacząc z jednej historii do drugiej. Jednak im dalej się zagłębiałam w książkę tym bardziej mi się ona podobała. Ukazuje ona, że każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, otwiera nowe możliwości, każdy wybór ma znaczenie.

korcia | 2012-03-11
Przeczytana: styczeń 2012

Aborcja to bardzo trudny temat. I chociaż sama jestem jej przeciwna, czytając tą książkę całym sercem była za tym by ten trudny wybór przyniósł naszej bohaterce szczęście. Jednak bez względu na obraną drogę, było jej bardzo ciężko, nie mogła liczyć na wsparcie bliskich, wręcz przeciwnie każdy miał gotową receptę na jej szczęście. Tak to jest, że mało kto faktycznie potrafi zrozumieć drugiego człowieka i mu pomóc, dać mu wsparcie. Łatwo oceniamy, łatwo krytykujemy. Również religia często zamiast pomóc, dać odpowiedź na trudne pytania, wpędza tylko w poczucie winy...
Los naszej bohaterki bardzo mnie wzruszył. Książkę polecam przede wszystkim zagorzałym przeciwnikom, jak i zwolennikom aborcji.

summerak | 2013-10-22
Przeczytana: 21 października 2013

Książka pełna emocji ,dylematów i rozterek .

Duży plus dla autorki ponieważ bardzo profesjonalnie podeszła do tematu, nie wydaje bowiem żadnych osądów, po prostu przedstawia sytuację taką jaka jest.

Monika | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

"Dwa wybory" - temat bardzo "trudny",szczególnie jeśli są to młode dziewczyny, które muszą podjąć decyzję: czy zostać matką, czy poddać się aborcji.
Jest to książka bardzo wzruszająca, poruszająca "delikatnie" ten trudny temat. Jak być dalej sobą? Jaką podjąć decyzję? Co na to rodzina? społeczeństwo? chłopak? wiara?
Książka nie tylko dla dziewcząt, dla chłopców również.

"No dalej, dziewczyno, możesz to zrobić.
To tylko życie,
To nic wielkiego."
Marcia Hines

Kasia | 2012-03-22
Przeczytana: 22 marca 2012

Elizabeth ma siedemnaście lat i mnóstwo planów na przyszłość. Jej pasją jest gra na wiolonczeli. Niedługo kończy naukę w liceum, a po egzaminach końcowych zamierza studiować na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Jednym słowem, świat stoi przed nią otworem. Życie ma jednak to do siebie, że lubi płatać figle. Pewnego dnia dziewczyna z przerażeniem stwierdza, że jest w ciąży. Musi podjąć decyzję, która zaważy na całym jej życiu. W powieści Dwa wybory autorka opowiada dwie alternatywne historie, w których Elizabeth występuje jako Libby i Beth

Libby postanawia urodzić i samodzielnie wychować dziecko. Niestety, jej rodzice nie akceptują jej decyzji. Żądają, by tuż po narodzinach oddała dziecko do adopcji i kontynuowała naukę oraz karierę muzyczną. Pozbawiona wsparcia najbliższych, Libby postanawia opuścić rodzinny dom i przenosi się do mieszkania socjalnego. Wkrótce wprowadza się do niej Darren, jej chłopak. Wspólnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Jest im jednak coraz ciężej,...

Aleksandra_B | 2013-11-30
Przeczytana: listopad 2013

Nasze życie płynie do przodu idealnym szlakiem, który sami tworzymy każdej sekundy, minuty, godziny. Nie martwimy się o kolejne jutro, wiedząc, że nie może nas spotkać coś przykrego, coś, czego nie przewidzieliśmy. Toniemy w swych marzeniach, realizujemy cele krok po kroku, lecz nagle wszystko staje w miejscu.
Odrywają nam się stopy od ziemi i szybujemy ku niebu, oderwani od swojej ścieżki. Nasze jutro staje pod znakiem zapytania, gdyż tak naprawdę nic nie może być idealne, każda czynność niesie w sobie maleńką skazę, która niewidoczna w pierwszych latach może okazać się wielką wyrwą w dorosłym życiu. Przeszkoda zasłania nam oczy, dopóki nie odkryjemy wyjścia z tej sytuacji. Wtedy mamy wybór - poddać się i odejść z podkulonym ogonem albo walczyć zawzięcie i powrócić do realizacji planów. Ale gdyby tak przewidzieć, co się stanie zaraz po akceptacji swojej decyzji? Jakby nasze Ja miało dwa oblicza, takie przeciwieństwa samego siebie?
Elisabeth musi podjąć bardzo trudną...

Annie | 2011-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Aborcja to niezwykle trudny i bardzo kontrowersyjny problem. Temat ten zawsze budzi silne emocje, zarówno u jej przeciwników jak i zwolenników. Opowiedzenie się za którąś ze stron jest bardzo kłopotliwe i często zupełnie względne od danej sytuacji. Jednak zawsze przed najcięższym wyborem staje kobieta, która dowiaduje się o nieplanowanej ciąży. Ma ona dwa wyjścia, dwa możliwe wybory, każdy z nich znamienny w skutkach i nieodwracalny; może zdecydować się na urodzenie dziecka lub aborcję. Podjęcie decyzji wiąże się z ogromnymi dylematami i wątpliwościami. Tę tematykę doskonale ukazuje książka "Dwa wybory" autorstwa Dianne Wolfer.

Główna bohaterka, Elisabeth ma 17 lat. W najbliższym czasie zdaje maturę, a następnie planuje studiować muzykę na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Jednak pewnego dnia odkrywa, że jest w ciąży ze swoim chłopakiem, którego nawet dobrze nie zna i nie kocha. I w tym momencie postać Elisabeth rozdziela się na jej dwa wcielenia; Libby, która planuje...

Grafitowa_ | 2011-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Jestem w wieku, gdzie decyduje się o swojej przyszłości. Z jakiego przedmiotu będę zdawać maturę, jaki kierunek studiów wybiorę... Jaki podjęłabym krok, gdybym teraz zaszła w ciążę? Jak zareagowaliby rodzice, którzy pragną jedynie abym miała jak najlepsze wyniki w nauce? Nie potrafię sobie odpowiedzieć teraz na te pytania, jednak "Dwa wybory" ukazuje jak można zmienić swoje życie.

Elizabeth ma siedemnaście lat i dowiaduje się, że jest w ciąży. W jej wnętrzu żyją dwie dziewczyny: Libby, która chce zostać matką oraz Beth, która rozważa aborcję. Poznajemy decyzje, które podjęły i jak dalej potoczyło się ich życie.

Libby musi zrezygnować ze swoich marzeń i stać się odpowiedzialną matką. Przeżywa trudne chwile, ponieważ jej ojciec nie może się pogodzić z tym, że dziewczyna stała się już na tyle dorosła, by wychowywać dziecko. Namawiają ją na oddanie córki do adopcji. Czy Libby poradzi sobie jako samotna matka?

Dla Beth najważniejsza jest wolność. Nie wyobraża sobie, że mogłaby...