Nad rzeką bobrów

Three Against the Wilderness
bobry, Kanada
popularnonaukowa
hunter

Podpatrywanie bobrów w żeremiach, kaczek i gęsi na jeziorach. Walka z niedźwiedziem, łosiem i wilkiem-mordercą. Ucieczka z ogarniętego pożarem lasu. Oto niektóre z wielu przygód trapera z kanadyjskiej puszczy.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1965

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Artur Schodziński | 2015-01-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Późno w nocy, a ja daleko od patagońskiego domu nad rzeką Fraser w Kolumbii Brytyjskiej razem z Erikiem, Lilian i Veasym. Mam możliwość poznać smak traperskiego życia, trudnego i bardzo wymagającego. Niezwykła przygoda! Jestem wdzięczny Autorowi za to zaproszenie, za ciepłą i bardzo mądrą opowieść o życiu w z dala od cywilizacji, a tak blisko natury. Polecam wszystkim lubiącym przygodę!

książek: 1979
Renax | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Piękna książka, a właściwie audiobook. Opowieść niezwykle urokliwa, choć tradycyjna w stylu. Jest to opowieść pierwszoosobowa Erica Colliera o jego życiu w dzikiej głuszy Kolumbii Brytyjskiej w latach 1929-1954 z żoną i synem. Ale to jest jakby tło, bo w pierwszym planie znajduje się przyroda, a głównymi bohaterami są bobry. Z napięciem czekamy czy bobry pojawią się nad rzeką Frazera. I nie powiem Wam, czy się pojawiły. W każdym razie pan Collier nie jest jakimś dzikim nieudacznikiem. to traper, który pokochał przyrodę i za cel życia postawił sobie przywrócenie równowagi naturalnej w tym rejonie, którą to równowagę zapewnić miały bobry.
W tle, a może raczej równolegle, śledzimy losy rodziny Colliera. Była to rodzina tradycyjna, z decydującym o wszystkim mężem - od kształcenia dzieci po materiał na sukienkę - i spolegliwą żoną. Rodzina kochająca się, taki mit o pierwszej parze. Zastanawiałam się, słuchając tej opowieści o tym, jak bardzo zmieniły się role mężczyzny i kobiety. To co...

Johel | 2016-08-06
Almendra | 2015-04-30
allela | 2014-11-25
| 2014-07-26
    Miłość Safini
    Arkady Fiedler, Melchior Wańkowicz, Olgierd Budrewicz, Karen Blixen, Bogdan...