Kodeks honorowy i reguły pojedynku

Wydawnictwo: Księgarnia Polska Bernarda Połonieckiego
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kodeks honorowy, kultura, pojedynek,
historia

"Rzadko która instytucya społeczna spotyka się z sądem publiczności tak mięszanym, jak pojedynek; dla jednych jest on barbarzyństwem - dla drugich wykwintem cywilizacyi, dla jednych grzechem śmiertelnym, dla drugich spadkobiercą sądu bożego, dla jednych szkołą i tarczą honoru - dla drugich bronią zawadyaków i awanturników. Pod względem rozliczności sprzecznych, krańcowych sądów, może się z pojedynkiem równać chyba - wojna"
Ze wstępu (oprac. Zygmunt A. Pomian.)

źródło opisu: http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=2154

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Ależ miły dla oka staroć! Ale rzecz albo dla zainteresowanych, albo dla takich, którym nie przeszkadza nuda - mam wrażenie, że kiedyś panowie mieli za dużo wolnego czasu i za bardzo dzielili włos na czworo, ale cóż.

Papitapapta | 2016-10-26
Kargwyn | 2014-08-12