Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać397
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński35
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wilhelm Feldman
4
7,5/10
Pisze książki: historia, językoznawstwo, nauka o literaturze
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
10 przeczytało książki autora
21 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje
8,0 z 7 ocen
18 czytelników 4 opinie
2023
Dzieje polskiej myśli politycznej w okresie porozbiorowym. Tom 2: (1864-1914)
Wilhelm Feldman
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2010
Dzieje polskiej myśli politycznej w okresie porozbiorowym. T. 1: (Próba zarysu: Do r. 1863)
Wilhelm Feldman
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Jan Lechoń
8,0
Wiedzieliście, że Stefan Grabiński pisał także teksty teoretycznoliterackie i krytycznoliterackie? Jeśli nie, to się dobrze składa, bo mam tu coś, co może zupełnie zmienić Wasze postrzeganie na jego temat.
Książka, którą tu widzicie to fenomen i prawdziwa perła nie tylko fanów Grabińskiego, ale i badaczy jego literatury. To publikacja, która pozwoli Wam odkryć Grabińskiego na nowo, dotrzeć do ukrytej cząstki jego duszy.
"Wokół twórczości" to teksty nie tylko o Grabińskim, ale i napisane przez niego. Powyższe stwierdzenie o ukrytej cząstce duszy nie był na wyrost, ponieważ dzięki takim tekstom możemy poznać jego sposób myślenia.
"Na początku było zdumienie"
"Gdyby się zapytano, co uważam za dominantę własnej twórczości, odpowiedziałbym, że jest nią uczucie wielkiego zdumienia, pełnego czci i uwielbienia zarazem, zdumienia nad życiem i jego tajemniczością."
Dodatkowo, to prawdziwa kopalnia ciekawostek o naszym ulubionym "demonie" z kolei. Redaktor tomu, Krzysztof Grudnik wykonał ogrom pracy w zebraniu artykułów dzięki, którym możemy zanurzyć się w głosach z czasów Grabińskiego. Przejść się w butach wszelkiego rodzaju recenzentów i kolegów po piórze.
Co tu znajdziemy?
🔸️w pierwszej części znajdziemy teksty teoretycznoliterackie samego Grabińskiego, dzieje powstania noweli "Maszynista Grot", psychologii tworzenia, tematyka oryginalności w sztuce, o twórczości fantastycznej i roli jaką odgrywa. Ciekawą rzeczą są tu przeróżne sylwetki literackie i recenzje publikowane w okresie międzywojennym, gdyż sporo tu wątków biograficznych, zwłaszcza w autoreferacie. Za najciekawszą opisaną tu sylwetkę uważam: "Książę fantastów (E.A. Poe). Studium literackie". Na koniec pierwszej części znajdziemy miniatury poetyckie, które mocno skłaniają do refleksji.
🔸️w drugiej części znajdziemy cztery wywiady ze Stefanem Grabińskim. Co sądził o współczesnej literaturze polskiej?
Kto z literatury światowej był mu bliski? Jak się zapatrywał na polską powieść fantastyczną? Które swoje dzieła uważał za najdojrzalsze? Na te i wiele pytań znajdziecie odpowiedzi.
🔸️w trzeciej części mamy recenzje o twórczości Grabińskiego napisane nie tylko przez jego przyjaciół. Warto tu także zajrzeć na sylwetki, aby zobaczyć Grabińskiego oczami innych. Ponadto są tu varia.
Jak widzicie, warto! "Wokół twórczości" jest publikacją, która niesamowicie skłania do refleksji nie tylko nad jego twórczością, ale i poglądami.
"Obłąkańcy miewają nieraz wielką, smutną rację. Czyny i słowa wariatów sprawiają niekiedy wrażenie zastygłych symboli, pod których sztywną powłoką bije życie swoiste, oryginalne a straszne zarazem."
Należy wspomnieć, że lektura nie jest łatwą przeprawą, wymaga skupienia. Dobrze jest sobie jej lekturę dawkować.
Mocno polecam fanom Grabińskiego.
Katooola patronuje tylko sztosom!💥
Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Jan Lechoń
8,0
Kiedy w 1980 roku ukazały się "Dzieła wybrane" Grabińskiego w trzech tomach jakiś recenzent (bodajże w "Polityce") autora "Demona ruchu" nazwał grafomanem. Grafomanem tragicznym. Ja wtedy byłem po lekturze tekstu Lema z "Opowieści niesamowitych" wydanych w ramach serii Stanisław Lem Poleca i fascynowałem się twórczością lwowskiego fantasty. Jedną z pierwszych rzeczy jaką uczyniłem będąc studentem Uniwersytetu Gdańskiego było studiowanie w czytelni opracowania Artura Hutnikiewicza. Do dzisiaj trzymam prawie stukartkowy zeszyt z notatkami z tego dzieła. I mam wielką satysfakcję, że Grabiński zza grobu (w jego przypadku to idealne określenie) zwyciężył wszystkich złośliwych malkontentów. Jego dzieła tłumaczone są na języki obce, jest filmowany (tutaj wprawdzie jest jeszcze wiele do zrobienia),ma kompetentnych krytyków i literaturoznawców, aktywny jest zakon jego wiernych wyznawców a książki Wydawnictwa IX pod redakcją Krzysztofa Grudnika to fantastyczne Objawienie. Każdy miłośnik polskiej fantastyki powinien je znać. I mieć je w swojej biblioteczce. Fantastycznie, że Grabiński ma swoje coraz większe Universum, zasłużył na to od dawna.