Szlachetna a wielce żałosna opowieść o Panu Lancelocie z Jeziora : dekoracja malarska wielkiej sali wieży mieszkalnej w Siedlęcinie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historia
Karenina

Opis dekoracji malarskiej wielkiej sali gotyckiej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie, w który wplecione zostały wątki legendy o rycerzu Lancelocie.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: historiasztuki.uni.wroc.pl/acta/acta.html

Książkę z czystym sumieniem mogę polecić fanom nie tylko średniowiecznych legend, ale także (a może raczej: przede wszystkim?) amatorom sztuki tejże epoki.
Pozycja dość szczegółowo omawia malowidła z wieży rycerskiej w Siedlęcinie, porównuje do innych, podobnych europejskich dzieł tego okresu, ale także pokazuje, w jaki sposób ludzie średniowiecza czytali legendę o Panu Lancelocie (i królowej Ginewrze; dziś bardzo często historię tę spłyca się do banalnego romansu, jednak jak wskazuje autor- nie zawsze tak było!)

nauznyka | 2011-05-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Fajna pozycja dla zainteresowanych nie tylko królem Arturem, ale ogólnie średniowieczem.

mnemozyna | 2015-07-17
ForeverFailure | 2014-05-11