Czarna Wiosna

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Black Spring
83-86743-58-1
Monika

Wydana w 1936 roku, również w Paryżu, podobnie jak "Zwrotnik Raka" (1934) i "Zwrotnik Koziorożca" (1939), "Czarna wiosna" należy do tego samego cyklu powieściowego Millera chronologicznie plasując się pomiędzy obiema tymi książkami. W omówieniach i charakterystykach krytycznoliterackich poświęca się jej mniej miejsca niż legendarnym "Zwrotnikom"; być może dzieje się tak za sprawą luźniejszej kompozycji tego dzieła, złożonego z dwóch szkiców kreślących obraz brooklyńskiej młodości autora. Istotniejszy jest tu jednak otwarcie autobiograficzny charakter artystyczny tego utworu. "Zwrotniki" utrzymane są w tonacji prozy krypto-autobiograficznej, dalekiej od "życiorysowej" dokładności i naturalistycznego weryzmu. W "Czarnej wiośnie" ta dokładność i wierność są zasadą nadrzędną narracji; jej artyzm jest funkcją bezwzględnej szczerości i obrachunku z własnymi doświadczeniami z tego okresu życia. "Czarna wiosna" jest więc swoistym, nieomal faktograficznym podkładem pod Zwrotniki, zwłaszcza pod "Zwrotnik Koziorożca", który w przetransponowanej już w fikcję powieściową formie ukazuje nowojorską młodość autora.

źródło opisu: http://merlin.pl/Czarna-wiosna_Henry-Miller/browse...(?)

źródło okładki: http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=61331

Karolina | 2014-10-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 października 2014

‘Siedzę przy oknie i czytam książkę; mam świadomość, że ktoś czyta mi przez ramię. To moja własna książka, lecz znajduję w niej fragment, który wprawia mnie w zakłopotanie. Są tam niezrozumiałe słowa’ (s. 132)

Henry Miller zdecydowanie nie należy do łatwych pisarzy. Niejednokrotnie swoją prozą zachęca czytelnika do rozważań na temat kondycji świata i ludzkości, własnego życia i wyborów, jednak dużo częściej zniechęca (!) do czytania kolejnych wypocin. Egocentryzm i poczucie wyższości w tej akurat części są mocno zarysowane. Mówi o sobie: ‘nie mam absolutnie nic do pokazania prócz mojego geniuszu. Przychodzi jednak taka pora, nawet w życiu leniwego geniusza, kiedy należy podejść do okna i wyrzygać nadmiar’ (s. 33). No więc rzyga. Rzęsiście i dosadnie. Wylewa wszystkie żale, przemyślenia niczym wiadro pomyj na czytelnika. I znajdź tu sobie to, co ważne. Nie chodzi tylko o to, że jest zdegustowany kierunkiem, w którym zmierza ludzkość. Potrafi się też cieszyć małymi rzeczami – ot...

Miłosz | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Co jest obsesją Henry'ego Millera? Jest nią świat, drodzy państwo. Pisarz dał wyraz tej światobsesji już w "Zwrotniku Raka", ale w "Czarnej Wiośnie" wybrzmiewa ona jeszcze dobitniej. Niektóre fragmenty nużą lub wloką się niemiłosiernie (jak choćby niepotrzebnie surrealizujące i zbyt przegadane "Nocne Życie"), ale są też i takie, które wgniatają w ziemię, powodują opad szczęki i rozszerzenie źrenic, a czytelnik myśli: co za treść, co za styl, jak można pisać w ten sposób? Literatura w stanie najczystszym, esencjonalna. H.V. Miller to chyba jeden z niewielu pisarzy amerykańskich, którzy potrafili pisać w duchu europejskim. Nowoczesne pisarstwo międzywojnia w najlepszym wydaniu.

Tomasz | 2015-11-06

Na chwilę obecną, najlepsza książka Millera jaką miałem okazję przeczytać. Owiane już legendą, lub antypatią, gadulstwo/pieprzenie autora doprowadzone do perfekcji. Ja tam lubię ;) Gorąco i szczerze polecam!

Andrew | 2014-01-06

Chcę przeczytać, ale nie mam do tej książki dostępu. Jeżeli ktoś chciałby ją wymienić, odsprzedać albo nawet pożyczyć to świetnie byłoby, gdyby się do mnie odezwał : )

WilkStepowy Ania | 2015-07-10

Czy ktoś posiada i chciałby może odsprzedać?, poszukuję od dawien dawna i nic!! :((
Please!!

domenek12 | 2016-05-14
Czyt | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016
Dobrze wyjść z pisarzem: Henry Miller

Po Bowlesie i Chatwinie czas na kolejnego pisarza, który od momentu przeczytania jego pierwszej książki – w moim przypadku był to „Sexus” – wydawał mi się inspirujący (i zabawny). Zakres i intensywność tych inspiracji w ciągu kilku lat wielokrotnie zmieniały się, ale Henry Miller nadal pozostaje w czołówce moich ulubionych autorów.