Czarna Wiosna

1999-01-01
1999-01-01
83-86743-58-1
Marek Cegieła
henry miller literatura amerykańska zwrotnik raka zwrotnik koziorożca trylogia millera

Pasjonująca lektura

Pasjonująca lektura

„WIELKIM ARTYSTĄ JEST TEN, KTÓRY POTRAFI ZDUSIĆ SWÓJ ROMANTYZM”
Pieprzony geniusz

„WIELKIM ARTYSTĄ JEST TEN, KTÓRY POTRAFI ZDUSIĆ SWÓJ ROMANTYZM”
Pieprzony geniusz

podobne zarzuty jak przy zwrotnikach, choć tym razem mniej obscenicznie, ale niewiele więcej sensu

Na chwilę obecną, najlepsza książka Millera jaką miałem okazję przeczytać. Owiane już legendą, lub antypatią, gadulstwo/pieprzenie autora doprowadzone do perfekcji. Ja tam lubię ;) Gorąco i szczerze polecam!

Czy ktoś posiada i chciałby może odsprzedać?, poszukuję od dawien dawna i nic!! :((
Please!!
kontakt a.gortat.ws@gmail.com

Please!!
kontakt a.gortat.ws@gmail.com

‘Siedzę przy oknie i czytam książkę; mam świadomość, że ktoś czyta mi przez ramię. To moja własna książka, lecz znajduję w niej fragment, który wprawia mnie w zakłopotanie. Są tam niezrozumiałe słowa’ (s. 132)

Henry Miller zdecydowanie nie należy do łatwych pisarzy. Niejednokrotnie swoją prozą zachęca czytelnika do rozważań na temat kondycji świata i ludzkości, własnego życia i wyborów, jednak dużo częściej zniechęca (!) do czytania kolejnych wypocin. Egocentryzm i poczucie wyższości w tej akurat części są mocno zarysowane. Mówi o sobie: ‘nie mam absolutnie nic do pokazania prócz mojego geniuszu. Przychodzi jednak taka pora, nawet w życiu leniwego geniusza, kiedy należy podejść do okna i wyrzygać nadmiar’ (s. 33). No więc rzyga. Rzęsiście i dosadnie. Wylewa wszystkie żale, przemyślenia niczym wiadro pomyj na czytelnika. I znajdź tu sobie to, co ważne. Nie chodzi tylko o to, że jest zdegustowany kierunkiem, w którym zmierza ludzkość. Potrafi się też cieszyć małymi rzeczami – ot choćby oddawaniem moczu w publicznej toalecie! Swoje obserwacje przelewa na papier bez jakiekolwiek selekcji. Horyzont czasowy jest zupełnie pomieszany, tak sama jawa ze snem. Potrafi na jednej stronie pisać o prostytutkach i rżnięciu, a na następnej o klasycznych pisarzach. Swoją drogą to, co wg. Millera utrzymuje ich przy życiu w panteonie sław na przestrzeni wieków to: ‘Ten pieprzny język! Owe zwierzęce odory! Ta woń końskich szczyn i lwiego łajna, oddechu tygrysa i skóry słonia. Obsceniczność, lubieżność, okrucieństwo, znudzenie, dowcip.’ (s. 49)

Od mniej więcej połowy książki wynurzenia stają się jeszcze bardziej rozwleczone, mocno surrealistyczne, wręcz wydumane i rozdęte. ‘W gorączce późnego popołudnia centrum miasta wznosi się niczym niedźwiedź polarny otrząsający się z rododendronów’ (s. 129). WTF? Tym niemniej przepuszczanie mózgu przez wyżymaczkę w pewnym momencie zaczyna intrygować. I choć sam Miller do końca prawdopodobnie nie ogarniał tego, co sam napisał, książki nie sposób określić mianem bezwartościowej. Porusza zbyt wiele kwestii i nieważne, że nie daje odpowiedzi czy nakreśla kierunku.

Chcę przeczytać, ale nie mam do tej książki dostępu. Jeżeli ktoś chciałby ją wymienić, odsprzedać albo nawet pożyczyć to świetnie byłoby, gdyby się do mnie odezwał : )

Co jest obsesją Henry'ego Millera? Jest nią świat, drodzy państwo. Pisarz dał wyraz tej światobsesji już w "Zwrotniku Raka", ale w "Czarnej Wiośnie" wybrzmiewa ona jeszcze dobitniej. Niektóre fragmenty nużą lub wloką się niemiłosiernie (jak choćby niepotrzebnie surrealizujące i zbyt przegadane "Nocne Życie"),ale są też i takie, które wgniatają w ziemię, powodują opad szczęki i rozszerzenie źrenic, a czytelnik myśli: co za treść, co za styl, jak można pisać w ten sposób? Literatura w stanie najczystszym, esencjonalna. H.V. Miller to chyba jeden z niewielu pisarzy amerykańskich, którzy potrafili pisać w duchu europejskim. Nowoczesne pisarstwo międzywojnia w najlepszym wydaniu.

• Literatura amerykańska
  • Książki zakazane