Godzina pąsowej róży

Wydawnictwo: Siedmioróg
83-7162-504-9

Inne wydania

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

Arek | 2017-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2017

Do sięgnięcia po tę pozycję skłonił mnie ciekawy tytuł. No brzmi świetnie, zagadkowo a jednocześnie romantycznie. Jednak gdy już zacząłem czytać zauważyłem że to książka raczej dla dziewczyn, szczególnie młodszych.

"Godzina pąsowej róży" to powieść z 1960 roku, która została sfilmowana już trzy lata później. Adaptacja filmowa zdobyła Złotego Lwa w swojej kategorii.
Tempo akcji jest trochę wolne, brak w niej efektownych suspensów. Sam sposób prowadzenia pióra nie odpowiadał moim oczekiwaniom, ani preferencjom.

Akcja powieści toczy się w Warszawie, na początku w roku 1960, a następnie za sprawą przekręcenia wskazówek porcelanowego zegara cofamy się razem z główną bohaterką Andą i jej rodziną i znajomymi do roku 1880. Sama Anda, właściwie Anna Danuta, która woli swoje przezwisko, jest niezłym niepokornym ziółkiem. Nie podporządkowuje się nikomu, co końcem XIX wieku przysparza jej wiele problemów.

Jak dla mnie było w tej powieści za dużo, opisów strojów, których nie mogłem...

ardnaskela | 2016-10-05

Ulubiona książka z czasów dzieciństwa. Świetnie napisana, mądra i zabawna. Polecam!

Przemysław Zyra | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 lutego 2015

Trochę żałuję, że nie przeczytałem tej książki w dzieciństwie. Choć nie wiem, czy wtedy bym polubił główną bohaterkę. Teraz mi się jakoś nie udało. Ale pomysł na wędrówkę po czasie i czarodziejski zegar bardzo mi się podoba. Całkiem niezła.

Pinacolada | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Audiobook

Bardzo ciekawa historia wędrówki w czasie. Świetnie pokazane czynności dnia codziennego w 1880 i 1960 roku:) śmieszne sytuacje wywołują uśmiech na twarzy.

Aeona | 2014-11-29

Kolejna książka sentymentalna i pachnąca dzieciństwem.Uwielbiam ją do dziś za mozliwość podróżowania w czasie.Świetna lektura,którą bardzo szybko się czyta,taka rozrywka na niedzielne,deszczowe popołudnie.
Pozdrawiam!

Tania | 2014-05-21

Zapadła mi w pamięci cudowna atmosfera książki

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

To jest mądra, chociaż głównie dziewczyńska powieść. Gdyby tak faktycznie można się było przenieść w czasie o sto lat, o ileż człowiek byłby mądrzejszy, rozważniejszy. Przeczytajcie o tym.

Lucy Skywalker | 2014-04-30

Interesujące zderzenie całkowicie odmiennych kultur i realiów historycznych prezentowanych przez bohaterki jeszcze bardziej pokazuje, jak bardzo mimo wszystko są do siebie podobne. Przeżywają te same emocje i rozterki. Tylko mówią w inny sposób i inaczej je pokazują. Dobra lekcja, że wszyscy mamy potrzeby takich samych emocji, nieważne jak się ubieramy.

Eudaimonia | 2014-04-24

Anda to niejako „starsza siostra” Małgosi („Małgosia contra Małgosia” Ewy Nowackiej). Jest to starszeństwo kreacji, nie wieku. Nieco młodsza metryklanie, tak samo naiwna, w zbliżonym stopniu infantylna i zadziorna.

Andzie nie zafundowano takich obyczajowych i historycznych perturbacji, jakie były udziałem Małgosi. Trafiła do minionego stulecia, spotkała znajome – choć epokowo zmienione – osoby, miała szansę i dostosowania się, i czerpania wiedzy, i znakomitej zabawy. Żadnej z tych szans nie wykorzystała. Czupurna, mało elastyczna, niezależna i bezkompromisowa buntuje się bez końca i zamiast obserwować i z obserwacji pozyskiwać wiedzę, traci czas i wpada w coraz silniejsze turbulencje.

Anda nie posiada nawet szczątkowej wiedzy o epoce, do której została przeniesiona. W wiedzę tę czternastolatka powinna być przecież wyposażona. W orientację historyczną wykraczającą poza przypomnienie, że o Polsce ówczesnej powiedzieć można było wiele, nie to wszakże, że była państwem...

Petit Elle | 2013-12-11

Babciu, kocham cię za polecenie tej książki!
W wieku lat 11 sięgnęłam po nią z niechęcią, a odłożyłam z uśmiechem na ustach.
Wiele książek czytam ponownie, bo zapomniałam już historii, ale tej... chyba nigdy!

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.