Godzina pąsowej róży

Wydawnictwo: Siedmioróg

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

źródło opisu: https://siedmiorog.pl/godzina-pasowej-rozy.html

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Arek | 2017-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2017

Do sięgnięcia po tę pozycję skłonił mnie ciekawy tytuł. No brzmi świetnie, zagadkowo a jednocześnie romantycznie. Jednak gdy już zacząłem czytać zauważyłem że to książka raczej dla dziewczyn, szczególnie młodszych.

"Godzina pąsowej róży" to powieść z 1960 roku, która została sfilmowana już trzy lata później. Adaptacja filmowa zdobyła Złotego Lwa w swojej kategorii.
Tempo akcji jest trochę wolne, brak w niej efektownych suspensów. Sam sposób prowadzenia pióra nie odpowiadał moim oczekiwaniom, ani preferencjom.

Akcja powieści toczy się w Warszawie, na początku w roku 1960, a następnie za sprawą przekręcenia wskazówek porcelanowego zegara cofamy się razem z główną bohaterką Andą i jej rodziną i znajomymi do roku 1880. Sama Anda, właściwie Anna Danuta, która woli swoje przezwisko, jest niezłym niepokornym ziółkiem. Nie podporządkowuje się nikomu, co końcem XIX wieku przysparza jej wiele problemów.

Jak dla mnie było w tej powieści za dużo, opisów strojów, których nie mogłem...

ardnaskela | 2016-10-05

Ulubiona książka z czasów dzieciństwa. Świetnie napisana, mądra i zabawna. Polecam!

Anda to szesnastoletnia nastolatka, która za sprawą swojej babki została przeniesiona z powojennej Warszawy cofa się w czasie w inny wymiar lepszy, gdzie nie ma elektryczności, telefonów, tramwajów. Przeżywa wyjątkowe, niezwykłe przygody dziewczyna.
Jest to sentymentalna podróż do mojego dzieciństwa zapadła mi głęboko w moją pamięć ta książka z uśmiechem na twarzy czytałam.
To moja ulubiona, najukochańsza lektura, do której postanowiłam powrócić i przeczytałam.
"Godzina pąsowej róży" jest piękną, mądrą i uroczą książką przyjemne chwile spędziłam przy książce przeniosłam się w inną przeszłość głównej bohaterki, którą śledziłam, a również jej losy.
Zachwycona jestem niesamowicie powieścią, napisaną cudownie prostym, łatwym językiem.
Porwała mnie, wzruszyła niesłychanie, bardzo mnie się spodobała.

Jolka | 2018-05-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 maja 2018

Dobrze przeczytać to jeszcze raz, kiedy człowiek jest starszy i dojrzalszy. Wiadomo, że kiedyś była to lektura szkolna i czytałam ją dawno temu. Jednakże z innej perspektywy - oczami dziewczynki. Ale wtedy odbierało się tę książkę zdecydowanie inaczej, prawie bajkowo. Dziś pozostaje zadać sobie pytanie, czy współczesne, wyzwolone, ale mimo wszystko zabiegane, żyjące w pędzie i nastawione na realizację własnych ambicji kobiety nie chciałyby znaleźć się w takim np. 1880 roku?? Aby w wykwintnych kreacjach być admirowanymi przez mężczyzn, którzy mają święty obowiązek wprowadzić narzeczoną następnego dnia po ślubie do obszernego mieszkania, zapewnić jej służbę, toaletę i stroje. I naturalnie łożyć na rodzinę. A panienkom wystarczała pensja i umiejętność wyszywania!! Hmm, ale z drugiej strony która wyrzekłaby się komórki i komputera?? Piszę to oczywiście z wielkim uproszczeniem i przymrużeniem oka, ale zderzenie dwóch światów pokazanych w odstępie 80 lat może być faktycznie szokujące....

syla50 | 2011-03-12

Książka czytana w dzieciństwie ale zapamiętana na całe życie, na tyle dobra żeby po latach chcieć ją mieć, kupiłam ją z myślą o dzieciakach ale też o sobie.

Przemysław Zyra | 2015-02-02
Na półkach: X2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2015

Trochę żałuję, że nie przeczytałem tej książki w dzieciństwie. Choć nie wiem, czy wtedy bym polubił główną bohaterkę. Teraz mi się jakoś nie udało. Ale pomysł na wędrówkę po czasie i czarodziejski zegar bardzo mi się podoba. Całkiem niezła.

Pinacolada | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Audiobook

Bardzo ciekawa historia wędrówki w czasie. Świetnie pokazane czynności dnia codziennego w 1880 i 1960 roku:) śmieszne sytuacje wywołują uśmiech na twarzy.

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

To jest mądra, chociaż głównie dziewczyńska powieść. Gdyby tak faktycznie można się było przenieść w czasie o sto lat, o ileż człowiek byłby mądrzejszy, rozważniejszy. Przeczytajcie o tym.

Aeona | 2014-11-29

Kolejna książka sentymentalna i pachnąca dzieciństwem.Uwielbiam ją do dziś za mozliwość podróżowania w czasie.Świetna lektura,którą bardzo szybko się czyta,taka rozrywka na niedzielne,deszczowe popołudnie.
Pozdrawiam!

Tania | 2014-05-21

Zapadła mi w pamięci cudowna atmosfera książki