Godzina pąsowej róży

Siedmioróg
83-7162-504-9
typ
papier
6,89 (2020 ocen i 115 opinii)

Opis książki

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Przemysław | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Trochę żałuję, że nie przeczytałem tej książki w dzieciństwie. Choć nie wiem, czy wtedy bym polubił główną bohaterkę. Teraz mi się jakoś nie udało. Ale pomysł na wędrówkę po czasie i czarodziejski zegar bardzo mi się podoba. Całkiem niezła.

Aeona | 2014-11-29

Kolejna książka sentymentalna i pachnąca dzieciństwem.Uwielbiam ją do dziś za mozliwość podróżowania w czasie.Świetna lektura,którą bardzo szybko się czyta,taka rozrywka na niedzielne,deszczowe popołudnie.
Pozdrawiam!

Lucy | 2014-04-30

Interesujące zderzenie całkowicie odmiennych kultur i realiów historycznych prezentowanych przez bohaterki jeszcze bardziej pokazuje, jak bardzo mimo wszystko są do siebie podobne. Przeżywają te same emocje i rozterki. Tylko mówią w inny sposób i inaczej je pokazują. Dobra lekcja, że wszyscy mamy potrzeby takich samych emocji, nieważne jak się ubieramy.

Pinacolada | 2015-02-23
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Ulubione

Bardzo ciekawa historia wędrówki w czasie. Świetnie pokazane czynności dnia codziennego w 1880 i 1960 roku:) śmieszne sytuacje wywołują uśmiech na twarzy.

Eudaimonia | 2014-04-24

Anda to niejako „starsza siostra” Małgosi („Małgosia contra Małgosia” Ewy Nowackiej). Jest to starszeństwo kreacji, nie wieku. Nieco młodsza metryklanie, tak samo naiwna, w zbliżonym stopniu infantylna i zadziorna.

Andzie nie zafundowano takich obyczajowych i historycznych perturbacji, jakie były udziałem Małgosi. Trafiła do minionego stulecia, spotkała znajome – choć epokowo zmienione – osoby, miała szansę i dostosowania się, i czerpania wiedzy, i znakomitej zabawy. Żadnej z tych szans nie wykorzystała. Czupurna, mało elastyczna, niezależna i bezkompromisowa buntuje się bez końca i zamiast obserwować i z obserwacji pozyskiwać wiedzę, traci czas i wpada w coraz silniejsze turbulencje.

Anda nie posiada nawet szczątkowej wiedzy o epoce, do której została przeniesiona. W wiedzę tę czternastolatka powinna być przecież wyposażona. W orientację historyczną wykraczającą poza przypomnienie, że o Polsce ówczesnej powiedzieć można było wiele, nie to wszakże, że była państwem...

Yoruichi | 2010-07-07

Czasami zastanawiałam się, jakby to było, gdybym urodziła się w innych czasach. Wyobrażałam to sobie z łatwością. Piękne suknie, mężczyźni w garniturach, więcej czasu na samo życie, a nie ciągła pogoń za zyskiem i karierą. Jednak lektura "Godziny pąsowej róży" diametralnie zmieniła mój pogląd na podróże w czasie.
Gdybym z obecną świadomością obudziła się pewnego ranka w przedwojennej Warszawie, zginęłabym zaraz po wyjściu na ulicę - albo zginęłoby samo miasto patrząc na moje dokonania.
Anda, czyli Ania to zbuntowana nastolatka, która ma za nic obowiązujące reguły. Pewnego dnia, gdy chce uniknąć kary, cofa wskazówki starego holenderskiego zegara, który należał do jej babki. Następnego dnia, zamiast w popielatych spodniach, budzi się w białych, sięgających łydki, perkalowych majtkach z falbankami. Później popełnia już jedną gafę za drugą.
Książka z dziedziny "za moich czasów, to...", jednak bez moralistycznych wywodów karcących młodzież.
Gorąco polecam.

Petit | 2013-12-11

Babciu, kocham cię za polecenie tej książki!
W wieku lat 11 sięgnęłam po nią z niechęcią, a odłożyłam z uśmiechem na ustach.
Wiele książek czytam ponownie, bo zapomniałam już historii, ale tej... chyba nigdy!

syla50 | 2011-03-12

Książka czytana w dzieciństwie ale zapamiętana na całe życie, na tyle dobra żeby po latach chcieć ją mieć, kupiłam ją z myślą o dzieciakach ale też o sobie.

Mostilia | 2014-05-05

Przez wiele lat próbowałam przekonać babcię, że nie wszystkie książki, które mi poleci mnie odstraszają. Chociaż, faktycznie, nie mogłyśmy nigdy trafić na powieść zachwycającą nas obie.
Wszystko zmieniło się od momentu w którym, naprawdę wiele lat temu, pokazała mi "Godzinę Pąsowej róży" autorstwa Marii Kruger.
Nastoletnia bohaterka cofa się w czasie i... W zasadzie to samo mnie zachwyciło i wywołało uśmiech na mojej twarzy! Nieraz zastanawiałam się jakby to było jakbym urodziła się wcześniej albo gdzie indziej i zaczynałam mieć na to odpowiedź!
Książkę odłożyłam z uśmiechem na twarzy i przekonaniem, że do niej wrócę. I do dzisiaj czyniłam to wielokrotnie za każdym razem będąc tak samo zachwyconą.
Mimo, że książka ma już naprawdę wiele lat mogę ją z lekkim sercem polecić każdemu kogo ciekawi jak współczesna nastolatka odnajdzie się w starszych czasach. Chociaż nie wiem czy współczesna to dobre określenie ;> W końcu nasza bohaterka naprawdę "nie urodziła się wczoraj"!...

Devilek | 2014-02-17

Tym, co najbardziej uderza w książce jest świadomość, jak szybko i drastycznie zmienił się świat na przełomie XIX i XX wieku.

Gdybyśmy teraz cofnęli się o 80 lat, to nie byłoby tak źle - całkiem nieźle znamy czasy 1934 roku, nie są aż tak odmienne od naszych. Ale dla bohaterki książki jest to szok. Różnica między 1960 a 1880 jest tak rażąca, że nawet osobie zaznajomionej z historią i kulturą byłoby trudno się pozbierać. A co dopiero, skądinąd nieco głupiej, 14-latce?

Całość czyta się łatwo, przyjemnie, z lekkim rozbawieniem - aż szkoda, że nie znajduje się ona w kanonie lektur szkolnych. Samo porównywanie epok jest nawet zabawne (gdyby nie ta w/w świadomość), można się wiele nauczyć bądź zachęcić do uczenia. Bo książka mimochodem, ale jednak, pokazuje, jak ważna jest choćby najmniejsza wiedza o dawnych czasach.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica