Spotkanie nad morzem

1 175
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-10-11080-4
dziewczyna, powieść

Historia niezwykłej przyjaźni między dwoma dziewczynkami - Danusią i Elzą.
Powieść po raz pierwszy została wydana w 1962 roku przez Naszą Księgarnię.

Arek | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

"Spotkanie nad morzem" jest powieścią w której czegoś mi zabrakło, szczerze mówiąc, nudziła mnie.
Została wydana po raz pierwszy w 1962 roku, czyli 56 lat temu i patrząc na jej dzisiejszą popularność, przetrwała próbę czasu.

Dialogi są niewątpliwie atutem, ale w połączeniu z wieloma wadami tej pozycji, deprecjonują się.
Niestety autorka nie umiała przykuć mojej uwagi.
Akcja toczyła się jakby wolno, choć może to tylko wrażenie wywołane zmienianiem czasów.

W odbiorze tej krótkiej, ponad stu-stronicowej książki przeszkadzało mi ciągłe zmienianie czasu narracji, z przeszłego na teraźniejszy i odwrotnie.
Zdarzało się często, że zdanie zaczynało się w czasie przeszłym a kończyło w teraźniejszym.

Powieść jest napisana językiem plastycznym i barwnym.
Zawiera szeroką paletę słów z ówczesnego młodzieżowego slangu, gwary pomorskiej i słów modnych w latach 60-tych.

ZARAZA | 2016-05-01
Przeczytana: 2005 rok

Nawet nie wyobrażacie sobie, jak ja kochałam tą powieść w dzieciństwie. I chociaż o niej zapomniałam, to kiedy niedawno znalazłam stare, dość zniszczone wydanie w torbie z książkami od babci to bardzo się ucieszyłam i zalało mnie sporo wspomnień. Po tylu latach nie pamiętam szczegółów fabuły, jednak wiem, iż to piękna, cudowna i ciepła powieść o przyjaźni. Każde dziecko powinno ją poznać :)

Beata | 2015-08-24

Ukochana książka z dzieciństwa:)

Piękna historia. Przykład niesamowitej prawdziwej przyjaźni, która występuje tylko raz w życiu człowieka.

Jest to moja ulubiona książka często ją czytuje przepełniona dobrocią, ciepłem, pięknem i siłą przyjaźni opowieść.
Historia dwóch dziewczynek Danusi z Elzą które spotykają się nad morzem ona mieszka z ukochanym dziadkiem w wiosce rybackiej nie ma przyjaciół niewidoma jest od urodzenia.
Danusia i Elza spotykają się często, rozmawiają dużo i spędzają chwile na zabawach.
Państwo Budziszowie pragną żeby ich wnuczka miała rówieśniczkę w swoim wieku i się mogła bawić.
Historia ukazuje dziecko niepełnosprawne intelektualnie, i sposób patrzenia na świat osoby niewidzącej.
Przejmująca, wzruszająca i najpiękniejsza książka jaką przeczytałam wciąż mnie wzrusza i porusza za serce.

Shadow | 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Nie ma co dużo pisać. Jedna z najlepszych lektur, jakie można dać dziecku w podstawówce.
Sama jako dzieciak przeczytałam ją niejednokrotnie. Pokochałam dwie dziewczynki i więź, jaka je połączyła. Bardzo przyjemnie sie czyta, z każdą stroną odkrywając jak zmienia się życie Danusi i Elzy i jak poznają one, co znaczy prawdziwa przyjaźń.
Cudowna książka!

młoda_pisarka | 2014-07-01
Przeczytana: 08 maja 2009

Książka opowiadająca o sile przyjaźni, a także ucząca, że nie wszyscy ludzie są tacy sami... nie wszyscy ludzie bowiem, mają w życiu tyle samo szczęścia. Ta książka, kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką, pokazała mi jak ważne jest by szanować to co mamy, chociażby coś tak oczywistego jak wzrok.

Magdalena | 2011-02-11

pierwsza książka która mnie poruszyła...pamiętam że czytałam ją w 3 klasie...a taki ślad po sobie zostawiła

emanuella | 2015-08-12
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Przepiękna książka.

Opowiada o prawdziwej, silnej przyjaźni małych dziewczynek, która przetrwa wszystko.

Aneta | 2011-02-03

Lektura z czwartej klasy, o ile się nie mylę. To była jedna z moich ukochanych książek. Bardzo wzruszająca, polecam dla młodszych klas i nie tylko. :)