Ucho od śledzia

literatura dziecięca
IBIS
2019-01-01
1964-01-01
ucho śledź powiedzenie dla dzieci przyjaciele

Moja ukochana autorka z dzieciństwa. Pamiętam, ze czytalam to w kólłko. wypożyczane ze szkolnej biblioteki.

audiobook.
Przeżycia dzieciaków z dzielnicy warszawskiej.
Akcja toczy się w zrujnowanej Warszawie.
Całkiem dobra .

audiobook.
Przeżycia dzieciaków z dzielnicy warszawskiej.
Akcja toczy się w zrujnowanej Warszawie.
Całkiem dobra .

Fajna książka, warto przeczytać, by zobaczyć, z jakimi problemami mierzyli się młodzi ludzie po wojnie. Typowa książka Ożogowskiej, trochę pouczająca, moralizatorska, ale też z poczuciem humoru i zaskakująca.

jedna z moich ulubionych ksiązek w dziecinstwie

jedna z moich ulubionych ksiązek w dziecinstwie

Bardzo plastyczny styl, jakbym tam była - świetna powieść dla młodzieży

Bardzo plastyczny styl, jakbym tam była - świetna powieść dla młodzieży

Według mnie bardziej interesująca.
Ciekawie ujęta opowieść o mieszkańcach kamienicy w powojennej Warszawie (pewnie dlatego mnie tak zainteresowała).

Według mnie bardziej interesująca.

Piękna i mądra książka. Bezcenna ta prawda, że w człowieku pod różnymi nieumiejętnościami, niedojrzałością może skrywać się skarb - szczera dobra wola. I że warto nie zniechęcać się tymi przeszkodami, tylko próbować spojrzeć głębiej, podjąć trud zrozumienia.
Plus atmosfera powojennej Warszawy.
I humor.
Przyjemność obcowania ze stylem Autorki.
I wzruszenie.

Plus atmosfera powojennej Warszawy.
I humor.
Przyjemność obcowania ze stylem Autorki.
I wzruszenie.

Wspaniała lektura, odświeżona po latach, mądra, zabawna, nie sposób się oderwać :)

Wspaniała opowieść z ponadczasowymi wartościami w tle. Warta przeczytania nawet dla dorosłych. Pouczająca, wzruszająca, ucząca pokory.

Zaraz po wojnie w zrujnowanej Warszawie. Stara kamienica, wyglądająca na niezamieszkałą, do rozbiórki. A jednak. W jednym z mieszkań, jedynym gdzie można mieszkać żyje kilka rodzin: starzy właściciele mieszkania, Szafrańcowie i dokwaterowani: nauczycielka ze zszarganymi nerwami, pielęgniarka z psem Pimpusiem, samotny majster, co lubi zajrzeć do kieliszka i małżeństwo z dwójką chłopaków: piątoklasistą Witkiem i młodszym Heniem. Pięć pokoi, pięć rodzin. Każda jakoś doświadczona niedawno skończoną wojną. Ciasno. Wszyscy czekają na przydziały do nowo budowanych mieszkań...

Do tego ścisku los dorzuca jeszcze dwójkę: do samotnego mechanika wprowadza się siostrzeniec, Michał, rok starszy od Witka. Natomiast jego rówieśnica, Agnieszka trafia do pokoju swojej cioci, nauczycielki polskiego. Ona miła, wrażliwa, pomocna. On z tych, co lgną do niego kłopoty... Uff...

Całą fabuła opiera się na tych dwóch "nowych" oraz Witku i ich problemach szkolnych. Choć nie tylko...

Jedna z wielu świetnych pozycji "must read" z repertuaru Ożogowskiej.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa