Siostry Malinowskiego czyli Kobiety nowoczesne na początku XX wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03850-6
Nietamarja

stworzona z inspiracji dziennika Bronisława Malinowskiego historia kobiet z przełomu XIX I XX wieku. Trzeba było docierać do archiwów, bibliotek, przeglądać księgi meldunkowe i wykazy studiujących, Rozmawiać z ludźmi, szukać na strychach, w zbiorach prywatnych i na cmentarzach. Trzeba było niezwykłej pasji kobiety i antropologa, żeby powstała opowieść o tym kim były, z jakich pochodziły rodzin, jak dojrzewały, zdobywały wiedzę, jak podróżowały i pracowały. Wreszcie jak odczuwały swoją kobiecość. Jak odeszły, dlaczego o nich zapomniano i co daje nam dzisiejsze z nimi spotkanie.

Posługując się świadomie dyskursem feministycznym włączonym w literacką opowieść, autorka przygląda się im z perspektywy kobiety współczesnej, upominając się o właściwą ocenę roli kobiety w świecie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/