Siostry Malinowskiego czyli Kobiety nowoczesne na początku XX wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03850-6
Nietamarja

stworzona z inspiracji dziennika Bronisława Malinowskiego historia kobiet z przełomu XIX I XX wieku. Trzeba było docierać do archiwów, bibliotek, przeglądać księgi meldunkowe i wykazy studiujących, Rozmawiać z ludźmi, szukać na strychach, w zbiorach prywatnych i na cmentarzach. Trzeba było niezwykłej pasji kobiety i antropologa, żeby powstała opowieść o tym kim były, z jakich pochodziły rodzin, jak dojrzewały, zdobywały wiedzę, jak podróżowały i pracowały. Wreszcie jak odczuwały swoją kobiecość. Jak odeszły, dlaczego o nich zapomniano i co daje nam dzisiejsze z nimi spotkanie.

Posługując się świadomie dyskursem feministycznym włączonym w literacką opowieść, autorka przygląda się im z perspektywy kobiety współczesnej, upominając się o właściwą ocenę roli kobiety w świecie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/

Koronczarka | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Znany antropolog Bronisław Malinowski, zanim wyjechał badać życie seksualne dzikich i nie tylko, prowadził jakieś życie towarzyskie. Najwyraźniej interesujące, bo interesująca jest książka, która opowiada o znajomych Bronia. To kilka nowoczesnych, jak mówi podtytuł, kobiet, których losy śledzimy przez pryzmat ich domów, wykształcenia, kobiecości i miłości. Widzimy je w modnym naówczas Zakopanem, Paryżu i Londynie. Podpatrujemy, jak walczyły o niezależność, jak obeszły się z nimi dwie wojny światowe i los. Są między nimi malarki, poetki, uczone, lekarki. Są Polki i Żydówki, są ziemianki i inteligentki. Grażyna Kubica, współczesna feministka, zajrzała do początków XX wieku i opowiedziała nam o losach nietuzinkowych kobiet.

Pierwsze feministki

Może tytuł tej recenzji będzie mylący, bo sądzę, że owe kobiety nie uważały się za feministki, a w każdym razie nie były feministkami w typie angielskim, biegającymi na demonstracje i palącymi gorsety, ale moim zdaniem to prawdziwe prekursorki feminizmu.
Mowa tu o „siostrach Malinowskiego”, kobietach, które znał, z którymi korespondował, które były w ówczesnej Polsce jednymi z pierwszych kobiet – wolnomyślicielek. Bo moim zdaniem feminizm nie polega na chęci pokonania mężczyzn, nie ma nic wspólnego ze stereotypem babochłopa, natomiast bardzo wiele z samoświadomością i prawem do decydowania o sobie.
Opisane kobiety jako jedne z pierwszych w naszym kraju podejmowały studia wyższe, a jeśli z uwagi na brak matury (którą można było zdawać wyłącznie w męskich gimnazjach, co nie zawsze było możliwe) nie mogły być zaliczone w poczet studentek, chodziły na wykłady jako słuchacze, kształciły się w szkołach artystycznych, wyjeżdżały na stypendia, jednocześnie zarabiając,...

mariola | 2016-09-30
Izabela | 2016-07-27